Connect with us

EVENIMENT

Intervenţie în forţă la Iași, o femeie a încercat să se sinucidă

Publicat

Echipaje ale Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU), Poliţiei şi SMURD au fost solicitate să intervină după ce o femeie din comuna Dancu s-a blocat în locuinţă şi a încercat să se sinucidă.

Potrivit reprezentanţilor ISU, a fost primit un apel la Serviciul 112 care anunţa că o femeie care locuieşte în comuna Dancu, o suburbie a Iaşiului, ameninţă că se sinucide. Potrivit sesizării, din apartamentul acesteia, situat la etajul trei al unui bloc, mirosea a gaz metan. Pentru a evita o tragedie de proporţii, vecinii femeii au închis conducta de gaz de pe casa scării.

"Din fericire, scurgerea de gaz nu a fost aşa de mare încât să provoace o explozie. Femeia, în vârstă de 44 de ani, a dat foc la covor şi şi-a tăiat venele. La faţa locului a fost trimis un echipaj de pompieri cu o autospecială de stingere a incendiilor cu autoscară şi unul de terapie intensivă mobilă", a declarat pentru AGERPRES purtătorul de cuvânt al ISU Iaşi, Silvia Bolohan.

Femeia a fost dusă la Unitatea de Primire a Urgenţelor din cadrul Spitalului "Sfântul Spiridon" din Iaşi, unde a primit îngrijiri medicale de specialitate.

"Pacienta prezenta plăgi tăiate la nivelul antebraţului bilateral, a suferit şi intoxicaţie cu fum şi a ingerat voluntar diluant pe fondul unei stări depresive. Ea este stabilă hemodinamic şi respirator. După tratament va fi internată în Clinica Medicală-Toxicologie şi se va solicita consult psihiatric", a declarat coordonatorul UPU-SMURD Iaşi, Diana Cimpoeşu. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Gerul revine în România. Meteorologii anunță că vremea se va răci accentuat în următoarele zile. Recomandări pentru populație

Publicat

anm: urmează încă patru zile cu vreme deosebit de rece.

După o perioadă cu temperaturi pozitive, vremea se va răci accentuat în următoarele zile. Meteorologii anunță că, începând din 1 februarie și până pe 4 februarie, temperaturile vor fi extrem de scăzute, mai ales în regiunile extracarpatice.

Gerul se va resimți puternic în special dimineața și noaptea, inițial în Moldova, apoi în Dobrogea, estul Transilvaniei și Muntenia, iar pe alocuri și în Oltenia și sudul Banatului. Temperaturile minime vor coborî, în general,...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Un pensionar din Alba care a tăiat șapte copaci, condamnat de judecătorii din Câmpeni după patru ani

Publicat

un minor din alba, în vârstă de 16 ani, cercetat

Șapte copaci tăiați a fost motivul pentru care un pensionar din Alba a ajuns în fața instanței de judecată. Este vorba despre un dosar ce a avut obiectul de infracțiuni la regimul silvic. 

Bărbatul de loc din comuna Ciuruleasa a fost condamnat în data de 29 ianuarie 2026, la patru ani distanță de la momentul tăierii copacilor.

Mai exact, ”la data de 13.01.2022, organele de politie din cadrul Postului de Poliție Ciuruleasa, în timp ce efectuau serviciul de patrulare pe raza...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Genetica, rol mai mare în determinarea duratei de viaţă a oamenilor – studiu

Publicat

oameni e1668501448328.jpg






Mai mulţi factori influenţează durata de viaţă, cum ar fi dieta, exerciţiile fizice, fumatul, consumul de alcool, mediul şi alte variabile. De asemenea, ajută şi faptul a de nu fi călcat de un camion de gunoi. Dar ce se întâmplă cu rolul genelor? Aceasta a fost o întrebare controversată timp de decenii, informează Reuters.

Genetica, rol de 50% în durata vieții

Un nou studiu indică un rol mult mai...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Noi reguli pentru concediul medical, în vigoare de la 1 februarie: Ce schimbări importante vor limita concediile fictive

Publicat

programul în policlinici prelungit până la ora 20:00 și acces

Noi reguli pentru concediul medical intră în vigoare de la data de 1 februarie 2026. Este vorba despre o ordonanță de urgență dată de Guvernul României în luna decembrie a anului 2025.

Noile legi vor limita situația concediilor fictive. Mai exact,Conform noilor reguli, prima zi de concediu medical nu va mai fi plătită, iar costul va fi suportat de angajat, inclusiv în cazul concediilor medicale care erau plătite integral de stat.

Asta înseamnă că angajatorul suportă zilele 2 -...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe