Connect with us

EVENIMENT

Invazie de insecte în Toscana. Încasările în Orbetello au scăzut cu 60%

Publicat

orbetello

Autoritățile dintr-un oraș din Toscana le-au cerut localnicilor să închidă ferestrele și să nu întindă rufele afară, pentru a combate o invazie de musculițe care chinuie localnicii și turiștii de câteva săptămâni. Încasările în Orbetello au scăzut cu 60%, deoarece mii de insecte supără turiștii.

Proprietarii de restaurante și baruri din Orbetello, cunoscut pentru laguna sa și pentru întinderile lungi de plajă de nisip cu vedere spre Monte Argentario, spun că afacerile au fost grav afectate, deoarece clienții evită să iasă la cină din cauza invaziei de insecte.

"Suntem nevoiți să închidem cu două ore mai devreme", a declarat proprietarul unui local pentru Corriere della Sera.

Unele localuri au stins luminile exterioare și acceptă rezervări pentru cină doar până la ora 21:00, ceea ce nu stimulează deloc comerțul.

 

Invazie de insecte în Toscana. Încasările în Orbetello au scăzut cu 60%: teroare psihologică

 

"Încasările au scăzut cu 60% în ciuda acestor măsuri", a declarat Marco Di Pietro, proprietarul unui restaurant, care a descris invazia de insecte drept o "teroare psihologică": „mii de musculițe se adună în jurul becurilor și apoi trec printre mese în valuri deranjante".

La Repubblica a citat un vizitator din Roma care a declarat că Orbetello a fost "complet invadat" de insecte. "Timp de aproape o lună a fost imposibil să te plimbi de-a lungul lagunei. Acum a devenit imposibil chiar și să iei masa sau să bei un aperitiv afară. Situația a devenit atât de gravă încât multe magazine și restaurante au fost nevoite să închidă în jurul orei 21.00".

Mauro Lenzi, un biolog, a declarat luna trecută că fenomenul este legat de condițiile din lagună, pe fondul temperaturilor ridicate care au redus prezența prădătorilor naturali ai insectelor, cum ar fi broaștele, liliecii și diversele păsări.

Invazie de insecte în Toscana. Încasările în Orbetello au scăzut cu 60%: roiuri de viespi

Orbetello nu este singura localitate invadată de insecte în această vară. Localitatea vecină - Castiglione della Pescaia - a fost „inundată” de roiuri de viespi, potrivit Corriere.

Leonardo Marras, un consilier din Toscana, a declarat: "Astăzi este dificil să găsim o soluție la o problemă care ar fi trebuit să fie rezolvată mai devreme. Ceea ce pot spune este că suntem aici pentru toți cetățenii care își exprimă îngrijorarea sau al căror sezon a fost distrus de aceste insecte”. MEDIAFAX

Sursa foto: Etrurianews

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Viscol și drumuri periculoase în Cluj. Poliția avertizează: prudență maximă și cauciucuri de iarnă obligatorii

Publicat

605634989 907948114921177 1411297909104094611 n.jpg






Ninsori viscolite, vânt puternic și vizibilitate redusă sunt fenomenele prognozate pentru județul Cluj în intervalul 28 decembrie, ora 02.00 – 29 decembrie, ora 10.00, potrivit avertizărilor emise de Administrația Națională de Meteorologie. În acest context, Inspectoratul de Poliție Județean Cluj atrage atenția asupra riscurilor majore din trafic și fac apel la responsabilitatea șoferilor.

Condițiile...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Alertă ANM pentru județul Alba: Cod Roșu și Portocaliu de vijelie, emis duminică seara. Localitățile vizate

Publicat

cod portocaliu de ninsori și viscol în alba și alte

Alertă ANM pentru județul Alba: Administrația Națională de Meteorologie a emis duminică seară o nouă avertizare nowcasting de prelungire a codului roșu și a celui portocaliu, valabilă până în 29.12.2025 la ora 2:00. Codul roșu este valabil în zona montană înaltă a județului Alba, la cota peste 1800.

A fost emis mesaj RO-ALERT pentru localitățile vizate.

Alertă cod portocaliu pentru zona de munte a județului Alba, respectiv zona de munte a...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Calendar Ortodox 2026: Toate sărbătorile din an. Rânduieli bisericești: zile de post și cu dezlegare la pește, untdelemn și vin

Publicat

calendar ortodox 2026: toate sărbătorile din an. rânduieli bisericești: zile

Calendarul Ortodox 2026 aduce un Paște timpuriu, sărbătorit la începutul lunii aprilie, dar și mai multe mari praznice care vor cădea în zile de weekend, favorabile participării la slujbe și pelerinaje. Crăciunul va fi prăznuit într-o zi de vineri, Sfântul Nicolae cade duminica, iar Rusaliile sunt marcate la final de mai.

Calendarul Ortodox 2026 marchează un an bogat în sărbători importante și rânduieli tradiționale favorabile participării la slujbe și păstrării...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO. Doi oameni ai străzii salvați de la îngheț în a treia zi de Crăciun, după intervenția rapidă a lui Emil Boc și Alin Tișe

Publicat

3 2.jpg






Doi oameni ai străzii, un bărbat și o femeie, care se adăposteau de mai multe zile în Pasajul Gării din Cluj-Napoca, au fost preluați și duși într-un adăpost al Primăriei, în seara de 27 decembrie.

Cei doi riscau să moară de frig, în contextul temperaturilor scăzute și al viscolului instalat după Crăciun, conform novacescu.ro.

Zile întregi pe betonul înghețat al pasajului

În zilele premergătoare...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe