Connect with us

ACTUALITATE

Investitori români au cumpărat patru proprietăţi de lux în arhipelagul exotic Capul Verde. Valoarea tranzacțiilor: 760.000 de euro

Publicat

sursa foto: Hotelmanagement.net

Patru proprietăţi localizate în arhipelagul exotic Capul Verde au fost achiziţionate de către investitori din România, la un preţ total de 760.000 de euro, au anunţat consultanţii care s-au ocupat de aceste tranzacţii.

Potrivit unui comunicat de presă al companiei de consultanţă imobiliară Re/Max, achiziţiile au fost realizate în scop investiţional şi de la dezvoltatorul de lux The Resort Group PLC.

Până în prezent, patru apartamente în valoare de peste 190.000 de euro fiecare au fost achiziţionate de către investitori români, prin intermediul consultanţilor Re/Max România.

„Toate camerele, apartamentele şi vilele sunt vândute separat, înregistrate sub titlul juridic unic, ceea ce înseamnă că investitorul beneficiază de drept de proprietate. Prin urmare, acesta poate decide cum este gestionată proprietatea, respectiv poate beneficia de avantajele unei case de vacanţă sau poate obţine venituri suplimentare din închirierea acesteia. Pentru a facilita munca noului proprietar, dezvoltatorul pune la dispoziţia acestuia un program de închiriere al hotelului, care se ocupă, în numele său, de tot managementul proprietăţii şi al turiştilor. Totodată, investitorul poate alege păstrarea controlul asupra modului în care gestionează proprietatea, stabilind rata de închiriere pe săptămână, disponibilitatea pentru oaspeţi etc”, se menţionează în comunicat.

Resort Group PLC are patru proiecte finalizate în Capul Verde, situate pe insula Sal: Melia Tortuga Beach Resort (finalizat în mai 2011), Melia Dunas Beach Resort & Spa (operaţional din noiembrie 2014), TUI Sensimar Cabo Verde şi Melia Llana Beach Resort & Spa (ambele deschise în decembrie 2016).

Capul Verde, faimoasa destinaţie pentru vacanţele exotice, a cunoscut o creştere fulminantă a turismului în ultimii ani şi se aşteaptă la dublarea numărului de vizitatori până în 2024.

Re/Max are în prezent, în România, peste 50 de francize şi peste 400 de membri. Planul de extindere la nivel naţional al companiei vizează, până în 2023, un număr de 110 birouri francizate şi peste 1.000 de agenţi imobiliari.

La nivel mondial, compania are peste 125.000 de agenţi afiliaţi în 8.000 de birouri aflate în peste 100 de ţări.

În Europa, compania este prezentă în 38 de ţări, cu peste 2.000 birouri şi 24.000 de agenţi. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Bărbat din Bucecea, reținut pentru violență în familie și amenințare

Publicat

bărbat din bucecea, reținut pentru violență în familie și amenințare

Publicitate

Un bărbat din orașul Bucecea a ajuns în arestul poliției, după ce și-a agresat mama în propria locuință. Incidentul a avut loc pe 14 august 2025 și a fost investigat de polițiștii din cadrul Poliției Orașului Bucecea, care au emis pe numele acestuia o ordonanță de reținere pentru 24 de ore.

Potrivit anchetatorilor, în aceeași zi, bărbatul se afla la domiciliul comun cu mama sa, moment în care ar fi agresat-o fizic, provocându-i leziuni ce au…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Șofer din Dorohoi cu alcoolemie de 1,29 mg/l, cercetat de polițiști după ce a refuzat recoltarea probelor biologice

Publicat

etilotest bun.jpg

Publicitate

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Dorohoi au depistat, pe 14 august 2025, un șofer care conducea sub influența alcoolului și care ulterior a refuzat să se supună recoltării de probe biologice.

Bărbatul, în vârstă de 53 de ani, din Dorohoi, a fost oprit pentru control în comuna Șendriceni. În timpul verificărilor, polițiștii au constatat că acesta emana halenă alcoolică, motiv pentru care a fost testat cu aparatul etilotest….

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Adunare Generală Extraordinară la Fundația Județeană pentru Tineret Botoșani pe 1 septembrie

Publicat

adunare generală extraordinară la fundația județeană pentru tineret botoșani pe

Publicitate

Organizațiile de tineret membre ale Fundației Județene pentru Tineret Botoșani (FJTB) sunt convocate la Adunarea Generală Extraordinară a Asociațiilor, care va avea loc pe 1 septembrie 2025, de la ora 18:00, la sediul instituției din Casa Tineretului, Bulevardul Mihai Eminescu nr. 48, Botoșani.

În cazul în care nu se întrunește cvorumul necesar, ședința va fi reconvocată în aceeași zi, la ora 18:30, în același loc.

Pe ordinea de zi se află trei…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Tânăr din Văculești, prins băut la volan în toiul nopții. Dosar penal pentru conducerea unui vehicul sub influența alcoolului

Publicat

tânăr din văculești, prins băut la volan în toiul nopții.

Publicitate

Un tânăr de 22 de ani din comuna Văculești a fost depistat la volan sub influența alcoolului, în primele ore ale zilei de 15 august 2025.

Incidentul a avut loc în jurul orei 02:30, când polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Dorohoi, aflați în misiune de patrulare, au oprit autoturismul condus de acesta pe un drum public din localitate.

În urma testării cu aparatul etilotest, rezultatul a indicat o valoare de 0,64 mg/l alcool pur în aerul…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe