Connect with us

ACTUALITATE

Israelienii care nu fac doza booster pot pierde certificatul verde

Publicat

Israelienii care nu fac doza booster pot pierde certificatul verde. Noile reguli îi obligă inclusiv pe cei vindecați de COVID să facă rapelul pentru a fi eligibili pentru green pass.

Potrivit unui nou set de reguli, israelienii care refuză doza a treia de vaccin își pierd green pass-ul, potrivit yidinfo.net.

Deși neconfirmat pe moment de autoritățile din sănătate, începând cu 3 octombrie, cei care nu au făcut doza a treia de vaccin la șase luni după a doua doză nu vor mai avea certificat verde, necesar pentru a intra în anumite localuri și pentru a participa la anumite evenimente. Vor fi nevoiți să prezinte un test negativ la Covid.

Noile reguli intră în vigoare din 3 octombrie

De asemenea, noile reguli îi vor obliga pe cei care s-au vindecat de Covid să facă doza de rapel pentru a fi eligibili pentru green pass.

Cei cărora li se va retrage permisul verde săptămâna viitoare vor trebui să stea în carantină timp de cel puțin o săptămână dacă au fost în contact cu o persoană confirmată cu coronavirus.

Astfel, peste un milion de israelieni vor pierde certificatul verde, când noile reguli intră în vigoare, respectiv duminică.

Între timp, disputa premierului Bennett cu oficialii din domeniul sănătății continuă: „Respect foarte mult experții medicali și le apreciez munca, dar impunerea de noi restricții asupra cetățenilor israelieni nu este politica acestui guvern. În ciuda presiunilor, ne vom abține în această etapă de la noi restricții asupra populației”.
(sursa: Mediafax)

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Satul cu cei mai mulți copii din România, exemplu de solidaritate: Târg de Crăciun la Școala Gimnazială Nr. 2 Tudor Vladimirescu

Publicat

satul cu cei mai mulți copii din românia, exemplu de

Publicitate

În satul Tudor Vladimirescu, din comuna Albești – cunoscut drept satul cu cei mai mulți copii din România – spiritul Crăciunului a prins viață prin ochii, vocile și inimile elevilor de la Școala Gimnazială Nr. 2. Pe 15 decembrie 2025, școala a fost gazda Târgului caritabil de Crăciun, ajuns la cea de-a treia ediție, o activitate care a devenit deja o tradiție a comunității.

Cuprinși de emoția sărbătorilor de iarnă, elevii claselor a VII-a…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Senatorul Cătălin Silegeanu: „Astăzi s-a văzut limpede cum funcționează puterea”

Publicat

senatorul cătălin silegeanu: „astăzi s a văzut limpede cum funcționează puterea”

Publicitate

Respingerea moțiunii de cenzură împotriva Guvernului, într-o perioadă marcată de presiuni economice și sociale intense pentru populație și mediul de afaceri, echivalează cu acceptarea „falimentării României”, afirmă senatorul Cătălin Silegeanu după votul din Parlament.

„Astăzi s-a văzut limpede cum funcționează puterea atunci când este pusă în fața propriilor eșecuri. Dintr-un Guvern care a împins România spre taxe mai mari, datorii…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

236 de locuri de muncă disponibile la Botoșani. LISTA comunicată de AJOFM

Publicat

peste 350 de locuri de muncă disponibile la botoșani. lista

Publicitate

Doar 236 de locuri de muncă sunt libere în această săptămână la nivelul județului Botoșani. Datele au fost centralizate de AJOFM Botoșani de la agenții economici și făcute publice la începutul acestei săptămâni.

Iată și lista completă cu locurile de muncă comunicate de AJOFM Botoșani:

DENUMIRE JOB DENUMIRE ANGAJATOR ADRESA ANGAJATOR
SEF BIROU COMERT CU RIDICATA SI CU AMANUNTUL POWERLINE SRL STR. C. NAŢIONALĂ, Nr. 99, MUN. LOC. BOTOSANI,…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Încă puțin și sunt gata: Lucrările la pistele pentru biciclete din Bucecea au intrat în etapa de asfaltare

Publicat

Încă puțin și sunt gata: lucrările la pistele pentru biciclete

Publicitate

Lucrările de asfaltare la pistele pentru biciclete din orașul Bucecea au intrat într-o nouă etapă, odată cu demararea intervențiilor la stratul final de asfalt. Investiția face parte dintr-un proiect finanțat din fonduri europene, derulat de administrația locală, cu scopul de a îmbunătăți infrastructura urbană și de a încuraja mobilitatea alternativă.

Primarul orașului Bucecea, Angel Gheorghiu, a anunțat că, în această perioadă, se…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe