O familie formată din șase persoane, dintre care doi copii mici, din orașul Flămânzi a trecut prin clipe grele, la începutul lunii martie, atunci când și-a văzut, într-o clipă, casa transformată în scrum, fără posibilitatea de a-și construi singuri un nou cămin.
Un pompier de la Botoșani a intervenit însă și din luna martie face orice pentru a-i ajuta.
“Încă de atunci, colegul nostru, plutonier adjutant Petru Grigoraș, s-a gândit la ei și și-a propus să le dea o mână de ajutor, cum de altfel a mai făcut și cu alte familii nevoiașe din comunitatea în care trăiește.
Alături de câțiva prieteni din copilărie și cunoscuții din mediul on line, a inițiat pe rețelele de socializare o campanie de strîngere de fonduri pentru reconstrucția casei. Oamenii nu au rămas indiferenți la necazul familiei și au adunat atât bani, cât și materiale de construcție”, au explicat reprezentanții ISU Botoșani.
La sfârșitul lunii martie casa era deja ridicată, acoperișul, ferestrele, ușile erau montate și o sobă construită, după ce oamenii cu suflet care s-au alăturat acestui demers și-au dorit ca familia să petreacă Sfintele Sărbători de Paște în nouă locuință.
“Însă, mai este mult de muncă până când casa poate fi locuită, motiv pentru care cetățenii sunt rugați să fie solidari cu această familie”, au povestit reprezentanții ISU Botoșani, care au făcut astăzi un apel public la un ajutor din partea populației.
Cei care pot ajuta această familie pot contacta ISU Botoșani.
Lucrările de modernizare de pe strada Aluniș, din cartierul Tulbureni al municipiului Botoșani, au fost finalizate. Anunțul a fost făcut astăzi de primarul Cosmin Andrei, care a precizat că investiția, în valoare de peste 4 milioane de lei, face parte dintr-un program amplu de reabilitare a infrastructurii rutiere din oraș.
„După ani în care oamenii din zonă au așteptat o infrastructură decentă, astăzi avem o stradă asfaltată, trotuare noi,…
Municipiul Buzău a devenit primul oraș din România care interzice complet circulația trotinetelor electrice în zona centrală, în parcuri, pe terenurile de sport, în locurile de joacă și în curțile unităților de învățământ. Decizia a fost luată joi, în ședința Consiliului Local Municipal, printr-un regulament care stabilește și sancțiuni dure pentru cei care nu îl respectă.
Potrivit documentului, accesul cu trotinete electrice este…
Un incendiu puternic a izbucnit, în această după-amiază, într-o gospodărie din localitatea Draxini, comuna Bălușeni, după ce un depozit de furaje s-a autoaprins. Flăcările au cuprins rapid grămada de nutrețuri, iar în câteva minute fumul dens a fost observat de proprietar, care a sunat imediat la 112.
La fața locului au ajuns pompierii din cadrul Detașamentului Botoșani, cu două autospeciale cu apă și spumă, sprijiniți de membrii Serviciului…