Connect with us

ACTUALITATE

Italia: Cei nevaccinaţi riscă de 25 de ori mai mult să ajungă la ATI decât cei vaccinaţi cu trei doze

Publicat

Persoanele nevaccinate din Italia riscă de 25,6 de ori mai mult să fie internate la terapia intensivă (ATI), decât persoanele care au primit cele trei doze de vaccin anti-COVID-19, a informat sâmbătă Institutul Naţional de Sănătate (ISS), într-un moment în care ţara adoptă măsuri urgente pentru a stopa avalanşa de contagieri asociate variantei Omicron, relatează EFE.

Rata de internare la ATI este de 23 la 100.000 de persoane nevaccinate, comparativ cu cele vaccinate de peste 120 de zile (1,5) sau cu cele care au primit şi doza booster (0,9), potrivit datelor ISS. Italia a înregistrat joi un record de contagieri, 220.000 noi infecţii, astfel încât ţara însumează 7 milioane de cazuri din februarie 2020 şi 138.697 de decese.

„Dacă cifrele cresc în ritmul a între 200-250.000 de infecţii pe zi (…) până la primăvară probabil peste 95 % dintre italieni, vaccinaţi sau trecuţi prin boală, vor atinge imunitatea colectivă”, a declarat Matteo Bassetti, directorul departamentului de boli infecţioase de la spitalul San Martino din Genova.

Treisprezece regiuni şi două provincii autonome din Italia, reprezentând trei sferturi din ţară, se vor afla de luni în „zona galbenă”, nivelul doi din patru al sistemului naţional de restricţii împotriva pandemiei, ca urmare a răspândirii rapide a variantei Omicron.

Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Alcoolemie de comă! Bărbat de 35 de ani, din Vlădeni, scos din trafic de polițiști pe strada Tudor Vladimirescu din municipiul Botoșani

Publicat

etilotest bun.jpg

Publicitate

La data de 10 noiembrie 2025, polițiștii din cadrul Biroului rutier au emis ordonanță de reținere pentru 24 de ore, pe numele unui bărbat, de 35 de ani, din comuna Vlădeni, cercetat sub aspectul comiterii infracțiunii de conducere sub influența alcoolului.

 

Din cercetări, a reieșit faptul că acesta, ar fi condus un autoturism, pe strada Tudor Vladimirescu, din municipiul Botoșani, fiind sub influența alcoolului. Valoarea indicată de aparatul…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

CALENDAR ORTODOX 2025: Sfântul Mare Mucenic Mina, ocrotitorul celor păgubiți

Publicat

calendar ortodox 2025: sfântul mare mucenic mina, ocrotitorul celor păgubiți

Publicitate

Sfântul Mare Mucenic Mina era egiptean de neam, de loc din cetatea Nichios, aproape de Memfis. El a trăit în vremea împăraţilor Diocleţian şi Maximian (284-305). Tatăl său se numea Eudoxie şi era fiul guvernatorului Pludianes. Deşi era fiu de guvernator, Eudoxie era cunoscut pentru virtutea şi bunătatea sa.

Mama Sfântului Mina se numea Eufimia, femeie credincioasă care-şi petrecea timpul în rugăciune şi fapte bune. Adesea postea până seara….

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Prognoza meteo pentru iarna 2025-2026: Primele ninsori vin din noiembrie

Publicat

iarna 2025–2026 aduce surprize: Început blând, dar episoade de ger

Publicitate

Prognoza meteo pentru iarna 2025-2026: primele ninsori vin din noiembrie. Meteorologii anunță o iarnă ușor mai blândă, dar cu episoade de ger și viscol

Iarna 2025–2026 ar putea aduce în România primele ninsori încă din luna noiembrie, inclusiv în zonele de deal și câmpie. Meteorologii estimează că, deși temperaturile vor fi în general ușor peste normele climatologice, nu vor lipsi perioadele cu ger și viscol.

Estimările au fost prezentate de…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

„Bursa Sfântului Nectarie”, un dar pentru tinerii credincioși ai Botoșaniului oferit de părintele Marius Ciobanu, parohul Bisericii „Sf. Apostol Andrei și Sf. Ierarh Nectarie”

Publicat

„bursa sfântului nectarie”, un dar pentru tinerii credincioși ai botoșaniului

Publicitate

Biserica „Sfântul Apostol Andrei și Sfântul Ierarh Nectarie”, din curtea Spitalului de Copii Botoșani, a devenit locul unei frumoase inițiative menite să sprijine tinerii care îmbină credința cu dăruirea pentru învățătură.

Părintele Marius Ciobanu, parohul bisericii, sprijinit de oameni de bine, a lansat „Bursa Sfântului Nectarie”, un proiect cu profund caracter duhovnicesc și educativ.

„Știut fiind că Sfântul Nectarie și-a dorit…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe