Connect with us

ACTUALITATE

Italia începe administrarea celei de-a treia doze de vaccin anti-COVID-19

Publicat

Italia a început luni administrarea celei de-a treia doze de vaccin anti-COVID-19 populaţiei din categoriile vulnerabile, ce reprezintă aproximativ trei milioane de persoane, conform indicaţiilor Comitetului Tehnico-Ştiinţific italian, relatează agenţia EFE.

Primele persoane care vor primi doza suplimentară sunt persoanele imunodeprimate, cele care au fost supuse unui transplant şi anumiţi pacienţi oncologici, au anunţat recent comisarul pentru urgenţe sanitare, generalul Francesco Paolo Figliuolo, şi ministrul sănătăţii, Roberto Speranza.

În următoarea etapă a treia doză va fi administrată persoanelor în vârstă de peste 80 de ani, rezidenţilor din căminele de bătrâni şi personalului sanitar.

Începerea administrării acestei doze suplimentare survine într-un moment în care în Italia situaţia epidemiologică s-a stabilizat, această ţară cu peste 60 de milioane de locuitori înregistrând în ultimele 24 de ore 3.838 de noi cazuri de COVID-19 şi 24 de decese asociate acestei boli.

Italia este prima ţară membră a UE care a decis să instituie certificatul sanitar COVID-19 obligatoriu pentru angajaţi

Italia este prima ţară membră a UE care a decis să instituie certificatul sanitar COVID-19 obligatoriu pentru angajaţi, atât în sectorul public cât şi în cel privat, măsură ce se va aplica din 15 octombrie.

Până în prezent au fost vaccinaţi cu schema completă 40.916.433 de rezidenţi din Italia, reprezentând 75,76% din populaţia în vârstă de peste 12 ani.

Agenţia Europeană a Medicamentului (EMA) examinează în prezent posibilitatea administrării celei de-a treia doze de vaccin anti-COVID-19. Dar în contextul răspândirii variantei Delta mai contagioase a coronavirusului, mai multe state membre ale UE au decis administrarea acestei doze pentru categoriile vulnerabile fără a mai aştepta concluziile EMA. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Accident la Dorohoi: O mașină s-a izbit de un stâlp de electricitate. Pompierii chemați de urgență

Publicat

accident la dorohoi: o mașină s a izbit de un stâlp

Publicitate

Un accident rutier a avut loc, marți după-amiază, pe strada Nucilor din municipiul Dorohoi. Un autoturism a părăsit partea carosabilă și s-a izbit violent de un stâlp de electricitate, care s-a rupt în urma impactului.

La fața locului au ajuns pompierii din cadrul Detașamentului Dorohoi, cu o autospecială de stingere și descarcerare. Salvatorii au verificat imediat dacă există persoane blocate în mașină, însă, din fericire, nimeni nu a fost…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Șofer prins circulând cu 122 km/h, amendat cu 4.050 de lei și cercetat după ce a încercat să ofere MITĂ polițiștilor la Darabani

Publicat

Șofer prins circulând cu 122 km/h, amendat cu 4.050 de

Publicitate

Un bărbat de 51 de ani din județul Botoșani a ajuns în atenția ofițerilor Direcției Generale Anticorupție – Serviciul Județean Anticorupție Botoșani, după ce a încercat să ofere mită polițiștilor rutieri care îl sancționaseră pentru viteză excesivă. Incidentul s-a petrecut pe 17 august 2025, în localitatea Smârdan, comuna Suharău.

În timpul unei acțiuni de supraveghere a traficului, un echipaj al Poliției orașului Darabani a depistat…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Doar unul din trei copii cu părinți plecați la muncă în străinătate își revede familia în această vară

Publicat

doar unul din trei copii cu părinți plecați la muncă

Publicitate

Părinții a 36% dintre copii intenționează să vină în vacanța de vară în România, în timp ce părinții a 41% nu vor putea veni, invocând în proporție de peste 75% motive financiare, dificultatea de a-și lua concediu în această perioadă sau faptul că au fost acasă de Paști sau urmează să vină de Crăciun. Restul de 23% sunt indeciși, arată datele colectate în cadrul anchetei în rândul beneficiarilor programului Salvați Copiii România,…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Dragoș Pîslaru: „Ordonanța privind PNRR este un exercițiu de mobilizare națională și un model de transparență”. Ce proiecte se opresc

Publicat

dragoș pîslaru: „ordonanța privind pnrr este un exercițiu de mobilizare

Publicitate

Guvernul României a aprobat marți ordonanța de urgență care stabilește noi reguli pentru gestionarea proiectelor finanțate prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) și din programele naționale de investiții. Actul normativ a fost prezentat de ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș Pîslaru, care a subliniat că măsura reprezintă „un exercițiu de mobilizare națională și un model de transparență”.

Un PNRR…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe