Connect with us

ACTUALITATE

Johannis despre OUG privind legile Justiţiei: PSD a acţionat din nou împotriva justiţiei şi a statului de drept

Publicat

iohannis

Preşedintele Klaus Iohannis afirmă că prin ordonanţa de urgenţă privind modificarea legilor justiţiei PSD a acţionat din nou împotriva justiţiei şi a statului de drept.

„PSD a acţionat astăzi din nou împotriva Justiţiei şi a statului de drept, împotriva României şi a cetăţenilor. Guvernul PSD vrea să creeze prin ordonanţe de urgenţă un statut special pentru cei care au probleme în justiţie. Şi românii, şi liderii europeni ştiu că nu există nicio altă justificare pentru obsesia de a slăbi până la ineficienţă justiţia din România, în afară de interesele personale. România nu poate fi pusă la dispoziţia celor care vor să instaureze controlul politic asupra justiţiei”, a scris Iohannis, marţi, pe Facebook.

Reamintim că Guvernul a adoptat, marţi, o ordonanţă de urgenţă care modifică legile justiţiei şi care se referă, printre altele, la delegările în funcţii de conducere de rang înalt din cadrul Ministerului Public.

Potrivit ministrului Tudorel Toader, Executivul a adoptat ordonanţa de urgenţă privind unele măsuri temporare referitoare la concursul de admitere la Institutul Naţional al Magistraturii, formarea profesională iniţială a judecătorilor şi a procurorilor, examenul de absolvire a Institutului Naţional al Magistraturii, stagiul şi examenul de capacitate al judecătorilor şi procurorilor stagiari, precum şi pentru modificarea şi completarea Legii 303/2004 privind Statutul judecătorilor şi al procurorilor, a Legii 304/2004 privind organizarea judiciară şi a Legii 317/2004 referitoare la Consiliul Superior al Magistraturii. (AGERPRES)

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

START CAMPANIE: „Să nu-i fie frig!”. O mie de copii din Botoșani vor primi haine groase pentru iarnă

Publicat

start campanie: „să nu i fie frig!”. o mie de copii

Publicitate

Iarna se apropie, iar pentru mulți copii din județul Botoșani, frigul nu înseamnă doar zăpadă și colinde, ci zile grele petrecute fără haine călduroase. Pentru ei, visul de Crăciun este simplu: să poată merge la școală fără să tremure.

Pentru a le aduce căldură și bucurie, Asociația Grup Civic Botoșani a lansat prima ediție a campaniei umanitare „Să nu-i fie frig!”, o inițiativă prin care își propune să îmbrace 1.000 de copii din…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Zeci de mii de închinători au trecut prin altarul Catedralei Naționale: Sunt așezate spre cinstire moaștele Sf. Ap. Andrei

Publicat

zeci de mii de închinători au trecut prin altarul catedralei

Publicitate

Până în prezent, peste 40.000 de persoane s-au închinat în altarul Catedralei Naționale, a anunțat marți Părintele Consilier Patriarhal Adrian Agachi, purtătorul de cuvânt al Patriarhiei Române.

Conform unei tradiții specifice Bisericii Ortodoxe Române, după sfințirea unui lăcaș de rugăciune, toți credincioșii – bărbați și femei – au dezlegare să treacă și să se închine prin sfântul altar.

În acest scop, Catedrala Națională…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Spectacolele „Bani din cer” și „Domnul Zero” la Teatrul „Mihai Eminescu” Botoșani, la sfârșitul acestei săptămâni

Publicat

spectacolele „bani din cer” și „domnul zero” la teatrul „mihai

Publicitate

Teatrul „Mihai Eminescu” Botoșani vă invită în acest sfârșit de săptămână, la spectacolele „Bani din cer” de Ray Cooney și Domnul Zero de Elmer Rice.

Botoșănenii sunt invitați sâmbătă, 1 noiembrie, de la ora 1900 la Teatrul „Mihai Eminescu” la spectacolul „Bani din cer” de Ray Cooney, în regia lui Alexandru Vasilachi.

Regia artistică şi coloana sonoră: Alexandru Vasilachi

Scenografia: Mihai Pastramagiu

Distribuția:

Jean…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Pelerinaj pentru suflet la Sfințirea Catedralei Naționale: Un moment istoric pentru credincioșii din Botoșani

Publicat

pelerinaj pentru suflet la sfințirea catedralei naționale: un moment istoric

Publicitate

În perioada 26–27 octombrie 2025, Protopopiatul Botoșani a organizat un pelerinaj la Sfințirea Catedralei Mântuirii Neamului, un eveniment istoric pentru întreaga țară. Delegația botoșăneană a fost condusă de părintele Daniel-Constantin Țăranu, misionar protopopesc și paroh al Bisericii „Izvorul Tămăduirii”.

Pentru credincioșii botoșăneni, pelerinajul a fost o trăire de suflet, un prilej de rugăciune și recunoștință față de…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe