EVENIMENT
Jucării contrafăcute în valoare de aproape jumătate de milion de lei, confiscate de polițiști, în portul Constanța

Poliţiştii de la transporturi au ridicat peste 200 de seturi de jucării susceptibile a fi contrafăcute, în valoare de aproximativ 484.000 de lei.
La data de 23 iulie a.c., poliţişti din cadrul Serviciului de Poliţie Transporturi Maritime, împreună cu specialiști ai Biroului Vamal de Frontieră Constanţa Sud, au verificat, în Portul Constanţa Sud Agigea, un container sosit din China, având ca destinatar o societate comercială din județul Cluj.
În urma controlului, poliţiştii au descoperit 206 seturi de construcție pentru copii, purtând însemnul unei mărci înregistrate, susceptibile a fi contrafăcute. Bunurile, în valoare aproximativ 484.000 de lei, au fost ridicate în vederea continuării cercetărilor.
În cauză, polițiștii au întocmit dosar penal sub aspectul săvârşirii infracţiunii de punere în circulație de mărfuri contrafăcute.
Cercetările continuă, pentru stabilirea întregii activități infracționale.
EVENIMENT
OPINIE. Vasile Dîncu: Primul nostru obiectiv este întărirea militară. Nu mai putem amâna dezvoltarea capabilităților anti-dronă

Președintele PSD Cluj, eurodeputatul Vasile Dîncu, fost ministru al Apărării, susține că securitatea României după întâlnirea din Alaska dintre președintele SUA, Donald Trump, și cel al Rusiei, Vladimir Putin, a fost mai mult decât un moment protocolar.
În spatele imaginilor oficiale, al zâmbetelor rare și al strângerilor de mână studiate, se ascunde realitatea rece a politicii de putere: marile capitale…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Restricții de circulație pe Autostrada A1, în zona municipiului Sibiu. Vor fi închise o bretea de acces și o bandă de decelerare

Direcția Regională de Drumuri și Poduri Brașov anunță instituirea unor restricții de circulație pe Autostrada A1, în zona municipiului Sibiu.
Miercuri, 20 august 2025, în intervalul orar 05:00 – 18:00, vor fi închise banda de decelerare și breteaua de acces către nodul rutier Sibiu Vest (ieșirea spre Șura Mică).
Măsura este necesară pentru executarea unor lucrări de frezare a stratului de uzură și așternere a unui covor asfaltic nou.
Reprezentanții DRDP Brașov îi…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Ministrul Fondurilor Europene, explicații despre OUG privind PNRR. Ce proiecte se opresc

Ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș Pîslaru, a prezentat marți ordonanța de Guvern privind proiectele din fonduri PNRR.
Acesta susține că va fi un exercițiu de mobilizare națională și un model de transparență.
Potrivit ministrului, noul Guvern a găsit un PNRR aflat în renegociere cu lucruri care nu erau clare și cu o supracontractare de la 27,5 miliarde de euro la 47,4 miliarde de euro.
Ordonanța are drept scop „buna gospodărire a banului public,…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Atenționare Cod Galben de furtuni în Alba. Averse, descărcări electrice, vânt puternic, grindină. Localități vizate

Administrația Națională de Meteorologie a emis atenționare imediată, Cod Galben de furtuni, pentru mai multe localități din Alba.
Până la ora 15.15 sunt vizate localitățile Aiud, Ighiu, Unirea, Vințu de Jos, Meteș, Stremț, Mirăslău, Livezile, Rimetea, Ocoliș, Râmeț.
Se vor semnala : averse care vor acumula local 15-25 l/mp, descărcări electrice, intensificări temporare ale vântului(cu viteze de 50-55 km/h), grindină de mici dimensiuni (1-2 cm).
Citește mai mult pe Alba24.ro