EVENIMENT
Jurnalista care a demascat teze de doctorat plagiate ale unor oficiali ai statului, amenințată cu moartea

”Luni seara, la ora 21.05, am primit un mesaj de amenințare cu moartea”. Așa începe o postare pe Facebook a jurnalistei Emilia Şercan, care în ultimii ani a scos la iveală, prin anchetele jurnalistice pe care le-a derulat, mai multe plagiate în rândul înalților demnitari și al conducerii unor instituții de invățământ, cel mai recent fiind la Academia de Poliție.
Jurnalista a declarat că, pe lângă achetele care au scos la suprafață tezele de doctorat plagiate de la Academia de Poliție, mai are și alte materiale în pregătire.
”Luni seara, la ora 21,05, am primit un mesaj de amenințare cu moartea. Mesajul vine în contextul în care de trei săptămâni public în mod constant informații despre tezele de doctorat plagiate de la Academia de Poliție, instituție aflată în subordinea Ministerului de Interne, iar alte materiale erau în pregătire.
De patru ani scriu aproape exclusiv despre tezele de doctorat plagiate ale unor oficiali ai statului, unii dintre cei mai puternici oameni din România fiind subiectul dezvăluirilor mele.
Anchetele despre tezele de doctorat plagiate au expus o cutremurătoare rețea de complicități, putere, influență și bani construită pe impostură la cel mai înalt nivel al instituțiilor statului.
Până acum am fost înjurată, intimidată, urmărită, s-a încercat compromiterea mea, însă de data asta s-a trecut la un alt nivel.
Am încercat să îmi explic de de am primit aceste amenințări: dezvăluirile legate despre Academia de Poliție, așa cum am scris în penultima mea anchetă publicată pe PressOne, riscă să lase instituția fără o bună parte dintre profesorii care au doctoratele susținute acolo și care, cel mai probabil, sunt și ele plagiate.
Pentru un profesor, o teză de doctorat plagiată înseamnă încheierea carierei academice.
Conținutul mesajului sugerează că amenințarea este legată de subiectele la care lucrez acum.
Am depus chiar luni noaptea plângere la Poliția Capitalei și sper că polițiștii își vor face treaba, iar cel sau cei care au recurs la amenințări vor fi prinși cât mai repede.
Ministrul de Interne și șeful IGPR au fost informați despre amenințările pe care le-am primit.
De nenumărate ori mi s-a spus în acești ani că am curaj, iar replica mea, spusă în glumă, a fost că nu știu dacă este curaj sau inconștiență.
Un jurnalist nu trebuie să își pună vreodată problema în termeni de curaj sau frică, ci în termeni de adevăr și interes public, singurele lucruri pe care trebuie să le slujească. Iar atâta timp cât adevărul este de parte lui nu trebuie să îi fie frică de nimeni și de nimic.
PS. Am cenzurat o parte din conținutul mesajului pentru a-i proteja pe cei dragi mie”, se arată în mesajul postat pe Facebook de către jurnalistă.
Sursa: Alba24.ro
EVENIMENT
No bine, Cluj! Tişe se hârjoneşte cu mâţele, Boc responsabilizează câinii, Timişoara se face de râs şi străinii ne fură joburile

Pentru a primi în fiecare marţi newsletterul de umor cu ştiri şi evenimente din Cluj, scrie adresa ta de mail în câmpul de mai jos şi apasă Subscribe.
Dintre subiectele săptămânii pe No bine, Cluj!
🟠 Alin Tişe le transmite guvernanţilor că sunt „combinagii trădători de ţară” după ce au decis să nu finanţeze două spitale clujene. Dacă ar vrea cu adevărat să avanseze cu proiectele din Cluj,…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Tânăr din Unirea, prins de polițiști în timp ce conducea băut și fără permis un vehicul neînmatriculat. S-a ales cu dosar penal

Un tânăr de 25 de ani din Unirea s-a ales cu dosar penal după ce a condus băut și fără permis un vehicul neînmatriculat.
Potrivit IPJ Alba, în noaptea de 16 spre 17 septembrie 2025, polițiștii din Ocna Mureș au oprit, pentru control, pe strada Mihai Eminescu din oraș, un vehicul de tip quad, condus de un tânăr de 25 de ani, din localitatea Unirea.
Din verificări a reieșit că acesta nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule, iar vehiculul nu este…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Marcel Iureș, criticul de teatru Marina Constantinescu și 11 tineri actori, aduc poetica teatrală la Alba Iulia. Proiect UNITER

Marcel Iureș alături de 11 actori tineri și criticul de teatru, Marina Constantinescu, vin la Alba Iulia pentru un proiect inedit, proiect realizat de UNITER.
Este vorba despre Atelierul de poetică teatrală ”Ion Caramitru”, un proiect UNITER, realizat în parteneriat cu Teatrul de Păpuși „Prichindel” și Consiliul Județean Alba, cu sprijinul Ministerului Culturii.
Proiectul va avea loc în perioada 22-28 septembrie și va aduce împreună 11 tineri actori de teatru și film…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Incendiu într-un sat din Sălciua. Mai multe echipaje de pompieri intervin pentru stingerea focului

Un incendiu a izbucnit miercuri, 17 septembrie, în comuna Sălciua, din satul Valea Largă. Din primele informații primite de pompierii militari, incendiul se manifestă la o anexă gospodărească.
La fața locului intervin pompierii voluntari din Sălciua, alături de colegii lor din Baia de Arieș și pompierii militari din Câmpeni. Se intervine la fața locului cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și un echipaj de prim ajutor.
Misiunea pompierilor este în dinamică….
Citește mai mult pe Alba24.ro