EVENIMENT
Kituri gratuite de testare pentru prevenirea cancerului de col uterin la Cluj. Program pilot lansat de Institutul Oncologic
Institutul Oncologic „Prof. Dr. Ion Chiricuță” din Cluj-Napoca a lansat un program pilot care le oferă femeilor acces gratuit la o metodă modernă și simplă de testare pentru depistarea riscului de cancer de col uterin.
Inițiativa are ca scop creșterea gradului de prevenție și facilitarea accesului la investigații medicale medicale esențiale.
Kiturile gratuite de autoprelevare sunt disponibile într-o...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
INCENDIU puternic la Alba Iulia. Focul a cuprins un service auto. Pompierii intervin cu trei autospeciale și o autoscară
Un incendiu puternic a izbucnit în noptea de joi spre vineri la Alba Iulia. Focul a cuprins un service auto aflat pe strada Fabricilor.
Potrivit ISU Alba, Detașamentul de pompieri Alba Iulia intervine pentru stingerea unui incendiu în municipiu Alba Iulia, strada Fabricilor.
Este vorba despre un incendiu ce se manifestă la o construcție metalică (hală), cu destinație de service auto, pe o suprafață de aproximativ 300 mp.
Pompierii intervin cu trei autospeciale de stingere cu apă...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Lovitură pentru pensionarii speciali. Guvernul vrea să taie 85% din pensia celor care rămân în activitate
Românii care beneficiază de pensii de serviciu sau pensii militare ar putea rămâne în câmpul muncii doar dacă acceptă o reducere drastică a pensiei.
Un proiect de lege citit în primă lectură în Guvern prevede diminuarea cu 85% a pensiei pe perioada în care beneficiarii continuă să lucreze.
Ce prevede proiectul? Muncă da, dar cu pensie tăiată drastic
Potrivit purtătorului de cuvânt al Guvernului, Ioana...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Mircea Abrudean: „România își face treaba” Mesaj ferm despre securitate, NATO și rolul strategic al țării în regiune
Președintele Senatului României, clujeanul Mircea Abrudean, a transmis un mesaj puternic privind rolul României în Uniunea Europeană și NATO, în contextul tensiunilor geopolitice din regiune.
Aflat la Moisei, în județul Maramureș, la reuniunea comună a comisiilor juridice din patru parlamente din regiune, Mircea Abrudean a subliniat că România este un „garant al securității regionale” și un partener...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Rezidențiat 2026: Anunțul ministrului Sănătății despre modelul de concurs și bibliografie. Ce trebuie să știe candidații
Rezidențiat 2026. Ministerul Sănătății și Alianța G6 UMF au decis să mențină același model de concurs și aceleași bibliografii pentru rezidențiatul din 15 noiembrie 2026, a anunțat joi ministrul Alexandru Rogobete. Potrivit acestuia, decizia asigură stabilitate, predictibilitate și echitate pentru toți candidații care se pregătesc pentru examen.
„Ministerul Sănătății, împreună cu Alianța Universitară G6 UMF, informează candidații și publicul interesat că, pentru...
Citește mai mult pe Alba24.ro
