EVENIMENT
Klaus Iohannis, întâlnire importantă astăzi la Palatul Cotroceni. Urmează să se întâlnească cu secretarul de stat american Antony J. Blinken și cu șeful NATO, Jens Stoltenberg
Între 28 și 30 noiembrie, în România se va desfășura Reuniunea miniştrilor de externe ai NATO, motiv pentru care este așteptat și secretarul de stat american Antony J. Blinken, dar și secretarul general al Alianţei Nord-Atlantice, Jens Stoltenberg, după cum a notat Ambasada SUA la Bucureşti.
Antony J. Blinken și Jens Stoltenberg, așteptați la București
Se pare că reuniunea de la Bucureşti are ca focus principal războiul Rusiei împotriva Ucrainei, precum și punerea în aplicare a noului concept strategic al NATO, securitatea energetică, protecţia infrastructurii critice, dar şi eforturile NATO de a construi capacitatea şi de a consolida rezilienţa în Republica Moldova, Georgia şi Bosnia şi Herţegovina.
În acest sens, secretarul de stat Antony J. Blinken este așteptat în România pentru a se întâlni...
Citește mai mult pe impact.ro
EVENIMENT
Regulamentul de bloc, documentul obligatoriu pentru toate asociațiile de proprietari. Ce reguli trebuie să conțină
Regulamentul de bloc, documentul obligatoriu pentru toate asociațiile de proprietari. Asociațiile de proprietari sunt obligate, potrivit legii, să adopte un document scris cu privire la regulile și condițiile de folosință a părților comune ale imobilelor și normele de conduită și bună vecinătate dintre proprietari.
Regulile înscrise în regulament trebuie respectate de către toți cei care intră în bloc, nu doar de către proprietari sau chiriași.
Regulamentul de bloc,...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Povestea câinelui Caramel, salvat de o tânără din Alba Iulia: de la aruncat într-un sac, la o familie în Germania
Un câine care a fost aruncat într-un sac, pe un deal, a fost salvat de Andreea Berar, o tânără din Alba Iulia. Cățelul a fost îngrijit de ceasta și mai apoi a avut norocul să își găsescă o familie iubitoare, tocmai în Germania.
„L-ați aruncat, în deal, în pustietate, ca pe un nimic. L-ați aruncat în sac, ca și cum nu îi era de ajuns trauma abandonului. S-a trezit al nimănui, în iarna grea. Două săptămâni nu te-ai putut apropia de el, îi era frică și de propria...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Florești, cea mai mare comună din România, fără bibliotecă publică. Părinții cer includerea proiectului în bugetul local 2026
Florești, cea mai mare comună din România, ar putea face un pas important spre dezvoltarea infrastructurii educaționale și culturale, după ce Asociația de Părinți din Florești, alături de Consiliul Reprezentativ al Părinților „Dumitru Tăutan”, au transmis recent autorităților locale o solicitare oficială pentru înființarea unei biblioteci publice moderne.
Inițiativa vizează includerea proiectului în...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Extremele lunii februarie, înregistrate în România. De la viscole, ger și troiene de 5 metri, la primăvară. Precizările ANM
Extremele lunii februarie. De-a lungul timpului, ultima lună de iarnă ne-a adus de multe ori intervale cu vreme extremă, fie că vorbim de viscole, ninsori abundente și temperaturi deosebit de coborâte, dar în contrast și perioade cu vreme deosebit de caldă.
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a publicat vineri, pe pagina de Facebook, o retrospectivă a extremelor înregistrate de-a lungul timpului în luna februarie.
Extremele lunii februarie, înregistrate în România
Citește mai mult pe Alba24.ro
