Connect with us

ACTUALITATE

Kremlinul exclude orice negocieri publice cu Ucraina

Publicat

peskov

Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a declarat joi că nu îşi poate imagina negocieri publice cu Ucraina. El a acuzat Kievul că modifică obiectivele unor eventuale tratative de pace şi a cerut Washingtonului să facă presiuni asupra ucrainenilor, în favoarea diplomaţiei, transmite Reuters.

Potrivit AFP, el a adăugat că suferinţele civililor sunt o consecinţă a refuzului Ucrainei de a negocia. „Este consecinţa lipsei de voinţă a părţii ucrainene de a rezolva problema, de a începe negocieri, a refuzului său de a căuta un teren comun”, a fost răspunsul său când a fost întrebat despre penele de curent care afectează milioane de ucraineni.

Într-o convorbire cu presa, Peskov a afirmat că, dacă doresc, Statele Unite pot lua în considerare preocupările Rusiei şi pot încuraja Ucraina să revină la masa negocierilor.

Kremlinul exclude orice negocieri publice cu Ucraina: arme nucleare

Reprezentantul preşedinţiei ruse a susţinut că în cele nouă luni de când a început conflictul ucrainenii şi-au schimbat de mai multe ori poziţia faţă de negocierile cu Moscova, deci nu sunt de încredere.

Purtătorul de cuvânt a mai spus că niciun oficial rus nu ia în considerare folosirea armelor nucleare.

Kremlinul a comunicat de asemenea că este pe cale să se încheie eliminarea obstacolelor din calea exporturilor de produse agricole şi îngrăşăminte ruseşti, la câteva ore după ce Rusia a acceptat să prelungească cu 120 de zile, fără modificări, acordul privind transportul cerealelor pe Marea Neagră. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Raluca-Ștefania Curelariu depune jurământul ca prefect al județului Botoșani

Publicat

raluca Ștefania curelariu depune jurământul ca prefect al județului botoșani

Publicitate

 Prefectura Botoșani anunță că vineri, 3 octombrie 2025, va avea loc ceremonia oficială de depunere a jurământului de către noul prefect al județului, Raluca-Ștefania Curelariu.

Evenimentul este programat la ora 11:00 și se va desfășura în sala de ședințe din incinta CEC, situată pe strada Piața Revoluției nr. 7, etajul 2, unde se află temporar sediul Muzeului Județean Botoșani.

Ceremonia se va derula în sistem de videoconferință, conform…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Acțiunea polițiștilor pentru prevenirea accidentelor rutiere, la Darabani

Publicat

acțiunea polițiștilor pentru prevenirea accidentelor rutiere, la darabani

Publicitate

La data de 1 octombrie 2025, polițiștii din cadrul Poliției Orașului Darabani și Secției de Poliție nr. 7 Darabani au organizat o acțiune pentru impunerea unui climat de siguranță rutieră și prevenirea accidentelor rutiere grave, în localitatea Darabani și a zonelor limitrofe.

 

În cadrul activităților desfășurate au fost legitimate peste 100 de persoane și verificate 106 de autovehicule, iar în urma neregulilor constatate au fost aplicate 86…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Noile standarde pentru contabili: e-legitimație, e-parafă, adeverințe și e-aviz. Când intră în vigoare

Publicat

noile standarde pentru contabili: e legitimație, e parafă, adeverințe și e aviz. când

Publicitate

Noile standarde pentru contabili: CECCAR lansează documente digitale pentru contabili: e-legitimație, e-parafă, adeverințe și e-aviz. Noile instrumente reduc birocrația, costurile și timpul de lucru, scrie alba24.ro

Pentru a evita blocajele, documentele tipărite pentru anul 2025 rămân valabile până la 31 martie 2026, potrivit Termene.ro.

Din 2026, toate documentele de identificare profesională vor exista exclusiv în format electronic.

Corpul…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

FOTO: Tragedie la George Enescu! O femeie a fost găsită carbonizată după ce un incendiu i-a cuprins casa

Publicat

foto: tragedie la george enescu! o femeie a fost găsită

Publicitate

Un incendiu violent s-a produs în această dimineață, în localitatea Popeni, comuna George Enescu. O casă a fost cuprinsă de flăcări. Un vecin a observat incendiul și a sunat imediat după ajutor.

 

La caz au ajuns, în cel mai scurt timp, două echipaje din cadrul Detașamentului de Pompieri Dorohoi, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă, un echipaj de prim ajutor SMURD și o ambulanță din cadrul Serviciului Județean de Ambulanță….

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe