EVENIMENT
FOTO: A treia zi de AGLOMERAȚIE La Vama Nădlac I. Se așteaptă peste patru ore pentru intrarea în ţară
Aglomeraţia de la frontiera cu Ungaria s-a redus în judeţul Arad, însă luni dimineaţă se înregistrează timpi mari de aşteptare pentru procedurile de tranzitare pe sensul de intrare în ţară prin Punctul de Trecere a Frontierei (PTF) Nădlac I.
Conform Poliţiei de Frontieră Arad, la PTF Nădlac I se aşteaptă patru ore pentru intrarea în România şi sunt deschise şapte artere, însă au mai fost înfiinţate şi opt posturi de control mobile. Astfel, există 15 posturi de control doar pe sensul de intrare.
Citește și AGLOMERAȚIE, în continuare, la Nădlac. Peste 10.000 de persoane au tranzitat vama, în ultimele 24 de ore
Pe sensul de ieşire din ţară se aşteaptă aproximativ 50 de minute şi sunt deschise patru artere pe care se fac verificările documentelor de călătorie.

La PTF Nădlac II, tranzitarea se desfăşoară în condiţii normale pe ambele sensuri şi se aşteaptă 10 – 20 de minute pentru formalităţi.
Purtătorul de cuvânt al Poliţiei de Frontieră Arad, Filip Ionuţ Matei, a declarat, că în 24 de ore, respectiv de duminică, ora 8,00, până luni, ora 8,00, au intrat în România 10.600 de persoane prin PTF Nădlac I şi II, iar tot pe aici au ieşit din ţară 5.600 de persoane.
În weekend-ul care s-a încheiat, primul după ieşirea din starea de urgenţă, la PTF Nădlac I s-a înregistrat un val de persoane care au tranzitat frontiera în ambele sensuri, astfel că au apărut tensiuni în rândul sutelor de persoane care aşteptau efectuarea formalităţilor şi anchetelor epidemiologice şi autorităţi. Din când în când, călătorii au huiduit, fluierat şi claxonat insistent, în semn de nemulţumire că trebuie să aştepte chiar şi opt ore pentru a trece graniţa. Jandarmii au mobilizat echipaje care să asigure ordinea publică, fără a fi nevoie de intervenţia acestora. AGERPRES
EVENIMENT
Târgul Crăciun la Palat începe pe 5 decembrie, la Alba Iulia. Concerte Narcisa Suciu, Gino și Theotokos, la Palatul Principilor
Crăciun la Palat, unul dintre cele mai așteptate evenimente ale fiecărei ierni, respectă tradiția și își deschide porțile și în 2025, vineri, 5 decembrie, la Alba Iulia
Creat din start ca o completare, nu concurență, pentru celălalt Târg De Crăciun al orașului, din șanțurile Cetății Alba Carolina, latura de vest, târgul de Crăciun din curtea Palatului Principilor Transilvaniei este o opțiune perfectă pentru cei care-ți fac plimbarea prin partea de sus a Cetății,…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
INCENDIU pe Autostrada A1 Sibiu – Sebeș, în zona Ocna Sibiului. O autoutilitară a luat foc
Un incendiu a izbucnit joi, în jurul orei 18:00, pe Autostrada A1 Sibiu – Sebeș, la ieșirea spre Ocna Sibiului. Focul a cuprins o autoutilitară.
Potrivit ISU Sibiu, pompierii intervin de urgență pe A1 sensul de mers Sibiu – Sebeș, la ieșirea spre Ocna Sibiului pentru stingerea unui incendiu care se manifestă la un autovehicul (dubă).
La fața locului sunt mobilizate o autospecială de stingere și un echipaj SMURD.
Incendiul se manifestă generalizat la întregul…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO. UPDATE. Accident între o mașină și un autobuz în Grigorescu. O fetiță a fost transportată la spital
UPDATE. Un echipaj de la Ambulanță a fost trimis la locul accidentului.
Potrivit informațiilor Cluj24, o fetiță de 9 ani a fost evaluată de medici și transportată la spital pentru investigații suplimentare. Fetița era pasageră în autoturism.
Știrea inițială
Un accident de circulație a avut loc în urmă cu puțin timp pe strada Octavian Goga din Cluj-Napoca.
Un autobuz cu pasageri care circulă pe…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Un nou tip de escrocherie în Alba Iulia. Cum au fost păcăliți patru angajați din municipiu să depună bani în POS-urile firmelor
Patru angajați ai unor societăți comerciale din Alba Iulia ar fi fost contactați de către persoane necunoscute, sub pretextul că sunt superiori ai acestora, moment în care ar fi convins angajații să depună diferite sume de bani, în valoare totală de 18.450 de lei, prin intermediul terminalelor de plată folosite pentru încasări.
Potrivit IPJ Alba, Poliția Municipiului Alba Iulia efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de înșelăciune, în vederea…
Citește mai mult pe Alba24.ro



