Connect with us

ACTUALITATE

La un pas de tragedie. Nouă persoane, între care 4 copii, implicate într-un accident rutier pe DN 1 C Satu Mare

Publicat

politia-noaptea

Nouă persoane, între patru copii, au fost implicate într-un accident rutier care a avut loc în noaptea de duminică spre luni pe DN 1 C, între localităţile Halmeu şi Turulung. Două persoane din cele nouă implicate în accident au fost rănite uşor, a informat Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) „Someş” Satu Mare.

Potrivit Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Satu Mare, un conducător auto de 34 de ani, din municipiul Zalău, a condus un microbuz pe DJ 109 L, având direcţia Băbeşti – DN 1 C, şi, ajuns la intersecţie, nu a respectat semnificaţia indicatorului stop, intrând în coliziune cu un autoturism, condus de un tânăr de 22 de ani, din Halmeu, care circula regulamentar din direcţia Halmeu spre Turulung.

În urma evenimentului a rezultat rănirea uşoară a două pasagere din microbuz, de 20, respectiv 39 de ani, din judeţul Sălaj.

ISU „Someş” Satu Mare a activat planul roşu de intervenţie, la faţa locului deplasându-se şase autospeciale SMURD şi ale Serviciului de Ambulanţă Judeţean.

„După acordarea primelor îngrijiri medicale la faţa locului, toate victimele (cinci adulţi şi patru copii) au fost preluate în stare de conştienţă şi transportate la Unitatea de Primiri Urgenţe Satu Mare pentru efectuarea de investigaţii medicale suplimentare. După efectuarea investigaţiilor specifice, doar două persoane (femei de 20, respectiv 39 ani) au fost diagnosticate cu răni uşoare”, precizează reprezentanţii ISU Someş Satu Mare.

IPJ Satu Mare a deschis dosar pentru vătămare corporală din culpă.

Sursa: Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Incident revoltător în curtea Catedralei „Sfinții Apostoli Petru și Pavel”: Bărbat amendat pentru scandal și gesturi obscene

Publicat

incident revoltător în curtea catedralei „sfinții apostoli petru și pavel”:

Publicitate

Polițiștii locali din Botoșani au intervenit duminică, 29 iunie 2025, în jurul orei 12:55, după un apel telefonic care semnala un incident grav în curtea Catedralei „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din municipiul Botoșani.

Sesizarea indica faptul că un bărbat făcea scandal și își satisfăcuse nevoile fiziologice în incinta lăcașului de cult, provocând indignarea trecătorilor și a personalului religios.

La fața locului, echipajul…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Pagube importante în urma incendiului de la depozitul de cereale din Dorohoi. 450 de tone de cereale, salvate de pompieri

Publicat

pagube importante în urma incendiului de la depozitul de cereale

Publicitate

Incendiul izbucnit la stația de condiționare a unui depozit de cereale din municipiul Dorohoi a provocat pagube semnificative, în ciuda intervenției rapide a pompierilor.

Flăcările au distrus bunurile aflate în interiorul stației, aproximativ 250 de metri liniari de bandă transportoare și materialele combustibile din structura acoperișului pe o suprafață de circa 20 de metri pătrați.

De asemenea, au fost degradate în urma incendiului alți 100 de…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Proiect: Rovinieta, mai scumpă de la 1 septembrie. Care sunt noile tarife pentru mașini, autoutilitare și camioane

Publicat

proiect: rovinieta, mai scumpă de la 1 septembrie. care sunt

Publicitate

Rovinieta, tariful pentru utilizarea drumurilor naționale de către autovehicule, va crește începând cu 1 septembrie. Pentru autoturisme, taxa va fi de 3,5 euro pe zi și 50 de euro pe an, conform unui proiect de lege , publicat joi pe site-ul Ministerului Finanțelor care stabilește noi măsuri fiscal-bugetare, relatează alba24.ro.

Rovinieta – tariful de utilizare a drumurilor naționale pentru autovehicule, se scumpește de la 1 septembrie.

Pentru…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Incendiu puternic la un depozit de cereale din Dorohoi: Intervenție contracronometru a pompierilor

Publicat

incendiu puternic la un depozit de cereale din dorohoi: intervenție

Publicitate

Pompierii din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență Botoșani intervin în aceste momente  pentru stingerea unui incendiu izbucnit la un depozit de cereale din municipiul Dorohoi.

Flăcările au cuprins o magazie legată prin benzi transportoare de cauciuc de stația de condiționare a cerealelor, incendiul manifestându-se cu degajări mari de fum.

La fața locului au fost mobilizate trei autospeciale de stingere, autospeciala de salvare și lucru…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe