EVENIMENT
Liber la vot: Alegătorii din localităţile aflate în carantină pot merge la secțiile votare fără restricţii şi fără declaraţie
Purtătorul de cuvânt al BEC, Mircea Preoţescu, a precizat, sâmbătă, că alegătorii din ţară, inclusiv cei din localităţile carantinate, se vor putea deplasa la secţiile de votare fără restricţii şi fără a prezenta documente doveditoare ale motivului deplasării.
Într-o declaraţie de presă, purtătorul de cuvânt al BEC a menţionat că alegătorii de pe teritoriul României îşi pot exercita dreptul de vot, duminică, între orele 7,00 şi 21,00, iar cei care, la ora 21,00, odată cu închiderea oficială a urnelor, se află în sediul secţiei de votare, precum şi cei care se află la rând în afara acestuia îşi pot exprima opţiunea electorală până cel mult la ora 23,59.
"În intervalul 6 decembrie 2020, ora 5,00, - 7 decembrie, ora 1,00, alegătorii, inclusiv cei din localităţile carantinate, se vor putea deplasa la secţiile de votare sau de la secţiile de votare fără restricţii şi fără prezentarea documentelor doveditoare ale motivului deplasării. De la această regulă fac excepţie persoanele izolate sau carantinate, conform legii, acestea având posibilitatea să îşi exercite dreptul de vot prin intermediul urnei speciale", a reiterat purtătorul de cuvânt al Biroului Electoral Central. Agerpres
EVENIMENT
Sorana face spectacol la Cluj. Victorie fulger și duel de foc cu campioana en-titre la Transylvania Open 2026
Sorana Cîrstea, favorita numărul trei a turneului WTA250 Transylvania Open 2026 și singura româncă rămasă pe tabloul de simplu a dominat categoric duelul cu Tamara Zidansek, impunându-se în doar două seturi, scor 6-1, 6-0.
Clasată pe locul 36 mondial, Cîrstea și-a respectat statutul de favorită și a controlat autoritar partida, lăsând foarte puține șanse adversarei sale.
Cu un joc agresiv și o...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
U-Banca Transilvania a fost la un pas de o victorie mare la Ierusalim, după ce a revenit de la -23 de puncte și a împins partida în prelungiri, însă Hapoel a gestionat mai bine ultimele minute și s-a impus cu 114–104, la capătul unui meci cu multiple răsturnări de situație.
În urma acestui rezultat, U-Banca Transilvania va lupta pentru un loc care să ducă în următoarea fază a competiției...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
CFR Cluj a învins-o pe UTA Arad cu scorul de 1-0 (0-0), miercuri seara, pe Arena ”Francisc Neuman”, într-un meci din etapa a 25-a a Superligii de fotbal.
UTA a câștigat de 11 ori, CFR Cluj, de 15 ori, CFR Cluj
Unicul gol al partidei a fost reuşit de kosovarul Meriton Korenica (68), după o minge aşezată de Alibek Aliev.
Arădenii au avut ocazii de gol în min. 27, când Christopher Braun a fost la...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Aproape o treime dintre elevii români nu înțeleg concepte științifice de bază. Raport UNICEF
Aproape o treime dintre elevii români nu înțeleg concepte științifice de bază, arată un raport UNICEF, fcut public miercuri.
Raportul precizează că aproximativ jumătate dintre elevii români (43%) ating un nivel funcţional al literaţiei ştiinţifice, în timp ce 24% au competenţe tranzitorii, care pot fi consolidate rapid prin sprijin adecvat, arată rapoartele naţionale elaborate de UNICEF.
Dar aproximativ 32% dintre elevi sunt la risc de a nu fi capabili să înţeleagă şi...
Citește mai mult pe Alba24.ro
