EVENIMENT
LIVE VIDEO: Sfintele moaște ale Sfântului Cuvios Grigorie Decapolitul, la Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia

Racla cu sfintele moaște ale Sfântului Cuvios Grigorie Decapolitul au poposit la Catedrala Reîntregirii, și vor rămâne spre închinare până luni dimineața.
În data de 21 octombrie, Arhiepiscopia Ortodoxă Alba Iulia face pomenirea de peste an a Sfinților Cuvioși Mărturisitori Visarion și Sofronie și a Sfântului Mucenic Oprea, a Sfinților Preoți Mărturisitori Ioan din Galeș și Moise Măcinic din Sibiel, cunoscuți ca Sfinții Mărturisitori Ardeleni.
Cu acest prilej, Arhiepiscopia Ortodoxă a Alba Iuliei este îmbrăcată în haină de sărbătoare, aducând cuvenitul omagiu de venerație acestor atleți ai lui Hristos, care, în secolul al XVIII-lea, cu dârzenie și jertfelnicie, au apărat Ortodoxia și ființa neamului românesc.
Frumusețea sărbătorii din acest an va fi sporită de prezența, în Catedrala arhiepiscopală, a moaștelor Sfântului Cuvios Grigorie Decapolitul, grabnic ajutător în primejdii, precum și râvnitor al dreptei credințe.
De asemenea, Sfântul Grigorie, a cărui moaște se află la Mănăstirea Bistrița, județul Vâlcea, este recunoscut de către creștinii drepslăvitori ca fiind mare tămăduitor de boli, puternic ocrotitor și păzitor împotriva secetei, a focului și a năvălitorilor răuvoitori, dar și ajutător generos al tuturor celor care îl cinstesc după vrednicie.
Racla cu sfintele moaște a poposit la Catedrala Reîntregirii, vineri, 19 octombrie, în jurul orei 16.30, și va rămâne spre închinare până luni dimineața.
PROGRAM LITURGIC
Vineri, 19 octombrie
ora 16:30 – Primirea delegației ce va însoți racla cu moaștele Sfântului Cuvios Grigorie Decapolitul, în fața clopotniței Catedralei arhiepiscopale;
ora 16:45 – Procesiune cu sfintele moaște în jurul Ansamblului Catedralei arhiepiscopale;
ora 1700 – Vecernia mare, urmată de Acatistul Sfântului Cuvios Grigorie Decapolitul;
Sâmbătă, 20 octombrie
ora 8:00 – Utrenia și Acatistul Sfântului Grigorie Decapolitul;
ora 9:30 – Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie;
ora 11:30 – Parastas de obște pentru cei adormiți;
ora 18:00 – Vecernia mare cu Litie și Utrenia;
Duminică, 21 octombrie
ora 9:00 – Acatistul Sfinților Mărturisitori Ardeleni;
ora 10:00 – Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în sobor arhieresc;
ora 18:00 – Vecernia şi Acatistul Sfântului Grigorie Decapolitul;
Luni, 22 octombrie
ora 7:00 – Utrenia;
ora 8:00 – Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie;
ora 10:00 – Ieşirea în procesiune şi plecarea raclei cu cinstitele moaşte ale Sfântul Cuvios Grigorie Decapolitul
EVENIMENT
Noi măsuri propuse pentru protecția victimelor violenței domestice: agresorii, obligați la consiliere psihologică. PROIECT

Noi măsuri propuse pentru protecția victimelor violenței domestice. Parlamentarii propun noi măsuri pentru protecția victimelor violenței domestice. Agresorii ar putea fi obligați de către instanțe să urmeze consiliere psihologică, psihoterapie sau, după caz, să fie internați nevoluntar, în condițiile Legii sănătății mintale, prevede un proiect legislativ înregistrat recent la Senat.
Totodată, dacă agresorii sunt consumatori de substanțe psihoactive, instanța poate…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Clujenii au simțit din plin, în primele zile ale lunii octombrie, venirea toamnei autentice. După un septembrie blând și cu temperaturi peste media perioadei, vremea s-a schimbat radical.
Administrația Națională de Meteorologie (ANM), a emis joi, 2 octombrie, o informare meteo de frig, ploi și vânt puternic.
Avertizarea este valabilă până sâmbătă, 4 octombrie, la ora 10:00.
În intervalul menționat,…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
31 octombrie: „Quest & Party la Palat” – petrecere tematică pentru copii de Halloween, la Palatul Principilor din Alba Iulia

Pe 31 octombrie, copiii între 7 și 11 ani sunt așteptați la „Quest & Party la Palat” – o petrecere tematică de Halloween organizată la Palatul Principilor din Alba Iulia.
Între orele 17:00 – 22:00, cei mici sunt așteptați la o seară magică unde istoria Transilvaniei se împletește cu povești fantastice! Prințese, vrăjitoare, prinți, căpcăuni (și orice alt personaj vor ei să fie) sunt așteptați să petreacă împreună, implicați în activități și ateliere…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Volei Alba Blaj: Biletele pentru Supercupa României la volei feminin se vor pune în vânzare vineri, 3 octombrie. Prețuri

Biletele pentru Supercupa României la volei feminin, ce se va disputa sâmbătă, 11 octombrie, de la ora 18:00, în sala polivalentă Alba Blaj Arena, între CSM Volei Alba Blaj (campioana și deținătoarea Cupei României) și CSO Voluntari (vicecampioana și finalista Cupei României), se vor pune în vânzare vineri, 3 octombrie, începând cu ora 14:00, pe site-ul biletesmart.ro/blaj și la casa de bilete Alba Blaj Arena.
Prețul biletelor:
- 15 lei (Sectoare A, B, C)
- 100 lei (Sector…
Citește mai mult pe Alba24.ro