EVENIMENT
Localități din Buzău, sub cod galben de vânt, cu rafalele de 75 kilometri/ oră

Administrația Națională de Meteorologie a emis, vineri dimineață, avertizare meteo cod galben de vânt puternic în localități din județul Buzău.
Potrivit meteorologilor, până la ora 10.00, se vor semnala intensificări ale vântului, cu rafale ce vor depăși 70 – 75 km/h. Vântul va spulbera zăpada.
Localități vizate: Lopătari, Gura Teghii, Mânzălești, Bisoca și Brăești.
Până sâmbătă, vremea va fi extram de rece
Reamintim că până sâmbătă, 12 martie, este în vigoare o informare meteo de vreme deosebit de rece și ger noaptea și dimineața și intensificări ale vântului.
Ger va fi în noaptea de vineri spre sâmbătă în centrul și nordul țării și pe arii mai restrânse în rest.
Temperaturile minime vor fi cuprinse între -14 și -4 grade, cu valori mai scăzute în depresiunile din estul Transilvaniei, izolat sub -18 grade.
Vântul va avea unele intensificări în Moldova, Dobrogea și estul Munteniei, cu viteze la rafală, în general de 45…55 km/h, iar senzația de frig va fi amplificată.
În sud și est, precum și la munte, pe arii restrânse va mai ninge slab.
Citește Romania24.ro pe Google News
EVENIMENT
Școala ”Ion Agârbiceanu” din Alba Iulia va fi modernizată cu fonduri PNRR. Ce firmă a câștigat contractul de execuție a lucrării

Școala ”Ion Agârbiceanu” din Alba Iulia va fi modernizată printr-o investiție de 5.881.672 lei, fondurile fiind asigurate prin programul PNRR. Lucrările ar urma să fie gată în zece luni.
Firma care a câștigat contractul cu Primăria Alba Iulia este MIVO EXPERT CONSTRUCT SRL din Săsciori. Contractul a fost semnat vineri, 1 august la sediul primăriei.
Mai exact se vor executa lucrări ce constau în:
- modernizarea elementelor de anvelopă a clădirii (termoizolarea…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Clujenii zboară direct spre luxul oriental: Karpaten Turism lansează zboruri charter Cluj-Napoca – Doha, Qatar

Începând cu sezonul de iarnă 2025, Cluj-Napoca intră pe harta zborurilor directe către Orientul Mijlociu.
Karpaten Turism anunță lansarea pachetelor de vacanță către Doha, Qatar, cu zbor charter direct din Cluj-Napoca, oferind o escapadă perfectă în inima luxului și tradițiilor qatareze. Rezervă-ți acum locul la această premieră.
De ce să alegi Doha, Qatar?
Această nouă rută deschide oportunități…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Solista de heavy metal din Alba Iulia, Brândușa Brumbea, pe scenă la Rockstadt, cel mai mare festival de metal din România

Solista de heavy metal din Alba Iulia, Brândușa Brumbea, urcă pe scena celui mai mare festival de metal din România. Mai exact, alături de formația din Cluj, FITTONIA, Brândușa va cânta la Rockstadt Extreme Fest, la Râșnov. Formația din Cluj unde solistă este Brândușa, va cânta de la ora 15.20, la Rockstadt.
Festivalul reunește la Râșnov elitele scenei metal internaționale și locale, oferind publicului o experiență sonoră intensă, autentică, fără compromisuri. Ediția…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Tânăr din Lunca Mureșului, prins de polițiști băut la volan, la Ocna Mureș. Ce alcoolemie avea

Un tânăr de 24 de ani din Lunca Mureșului este cercetat de polițiști după ce a fost prins băut la volan.
Potrivit IPJ Alba, în noaptea de 31 iulie spre 1 august 2025, polițiștii din Ocna Mureș au oprit, pentru control, pe raza orașului Ocna Mureș, un autoturism condus de un tânăr de 24 de ani, din localitatea Lunca Mureșului.
În urma testării tânărului, cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 0,42 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la…
Citește mai mult pe Alba24.ro