Connect with us

EVENIMENT

Lotul olimpic de juniori a obţinut locul I pe națiuni la Olimpiada Balcanică de Matematică. Patru medalii de aur şi 2 de argint

Publicat

lot olimpic

Lotul olimpic de juniori al României a obţinut patru medalii de aur şi două de argint la a XXVI-a ediţie a Olimpiadei Balcanice de Matematică pentru Juniori, ocupând astfel locul întâi în clasamentul pe naţiuni, cu un punctaj record.

„Lotul olimpic de juniori al României a obţinut un palmares absolut impresionant la a XXVI-a ediţie a Olimpiadei Balcanice de Matematică pentru Juniori/JBMO (Sarajevo, 26 iunie – 3 iulie): patru medalii de aur (dintre care două cu punctaj maxim), două medalii de argint şi locul I în clasamentul pe naţiuni cu 224 de puncte (din 240 posibile). Acest punctaj stabileşte un record în istoria competiţiei în privinţa scorului general pe echipe, echipa României fiind prima care reuşeşte să-l atingă”, informează Ministerul Educaţiei.

Elevii medaliaţi cu aur sunt: Aida Mitroi (Şcoala Gimnazială Nr.16 „Take Ionescu” din Timişoara), Victor-Vasile Dragoş (Colegiul Naţional „Vasile Lucaciu” din Baia Mare), Radu-Ionuţ Stoleriu (Colegiul Naţional „Emil Racoviţă” din Iaşi) şi Andrei Vila (Liceul Internaţional de Informatică din Bucureşti).

Aida Mitroi şi Victor-Vasile Dragoş au încheiat probele de concurs cu punctaj maxim (40 de puncte).

Lotul olimpic de juniori a obţinut locul pe națiuni la Olimpiada Balcanică de Matematică: Cine a câștigat medaliile de argint

Medaliile de argint au fost adjudecate de David Ghibu (Liceul Internaţional de Informatică din Bucureşti) şi Emanuel Mazăre (Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu” din Piteşti).

Toţi cei 6 componenţi ai lotului sunt elevi în clasa a VIII-a.

Echipa a fost coordonată de prof. Marius Perianu (Colegiul Naţional „Ion Minulescu” din Slatina) – leader, prof. Cristian-Teodor Mangra (Colegiul Naţional „Tudor Vianu” din Bucureşti) – deputy leader şi Cristian Lazăr (Colegiul Naţional din Iaşi) – observator.

Ministerul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, a transmis felicitări lotului olimpic de juniori pentru rezultatele remarcabile obţinute.

„Se cuvin, de asemenea, felicitări profesorilor care i-au pregătit şi îndrumat, atât la lot, cât şi în şcoală, familiilor care îi susţin şi şcolii româneşti de matematică, a cărei valoare se reconfirmă şi prin acest rezultat! Sunt mândru de voi! Felicitări tuturor”, a scris ministrul, pe Facebook.

Lotul olimpic de juniori a obţinut locul pe națiuni la Olimpiada Balcanică de Matematică: Concurenți din 18 țări

La ediţia din acest a Olimpiadei Balcanice de Matematică pentru Juniori (competiţie rezervată elevilor cu vârste sub 15 ani şi jumătate) au participat concurenţi din 18 ţări (11 ţări cu statut de membru: Albania, Bosnia şi Herţegovina, Bulgaria, Cipru, Grecia, Macedonia, Moldova, Muntenegru, România, Serbia şi Turcia, respectiv 7 cu statut de invitat: Arabia Saudită, Azerbaidjan, Croaţia, Franţa, Kazahstan, Kârgâzstan şi Tadjikistan). Echipele sunt formate, de regulă, din 6 elevi, iar ţara-gazdă poate înscrie două echipe în concurs, a informat ministerul. Agerpres

sursa foto: Facebook / Sorin Mihai Cimpeanu

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Rusia şi Ucraina îşi extind războiul la Cluj. Ambasada ucraineană condamnă un concert al Filarmonicii Transilvania

Publicat

filarmonica transilvania.jpg






Clujul este “prins” în războiul dintre Rusia şi Ucraina, din cauza unui concert organizat de Filarmonica Transilvania din Cluj-Napoca, în care evoluează, în 12 decembrie, şi celebrii artişti ruşi Andrey Boreyko și Nikolay Lugansky.

Ambasada Ucrainei condamnă un concert de la Cluj

Ambasada Ucrainei la Bucureşti a condamnat, marţi, faptul că la Cluj-Napoca urma să aibă loc, în 12 decembrie, un concert al…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO. Parcul Feser din Gilău s-a deschis. Primar: Locuri de joacă pentru copii, teren de baschet și mese de ping-pong și șah

Publicat

597566899 1382644663874201 4790214650656042942 n e1765272255530.jpg






Parcul Feser a fost redeschis luni după modernizare completă. Spațiu de joacă și recreere pentru întreaga comunitate din Gilău.

parc feser gilauparc feser gilau

Lucrările de modernizare la locul de joacă din zona Feser, din comuna Gilău, au fost finalizate, iar investiția a fost recepționată oficial luni. Parcul este, începând de acum, din nou deschis publicului, oferind un spațiu sigur, curat și modern pentru copii, dar și pentru…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Bărbat din Câmpeni, trimis în judecată la doi ani distanță după ce a fost prins cu un joint și un gram de ”cristal” asupra sa

Publicat

bărbat din câmpeni, trimis în judecată la doi ani distanță

Un bărbat din Câmpeni a fost trimis în judecată, la mai bine de doi ani de când polițiștii au găsit asupra sa un joint de cannabis și un gram de droguri pentru prizare. 

Deși acesta a fost depistat cu droguri asupra sa în data de 2 septembrie 2023, dosarul a trecut de cameră preliminară abia în data de 27 noiembrie 2025.

Acesta va fi judecat pentru că a avut asupra sa o țigară cu cannabis și un gram de 3CMC, un drog de sinteză.

La mai bine de doi ani de la momentul…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO. Ovidiu Vreme, babysitter din Cluj, pornește o acțiune caritabilă inspirată de o familie aflată în sărăcie extremă

Publicat

vreme.jpeg






Ovidiu Vreme, babysitter cunoscut în Cluj pentru dragostea față de copii și implicarea sa constantă în comunitate, a pornit recent o nouă inițiativă umanitară după ce o scenă dintr-un sat din județ l-a mișcat profund.

În timp ce traversa cu mașina mai multe localități rurale, o imagine i-a rămas adânc întipărită în minte: o casă sărăcăcioasă și, în fața ei, o sârmă pe care atârnau zeci de…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe