Connect with us

ACTUALITATE

Luptătoarele Georgiana Antuca şi Ana-Maria Pîrvu au adus României primele medalii la Baku

Publicat

Sursa foto: Comitetul Olimpic si Sportiv Roman / Facebook

Luptătoarele Georgiana Lavinia Antuca (cat. 46 kg) şi Ana-Maria Pîrvu (cat. 49 kg) au adus, luni, României primele medalii la Festivalul Olimpic al Tineretului European (FOTE) 2019, de la Baku, una de aur şi alta de argint

Georgiana Antuca, de la SCM Bacău, antrenată de Valentin Popescu, Şerban Mujev şi Mirela Burnichi, a învins-o în finala cat. 46 kg pe azera Gultakin Şirinova. Românca a trecut în sferturi de Anna Pollakova (Slovacia), iar în semifinale a câştigat în faţa unguroaicei Vivien Matyi.

La cat. 49 kg, Ana-Maria Pîrvu a obţinut argintul după ce a pierdut finala cu Emine Cakmak (Turcia). În sferturi, românca a dispus de poloneza Natalia Walczak, iar în semifinale s-a impus în faţa Mihaelei Samoil (Rep. Moldova).

La cat. 48 kg, greco-romane, Cosmin Cristi Gavril s-a clasat pe locul 7, Igor Andrei Botez a ocupat acelaşi loc la cat. 60 kg, tot greco-romane, Alexandru Ioan Matea a ocupat locul 8 la cat. 60 kg, lupte libere, iar Karla Groza a încheiat pe locul 10, la cat. 61 kg.

În competiţia feminină de volei, România a dispus de Bulgaria cu 3-1 (25-23, 25-18, 16-25, 25-12), în Grupa A, după o oră şi 34 de minute. Marţi, România va întâlni Ucraina, iar miercuri va avea loc confruntarea cu Rusia.

Selecţionata feminină de handbal a României a remizat cu Spania, 26-26, iar în alt meci, Olanda a întrecut Franţa cu 31-27. Marţi vor avea loc partidele Spania – Franţa şi Olanda – România, iar miercuri sunt programate jocurile România – Franţa şi Olanda – Spania.

În competiţia de tenis, Alin Mihai Fatu s-a calificat în turul al doilea după 6-0, 6-2 cu kosovarul Melos Nallbani. Alexandra Maria Petric s-a calificat în turul secund la simplu feminin după 6-3, 6-3 cu grecoaica Athina Pitta.

Alin Mihai Fătu şi Andrei Voican au obţinut calificarea în optimile probei masculine de dublu, după 3-6, 6-3, 10-5 cu francezii Etienne Marty/Romain Gales, iar Alexia Anca Todoni şi Alexandra Maria Petric au reuşit să acceadă în optimi la dublu feminin după 6-4, 6-3 cu britanicele Matilda Mutavdzic/Andrea Pineda.

La înot, în proba feminină de 100 m liber, Bianca Andreea Costea a ocupat locul 12 în serii (57.80) şi s-a clasat pe 9 în semifinale (56.79), fiind prima rezervă în finală.

În proba masculină de 100 m spate, Denis Laurean Popescu s-a calificat cu al 18-lea timp în semifinale (59.65), iar Alexandru Florin Nicolae a fost cronometrat cu al 23-lea timp din serii (1:00.23). În semifinale, Popescu a fost al 14-lea (59.28), ratând calificarea în finală.

La 200 m bras, Mihai Iacob a avut al optulea timp din serii (2:21.08), iar în semifinale a fost înregistrat cu al şaselea timp (2:19.28).

În proba feminină de 200 m spate, Ioana Marin a fost a noua în serii (2:20.61), iar Miruna Zorzoliu a terminat pe 14 (2:23.43). Ioana Marin a prins finala cu al şaptelea timp (2:17.85).

În concursul de atletism, Silviu Daniel Munteanu s-a clasat pe locul 16 în serii (11.11), ratând calificarea în finală.

Corina Ilinoiu a ocupat doar locul 19 la 400 m feminin (57.44), ratând calificarea în finală.

În proba feminină de 800 m, Antonia Gabriela Bodnariuc a ocupat locul 12 (2:15.06) şi nu a reuşit să prindă finala.

România este reprezentată de 103 sportivi la cea de-a 15-a ediţie de vară a Festivalului Olimpic al Tineretului European, programată în perioada 21-27 iulie la Baku, capitala Azerbaidjanului. Sportivii cu vârste cuprinse între 14 şi 18 ani vor lua startul în întrecerile de atletism, ciclism, gimnastica artistică, handbal, înot, judo, lupte, tenis şi volei, opt dintre cele zece sporturi din competiţie.
AGERPRES

 

 

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

FOTO Ziua Porților Deschise la Detașamentul de Pompieri Botoșani: O zi a curajului și a bucuriei alături de comunitate

Publicat

foto ziua porților deschise la detașamentul de pompieri botoșani: o

Publicitate

Astăzi, 13 septembrie, de Ziua Pompierilor din România și cu ocazia inaugurării noului sediu al ISU Botoșani, porțile Detașamentului de Pompieri Botoșani s-au deschis pentru comunitate. Evenimentul a adunat sute de botoșăneni care au dorit să cunoască îndeaproape lumea salvatorilor și să trăiască, pentru câteva ore, emoția unei meserii în care curajul și solidaritatea sunt esențiale.

 

Experiențe de neuitat pentru copii

 

Cei mici au fost…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Plafonarea adaosului comercial pentru alimentele de bază. Guvernul nu prelungește măsura, din octombrie

Publicat

plafonarea adaosului comercial pentru alimentele de bază. guvernul nu prelungește

Publicitate

Plafonarea adaosului comercial pentru alimentele de bază: măsura ar urma să nu mai fie prelungită, din octombrie. Adică prețurile la mai multe alimente ar putea crește.

Informația a fost prezentată inițial de președintele interimar al PSD, Sorin Grindeanu, pe rețelele de socializare.

Acesta s-a referit sâmbătă, într-o postare pe Facebook, despre ”zvonuri” privind faptul că ”plafonarea adaosului comercial în cazul alimentelor de bază,…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

FOTO: A fost inaugurat noul sediu al ISU Botoșani și al Detașamentului de Pompieri Botoșani

Publicat

foto: a fost inaugurat noul sediu al isu botoșani și

Publicitate

Astăzi, 13 septembrie, a fost inaugurat noul sediu al ISU Botoșani și al Detașamentului de Pompieri Botoșani. Acest moment important marchează finalizarea unei investiții esențiale pentru siguranța comunității și pentru îmbunătățirea condițiilor de muncă ale salvatorilor.

 

Proiectul face parte din programul „Îmbunătățirea managementului riscurilor de dezastre”, finanțat prin acordul de împrumut dintre România și Banca…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

13 septembrie – Ziua pompierilor

Publicat

13 septembrie – ziua pompierilor

Publicitate

La 13 septembrie 2025 este marcată Ziua pompierilor.

Celebrarea acestei zile la nivel național are rolul de a evidenția la nivel public eroismul pompierilor militari în bătălia din Dealul Spirii împotriva forțelor otomane, pentru apărarea Revoluției de la 1848.

Anul revoluționar 1848, manifestat amplu în Europa, a cuprins deopotrivă și Principatele Române. În Țara Românească, mișcarea revoluționară a început în iunie 1848.

Pentru a…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe