Connect with us

EVENIMENT

MAE, atenţionare de călătorie în Italia: perturbări ale transportului public şi aerian, din cauza unor greve

Publicat

Ministerul Afacerilor Externe informează cetăţenii români care se află, tranzitează sau intenţionează să călătorească în Republica Italiană că, până în data de 7 iunie, vor avea loc, în diverse oraşe italiene, mai multe greve, care pot provoca perturbări asupra transportului public de călători şi aerian.

Potrivit unui comunicat transmis de MAE, cetăţenii români pot solicita asistenţă consulară la numerele de telefon ale Ambasadei României în Republica Italiană: +39 06 835 233 44; +39 06 835 233 52; +39 06 835 233 58; +39 06 835 233 56; +39 06 835 233 69; +39 06 835 233 71; +39 06 835 233 74, apelurile fiind redirecţionate către Centrul de Contact şi Suport al Cetăţenilor Români din Străinătate (CCSCRS) şi preluate de către operatorii Call Center în regim de permanenţă.

Totodată, cetăţenii români care se confruntă cu o situaţie dificilă, specială, cu un caracter de urgenţă, au la dispoziţie şi următoarele linii telefonice de urgenţă în funcţie de regiune:
– Consulatul General al României la Milano: +39 366.108.1444
– Consulatul General al României la Bologna: +39 324.803.5171
– Consulatul General al României la Torino: +39 338. 756 .8134
– Consulatul General al României la Trieste: +39 340.882.1688
– Consulatul General al României la Bari: +39 334.604.2299
– Consulatul României la Catania: +39 320.965.3137
– Consulatul General al României la Roma: +39 345.147.3935

Ministerul Afacerilor Externe recomandă consultarea paginilor de Internet: http://scioperi.mit.gov.it/mit2/public/scioperi, http://roma.mae.ro/, http://cgroma.mae.ro/, https://www.mae.ro/ şi reaminteşte faptul că cetăţenii români care călătoresc în străinătate au la dispoziţie aplicaţia „Călătoreşte în siguranţă” (http://www.mae.ro/app_cs), care oferă informaţii şi sfaturi de călătorie.

Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Leul s-a apreciat pentru a patra zi consecutiv

Publicat

bani lei pixabay e1663503847879.jpg






Moneda națională a continuat marțea aceasta tendința de aprecierea față de cea unică, pe fondul reducerii aversiunii față de risc, piețele internaționale fiind mai optimiste în ceea ce privește încetarea agresiunii Rusiei în Ucraina.

Ședința din marțea aceasta, a fost cea de a patra consecutivă de depreciere pentru euro, arată economistul clujean Radu Georgescu.

Leul se apreciază

Media euro a coborât…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

“Rabla” revine în septembrie cu o finanțare de 200 de milioane de lei. Voucherele vor fi mai mici

Publicat

rabla bun e1696582994706.jpg






Programul „Rabla” va fi relansat în luna septembrie, cu un buget de 200 milioane lei și reguli noi, potrivit Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor (MMAP).

Ghidul de finanțare actualizat va fi lansat în consultare publică până la finalul acestei săptămâni.

“Rabla” revine cu vouchere mai mici

Guvernul a aprobat Ordonanța de Urgență care permite continuarea programului, cu accent pe reducerea…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Pensia și salariul nu se vor mai putea cumula. Activitatea se poate prelungi până la 70 de ani, dar fără pensie. OUG în dezbatere

Publicat

o companie maghiară vrea să deschidă o mină de sare

Pensia și salariul nu se vor mai putea cumula: Guvernul pregătește interzicerea cumulului pensiei cu salariul, iar măsura s-ar aplica inclusiv polițiștilor. Un proiect de lege prevede că angajații cu decizie de pensionare își pot prelungi activitatea până la vârsta de 70 de ani.

Guvernul pregătește interzicerea cumulului pensiei cu salariul în orice instituție publică sau companie/regie de stat, transmite Antena 3 CNN.

Astfel, nu va încasa pensie în același timp cu…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Pachetul 2 de măsuri ar putea fi adoptat săptămâna următoare prin asumarea răspunderii. Ce conține

Publicat

impozite mai mari pe proprietate și concedieri în administrația publică.

Cel de-al doilea pachet de măsuri care va conține reforma companiilor de stat, a administrației publice, a pensiilor magistraților, dar și introducerea unor noi taxe, ar putea fi adoptat săptămâna viitoare de Guvern. PNL a votat în unanimitate să susţină acest Pachet 2 de măsuri, prin asumarea Guvernului.

„Undeva săptămâna viitoare, nu pot să vă spun o zi foarte clară, dar probabil marţi, miercuri, joi este foarte probabil ca premierul să vină şi să susţină acest…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe