Connect with us

EVENIMENT

MAE, atenţionare de călătorie pentru românii care merg în Italia: Grevă naţională în sectorul transportului aerian

Publicat

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) informează cetăţenii români care se află, tranzitează sau intenţionează să călătorească în Republica Italiană că marţi va fi organizată o grevă naţională în sectorul transportului aerian, cu o durată preconizată de 24 de ore, care va crea perturbări în orarul de zbor al companiilor aeriene.

Cetăţenii români pot solicita asistenţă consulară la numerele de telefon ale Consulatului General al României la Roma: +3906835233 44; +390683523352; +390683523358; +390683523356; +390683523369; +390683523371; +390683523374, apelurile fiind redirecţionate către Centrul de Contact şi Suport al Cetăţenilor Români din Străinătate (CCSCRS) şi preluate de către operatorii Call Center în regim de permanenţă.

Totodată, cetăţenii români care se confruntă cu o situaţie dificilă, specială, cu un caracter de urgenţă, au la dispoziţie şi următoarele linii telefonice de urgenţă, în funcţie de circumscripţia consulară regională:

*Consulatul General al României la Bari: +393346042299;
*Consulatul General al României la Bologna: +393248035171;
*Consulatul General al României la Milano: +393661081444;
*Consulatul General al României la Roma: +393451473935;
*Consulatul General al României la Torino: +393387568134;
*Consulatul General al României la Trieste: +393408821688;
*Consulatul României la Catania: +393209653137.

MAE recomandă consultarea paginilor web: scioperi.mit.gov.it, www.enac.gov.it, roma.mae.ro, cgroma.mae.ro, www.mae.ro şi reaminteşte faptul că românii care călătoresc în străinătate au la dispoziţie aplicaţia „Călătoreşte în siguranţă”, care oferă informaţii şi sfaturi de călătorie.

Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Două fotografii de Samoilă Mârza, de la Viena 1918: Exponatul lunii noiembrie la Muzeul Național al Unirii din Alba Iulia

Publicat

două fotografii de samoilă mârza, de la viena 1918: exponatul

Exponatul lunii noiembrie la Muzeul Național al Unirii din Alba Iulia va fi vernisat marți, 4 noiembrie, la Muzeul Național al Unirii din Alba Iulia, de la ora 11:00.

Astfel, este vorba despre „Senatul Militar Român Central al Ofițerilor și Soldaților din Viena în fotografiile lui Samoilă Mârza”, două instantanee luate în 14 octombrie 1918 la Viena.

Vernisajul expoziției va avea loc la parterul clădirii centrale a Muzeului Național al Unirii Alba Iulia.

Potrivit…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Magazinul Carrefour din Mărăști, redeschis după închiderea pentru vânzarea de țigări și energizante minorilor

Publicat

prima 2.jpg






Magazinul Carrefour Express de pe strada Aurel Vlaicu și-a reluat activitatea după ce a fost închis timp de 30 de zile pentru că a vândut țigări și băuturi energizante unui minor.

Magazinul nu are voie să comercializeze țigări până pe 6 noiembrie 2025, ca măsură complementară în urma sancțiunii aplicate.

Amendă de 10.000 de lei

Angajata care a efectuat vânzarea către minor a primit o amendă de…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO. Accident rutier pe Bulevardul Muncii din Cluj-Napoca. Un bărbat a ajuns la spital

Publicat

accident bulevardul muncii.jpg






Pompierii din cadrul Detașamentului 1 Cluj-Napoca au intervenit, luni, la un accident rutier produs pe Bulevardul Muncii din municipiul Cluj-Napoca.

Potrivit informațiilor transmise de ISU Cluj, apelul de urgență a fost primit în jurul orei 12:40. La fața locului s-au deplasat două autospeciale dotate cu modul de descarcerare, precum și o ambulanță SMURD.

În eveniment a fost implicat un singur autoturism, iar din…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Drumul spre pârtia Buscat, complet modernizat înainte de sezonul de schi. Alin Tișe: O veste foarte bună pentru pasionați

Publicat

dj 107r buscat final asfalt 7.jpeg






Consiliul Județean Cluj a finalizat lucrările de întreținere care au vizat sectorul de drum Băișoara – Stațiunea Muntele Băișorii – pârtia de schi Buscat, situat pe drumul județean DJ 107R.

De asemenea, tronsonul care leagă stațiunea de pârtie a fost asfaltat în totalitate. Acesta are o lungime de 3,5 kilometri și este cuprins între pozițiile kilometrice 47+350 și 50+850.

„Finalizarea…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe