Connect with us

ACTUALITATE

MAE rus: Ţările care trimit arme sau mercenari în Ucraina vor răspunde pentru aceasta

Publicat

Ţările care decid să trimită arme sau mercenari în Ucraina „vor răspunde” pentru gestul lor şi îşi asumă „consecinţele”, a avertizat miercuri purtătoarea de cuvânt a Ministerului de Externe rus, Maria Zaharova, citată de EFE.

Un avertisment în acest sens a fost transmis diferitelor ambasade de la Moscova, iar aceasta a avut „efect”, a afirmat Zaharova într-un interviu pentru agenţia de presă Sputnik, controlată de Rusia.

Ambasadorii ruşi au comunicat deja această poziţie ţărilor gazdă, a spus ea, dar nu a explicat ce fel de măsuri va lua Moscova.

„Aceste ţări ar trebui să înţeleagă ce responsabilitate vor avea pentru aceasta. Cum vor înţelege? Este destul de simplu. Diplomaţii, ambasadorii şi ambasadele noastre au transmis acestor capitale poziţia noastră clară şi bine formulată”, a reiterat purtătoarea de cuvânt a diplomaţiei ruse, citată de TASS.

Acest „demers al Moscovei” a avut efect, deoarece după aceasta „retorica scăpată de sub control la care au recurs unele ţări s-a mai atenuat”, a susţinut Maria Zaharova.

În opinia sa, citată de TASS, „statele europene trebuie să fie conştiente de faptul că voluntarii şi mercenarii trimişi în Ucraina se vor întoarce ca nişte combatanţi duri” în Europa, similari celor din Orientul Mijlociu care „inundă Uniunea Europeană de ani de zile”.

Ţările Uniunii Europene în bloc şi, de asemenea, unele dintre ele cu titlu individual au convenit să trimită în Ucraina material militar şi arme pentru a sprijini guvernul de la Kiev după invazia rusă, declanşată la 24 februarie, la ordinul preşedintelui Vladimir Putin.

Preşedintele ucrainean, Volodimir Zelenski, a lansat un apel cetăţenilor din ţări prietene cu Ucraina să vină în ţară sa pentru a se alătura luptei împotriva agresiunii ruse, urmând să fie integraţi într-un fel de nouă Legiune internaţională.

Conform regulilor serviciului militar ucrainean, cetăţenii străini se pot alătura ca voluntari în unităţi precum Forţele teritoriale de apărare.

Astfel, străinii veniţi să lupte în Ucraina vor fi integraţi într-o nouă unitate numită „Legiunea internaţională de apărare teritorială a Ucrainei”. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Femeie de 40 de ani, din Cristești, scoasă din trafic de polițiști pentru că nu avea permis

Publicat

femeie de 40 de ani, din cristești, scoasă din trafic

Publicitate

Duminică, polițiștii din Botoșani au oprit pentru control, pe drumul comunal DC 51, în comuna Cristești, un autoturism condus de o femeie, de 40 de ani, din comuna Cristești.

 

În urma verificărilor efectuate s-a stabilit faptul că aceasta avea dreptul de a conduce autoturisme retras din luna aprilie a.c.. pe motive medicale.

 

Polițiștii continuă cercetările sub aspectul comiterii infracțiunii de conducere fără permis.

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

„Dimineți de toamnă la muzeu”, la Muzeul Județean Botoșani

Publicat

„dimineți de toamnă la muzeu”, la muzeul județean botoșani

Publicitate

Muzeul Județean Botoșani vă invită, în perioada 15-16 noiembrie 2025, în intervalul orar 10.00 – 13.00, la ateliere de pictură pe pânză dedicate adulților pasionați de artă și de frumos. Acestea sunt concepute atât pentru începători, cât și pentru cei care au deja experiență artistică.

Lăsându-vă ghidați de sfaturile unui artist plastic talentat, veți putea experimenta utilizarea unor tehnici de lucru corecte, care să vă ofere…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Alertă alimentară: Condimente Knorr și Delikat, retrase din magazine, după o decizie a producătorului. Ce ar putea conține

Publicat

alertă alimentară: condimente knorr și delikat, retrase din magazine, după

Publicitate

Un număr de trei produse marca Knorr şi unul Delikat au fost retrase din magazine. Potrivit companiei Unilever, unele pachete din aceste condimente pot conţine fragmente de metal şi cauciuc şi, prin urmare, nu sunt adecvate pentru consum, scrie alba24.ro

„Unilever a decis să retragă de pe piaţă un număr limitat de pachete din sortimentele Delikat Borş Magic cu legume, Knorr – punga magică – condimente pentru porc cu usturoi şi…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Sistemul de Intrare/Ieșire (EES) este extins și la Punctul de Frontieră Racovăț

Publicat

sistemul de intrare/ieșire (ees) este extins și la punctul de

Publicitate

Astăzi, 10 noiembrie 2025, se operaționalizează Sistemul de Intrare/Ieșire (EES) și în punctul de trecere a frontierei Racovăț (județul Botoșani.

Astfel, după punerea în funcțiune în România a acestui sistem, începând cu data de 12 octombrie 2025, la Punctul de Trecere a Frontierei Stânca (jud. Botoșani), acesta este extins, începând de astăzi, și la punctul de trecere a frontierei menționat mai sus.
Operaționalizarea Sistemului de…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe