EVENIMENT
MAI: Amenzi de aproape 3 milioane de lei aplicate de polițiști și jandarmi în ultimele 24 de ore
Poliţiştii şi jandarmii au aplicat, în ultimele 24 de ore, amenzi în valoare de peste 2,9 milioane de lei pentru 7.635 de abateri de natură contravenţională.
De asemenea, reprezentanţii Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă (IGSU) au identificat 15 obiective care funcţionau fără autorizaţie de securitate la incendiu, fiind aplicate 492 de sancţiuni contravenţionale, în valoare totală de 116.500 de lei.
Potrivit unui comunicat al MAI, în ultimele 24 de ore, structurile operative ale ministerului au intervenit la 4.459 de evenimente, dintre care 2.836 au fost pentru menţinerea ordinii şi liniştii publice, iar 1.623 au fost intervenţii circumscrise situaţiilor de urgenţă, majoritatea fiind misiuni pentru acordarea asistenţei medicale de urgenţă.
Vineri au fost semnalate 895 de posibile infracţiuni, aproximativ 22% dintre acestea din oficiu.
MAI: 17 persoane urmărite internațional, prinse de polițiști
Poliţiştii şi jandarmii au prins în flagrant delict, în aceeaşi perioadă, 119 autori de infracţiuni, care au săvârşit 128 de fapte penale, fiind dispuse măsuri preventive pentru 62 de persoane şi au fost depistate 17 persoane urmărite naţional sau internaţional.
În urma activităţilor de investigaţii desfăşurate de poliţişti au fost identificaţi 57 de autori în 44 de dosare penale cu autor necunoscut, aflate în evidenţă.
Poliţiştii rutieri au reţinut 529 de permise de conducere şi au retras 331 de certificate de înmatriculare.
Serviciile mobile de urgenţă, reanimare şi descarcerare au intervenit pentru acordarea primului ajutor medical pentru 1.230 de persoane.
Pe parcursul intervenţiilor pompierilor, au fost salvate 15 persoane. Piloţii Inspectoratului General de Aviaţie au executat 24 de misiuni aero-medicale, fiind salvate 19 persoane aflate în situaţii de urgenţă.
Agerpres
Citește Romania24.ro pe Google News
EVENIMENT
Bărbat din Blaj cu dosar penal după ce a fost oprit în trafic de polițiști. Ce s-a întâmplat
Un bărbat din Blaj s-a ales cu dosar penal după ce a fost oprit în trafic de polițiști.
Era băut și a fost dus la spital pentru stabilirea alcoolemiei, însă a refuzat recoltarea probelor biologice.
Potrivit IPJ Alba, la data de 15 februarie 2026, în jurul orei 22:50, polițiștii de ordine publică din cadrul Poliției Municipiului Blaj au oprit, pentru control, un autoturism condus de un bărbat, în vârstă de 48 de ani, din municipiul Blaj.
În urma testării bărbatului, cu...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Distribuție Energie Electrică Romania (DEER) își schimbă sediul social într-o clădire modernă din Cluj-Napoca
Distribuție Energie Electrică Romania (DEER), parte a Grupului Electrica, anunță schimbarea sediului social al companiei, începând cu data de 5 februarie 2026, în conformitate cu Hotărârea Adunării Generale Extraordinare a Acționarilor DEER nr. 1/05.02.2026.
Reprezentanții companiei au precizat, în acest context, că sediul social al companiei se mută de la adresa strada Ilie Măcelaru nr. 28A, municipiul Cluj-Napoca,...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Meteorologii anunță un nou val de frig. Avertizare Cod Galben ploi, ninsori și viscol în Alba și alte județe, până miercuri
Vremea se răcește din nou, iar în unele zone din țară va ninge. Meteorologii au emis luni dimineața noi avertizări de vreme rea, cu temperaturi scăzute, ploi, ninsori și intensificări ale vântului. În Alba este Cod Galben de precipitații însemnate cantitativ, strat de zăpadă, intensificări ale vântului și viscol, de marți dimineața până miercuri, la ora 14:00.
Potrivit ANM, luni (16 februarie) vremea va deveni rece în Moldova, iar marți și în regiunile sudice, astfel...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Fitch menține ratingul României la „BBB minus”, cu perspectivă negativă. Care sunt principalele vulnerabilități ale economiei
Fitch menține ratingul României la „BBB minus”, cu perspectivă negativă. Deficitele și datoria publică rămân principalele vulnerabilități.
Agenția de evaluare financiară Fitch a menținut vineri ratingul suveran al României la „BBB minus”, cu perspectivă negativă, invocând deteriorarea finanțelor publice și creșterea rapidă a datoriei guvernamentale, în pofida măsurilor de consolidare fiscală adoptate recent.
Potrivit agenției, apartenența la Uniunea Europeană...
Citește mai mult pe Alba24.ro
