Connect with us

EVENIMENT

MAI - misiuni în ultimele 24 de ore: Structurile operative au intervenit la peste 4.400 de evenimente

Publicat

accident politia general nou
Arhivă foto

Efectivele MAI au intervenit, în ultimele 24 de ore, la 4.495 de evenimente, dintre care 2.658 circumscrise menţinerii ordinii publice, iar 1.837 intervenţii în situaţii de risc şi pentru acordarea asistenţei medicale de urgenţă.

Potrivit unui comunicat al MAI transmis duminică AGERPRES, efectivele ministerului au continuat misiunile ce le revin în lupta antiinfracţională, menţinerea ordinii şi siguranţei publice, supravegherea şi controlul frontierei de stat, acţionând totodată şi pentru prevenirea şi gestionarea situaţiilor de urgenţă.

Astfel, în ultimele 24 de ore structurile operative au intervenit la 4.495 de evenimente, dintre care 2.658 circumscrise menţinerii ordinii publice, iar 1.837 intervenţii în situaţii de risc şi pentru acordarea asistenţei medicale de urgenţă.

* În ultimele 24 de ore au fost sesizate 784 de posibile infracţiuni, dintre care peste 27% au fost sesizate din oficiu.

Au fost prinşi în flagrant, de către poliţişti şi jandarmi, 169 de autori de infracţiuni, care au săvârşit 180 de fapte penale. De asemenea, au fost depistate 15 persoane urmărite naţional sau internaţional.

Identificaţi 17 autori în 15 dosare penale cu autor necunoscut

În urma activităţilor investigative şi de documentare a activităţii infracţionale a unor persoane bănuite de comiterea de fapte penale, au fost identificaţi 17 autori în 15 dosare penale cu autor necunoscut, aflate în evidenţă.

* În cadrul misiunile desfăşurate, poliţiştii şi jandarmii au aplicat peste 11.200 de sancţiuni contravenţionale în valoare de aproximativ 3,9 milioane lei.

De asemenea, pentru îndeplinirea obiectivului de menţinere a siguranţei pe drumurile publice, au fost desfăşurate acţiuni pentru prevenirea accidentelor grave de circulaţie, astfel fiind reţinute 747 de permise de conducere şi 242 de certificate de înmatriculare pentru diferite abateri comise la regimul circulaţiei pe drumurile publice.

* În cursul zilei de sâmbătă, frontiera de stat a fost tranzitată de 102.689 de persoane şi de 32.601 mijloace de transport.

Au fost descoperite, independent sau în colaborare cu alte instituţii, bunuri nedeclarate

Au fost descoperite, independent sau în colaborare cu alte instituţii, bunuri nedeclarate (ce urmau a fi introduse ilegal în ţară), care depăşeau plafonul vamal admis ori suspecte a fi contrafăcute, în valoare totală de 26.097 lei.

Tot sâmbătă, poliţiştii de frontieră au depistat 5 migranţi ilegali pentru care au dispus măsurile ce se impun.

* Pompierii militari au salvat 2 persoane şi au acordat asistenţă medicală de urgenţă pentru 1.336 persoane.

Totodată, elicopterele Inspectoratului General de Aviaţie au executat 8 misiuni aero-medicale în urma cărora au fost salvate 6 persoane.

La rândul lor, poliţiştii au intervenit pentru căutarea şi salvarea unei persoane rătăcite/dispărute. De asemenea, alte două persoane au fost salvate de către jandarmii montani.

Pentru aplicarea măsurilor de autoprotecţie, au fost transmise şi 3 mesaje de avertizare a populaţiei, prin sistemul RO-ALERT.

* Angajaţii IGSU au efectuat peste 48 de controale pe linia prevenirii situaţiilor de urgenţă în urma cărora au fost identificate 8 obiective care funcţionau fără autorizaţie de securitate la incendiu.

De asemenea, au aplicat 112 sancţiuni contravenţionale în valoare de 21.500 lei. Agerpres

Citește Romania24.ro pe Google News

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Numărul autorizațiilor de construire pentru clădiri rezidențiale, în creștere. Unde se construiesc cele mai multe case și blocuri

Publicat

a crescut numărul autorizațiilor de construire. majoritatea caselor noi, în

Numărul autorizațiilor de construire pentru clădiri rezidențiale este în creștere. Anul trecut acesta a fost mai mare cu 4,4% față de 2024, situându-se la 37.252.

Datele au fost prezentate de Institutul Național de Statistică.

Creșteri s-au înregistrat în toate regiunile de dezvoltare: Nord-Vest (+309 autorizații), Centru (+279), Vest (+213), București-Ilfov (+180), Nord-Est (+166), Sud-Est (+164), Sud-Vest Oltenia (+145) și Sud-Muntenia (+129).

În decembrie 2025 numărul...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Magistrații din Alba Iulia i-au interzis unui bărbat prins băut la volan să mai conducă orice tip de automobil, timp de doi ani

Publicat

magistrații din alba iulia i au interzis unui bărbat prins băut

Cazul unui bărbat care a fost prins beat la volan a fost judecat recent de magistrații Judecătoriei Alba Iulia. Este vorba despre un dosar penal deschis după ce bărbatul a refuzat să îi fie prelevate probe biologice, după ce a fost testat cu aparatul etilotest. 

În data de 29 ianuarie 2026, magistrații au dat o decizie în cazul șoferului. Faptele pentru care acesta a ajuns în fața judecătorilor au avut loc în data de 17 noiembrie 2024. Atunci acesta a fost tras pe dreapta în...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

PSD Cluj-Napoca: Suspendarea contractului pentru realizarea Centurii Metropolitane, vulnerabilități în gestionarea proiectului

Publicat

psd cluj 1 e1706704992315.jpg






PSD Cluj-Napoca susține că suspendarea contractului pentru realizarea Centurii Metropolitane a municipiului Cluj-Napoca confirmă vulnerabilitatea administrativă a unui proiect strategic.

”PSD Cluj-Napoca ia act de explicațiile oferite de Primăria Cluj-Napoca privind suspendarea temporară a contractului pentru realizarea Centurii Metropolitane, în contextul unui litigiu apărut între asociații din cadrul...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Universitatea Cluj l-a transferat pe sârbul Jug Stanojev (Kairat Almatî)

Publicat

foto articol 29.01.2026.jpg






Echipa de fotbal Universitatea Cluj l-a transferat pe jucător sârb Jug Stanojev (26 de ani) de la echipa kazahă Kairat Almatî, a anunţat clubul ardelean, vineri, pe site-ul său oficial.

 

Jucător de UEFA Champions League

 

Jucătorul de bandă dreaptă a evoluat în ultimele două sezoane pentru formaţia kazahă, cu care a câştigat două titluri de campion şi a ajuns în faza principală din UEFA...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe