EVENIMENT
Mai multe drumuri și gospodării din Prahova sunt afectate de alunecări de teren
Mai multe drumuri și gospodării din patru comune ale județului Prahova sunt afectate de alunecările de teren, produse ca urmare a ploilor abundente și a fenomenului de îngheț-dezgheț.
Potrivit unui comunicat al Prefecturii Prahova, au fost afectate drumuri și gospodării din comunele Lapoș, Salcia, Iordăcheanu și Gornet-Cricov.
„Din cauza precipitațiilor abundete și a fenomenului de îngheț-dezgheț, pământul a luat-o la vale în mai multe zone din unitățile administrativ teritoriale (UAT) amintite, generând o serie de pagube a infrastructurii rutiere, dar au pus în pericol și unele gospodării”, se arată în comunicat.
Astfel, în comuna Lapoș, DJ 235 a fost cel mai afectat de materialele căzute de pe versantul dealului din zona zidului de sprijin, dar și de o surpare pe o lungime de aproximativ 30 metri și o lățime de aproape 3 metri. Din această cauză, circulația se desfășoară doar pe jumătate de bandă.
Și DJ 234 dintre Sângeru și Salcia a fost avariat din cauze similare. Șoseaua nu mai pote fi folosită, momentan, de niciun mijloc de transport, iar localnicii din Salcia nu mai au nicio cale de acces directă spre județul Buzău, cu care se învecinează.
La Iordăcheanu, într-una dintre zonele afectate de alunecări, o gospodărie este în pericol, fiind situată la mai puțin de doi metri de locul surpării. Alunecările au afectat și alte două drumuri comunale din Iordăcheanu.
Situații similare sunt și în comuna Gornet-Cricov.
În unele zone afectate au fost deja demarate lucrări pentru stoparea surpărilor și pregătirea reabilitării drumurilor distruse. Prefectul județului Prahova, Cristian Ionescu, le-a solicitat autorităților locale să monitorizeze permanent acele familii care au gospodăriile în vecinătatea locurilor afectate pentru a fi lua măsuri de urgență dacă situația o va impune.
sursa: mediafax.ro
EVENIMENT
VIDEO: Ilie Bolojan despre referomele de austeritate pe care Guvernul le-a luat în 2025: A trebuit să luăm măsuri dificile
Premierul României, Ilie Bolojan, a susținut marți, 30 decembrie, o declarație de presă la sfârșit de an calendaristic. Acesta a precizat că guvernul României a reușit să stabilizeze finanțele publice prin măsuri fiscale și reforme considerate necesare într-un context economic dificil.
De asemenea a declarat că aceste decizii au menținut credibilitatea României pe piețele financiare, au redus costurile de împrumut și au permis respectarea țintei de deficit bugetar la...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Revelion 2026 în Piața Cetății din Alba Iulia: Foc de artificii, șampanie și calendare. Primarul Pleșa, face numărătoarea inversă
Revelionul 2025-2026 poate fi sărbătorit la Alba Iulia în Piața Cetății Alba Carolina. Pentru cei aflați în oraș, la noaptea dintre ani, cerul municipiului Alba Iulia va fi luminat de un foc de artificii.
Artificiile vor fi lansate din Cetatea Alba Carolina, mai exact din zona fostului Palat al Copiilor. Drept urmare cei care vor să vadă cel mai bine artificiile o pot face din Piața Cetății.
Vezi și MESAJE DE ANUL NOU 2026: SUTE de URĂRI de ANUL NOU, SMS cu FELICITĂRI. MESAJE...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Semne bune anul n-are! Clujenii au nevoie de cele mai mari împrumuturi pentru locuinţe. 100.00 de euro
Clujul este singurul oraş din Români unde valoarea medie a creditelor luate de doritorii de locuinţe depăşeşte 100.000 de euro.
Clujenii, cei mai îndatoraţi la bănci pentru locuinţe
Clujenii au avut nevoie de cele mai mari împrumuturi în 2025 pentru a deveni proprietari de locuinţe, în timp ce timișorenii au luat de la bancă cele mai mici sume de bani, arată o analiză transmisă HotNews de...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Vânzarea prin licitație a Casei de Cultură din Alba Iulia, suspendată în instanță. Ce instituție vrea să cumpere clădirea
Casa de Cultură a Sindicatelor din Alba Iulia este executată silit, clădirea a fost scoasă la licitație, iar o instituție din Alba are banii bugetați pentru a participa la licitație.
Informația legată de executarea silită a Casei de Cultură din Alba Iulia și scoaterea la licitație a clădirii a fost vehniculă de mai mult timp, dar a mers ”pe sub radar”.
Însă, marți, 30 decembrie 2025, într-o ședință de Consilu Local al Municipiului Alba Iulia, vânzarea clădirii prin...
Citește mai mult pe Alba24.ro
