Connect with us

ACTUALITATE

Mai multe paturi ATI la Spitalul Județean din Craiova, după ce doi pacienți au murit în izolator, aștepând eliberarea unui loc

Publicat

spital craiova

Conducerea Spitalului Județean de Urgență Craiova a luat măsuri pentru suplimentarea numărului de paturi la ATI pentru pacienții cu Covid, după ce săptămâna trecută doi bolnavi au murit în izolator așteptând eliberarea unui loc.

Potrivit unui comunicat al conducerii SCJU Craiova, până în 5 aprilie, se va reorganiza Sectorul ATI COVID prin creșterea numărului de paturi de anestezie și terapie intensivă de la 20 la 25 pentru pacienți adulți COVID-19 pozitivi și se va va reduce de la 4 la 2 numărul de paturi ATI pentru copii COVID-19 pozitivi.

„Reducerea numărului de paturi pentru copiii infectați cu Covid-19 este determinată de incidența redusă a cazurilor – doar 3 copii confirmați cu COVID-19 au fost internați în clinica ATI sector Covid a SCJUC, până în prezent, în decurs de un an”, se arată în comunicat.

Conducerea susține că, pe termen mediu, se urmărește creșterea capacității Secției ATI COVID-19 care va beneficia de un număr de 30 de paturi, printr-un proiect care prevede realizarea unei construcții modulare în exteriorul unității medicale.

Medicii se confruntă în prezent cu un val de prezentări în Unitatea de Primiri Urgențe (UPU) a pacienților suspecți sau pozitivi COVID-19, care sosesc în stare gravă sau foarte gravă. Conform reglementărilor interne, pacienții COVID-19 pozitivi sau suspecți sunt evaluați, investigați și beneficiază de îngrijiri medicale în cadrul sectorului izolator de la parterul Clinicii de Cardiologie Intervențională, care dispune de 18 paturi cu sursă fixă de oxigen.

„Pentru toți pacienții suspecți sau pozitivi COVID-19 care necesită internare, in lipsa unor paturi libere în ATI sector COVID, SCJUC a solicitat sprijinul Centrului Județean pentru Conducere și Coordonare a Intervenției Dolj, astfel încât să se identifice paturi libere ATI în alte spitale și să se realizeze transferul pacienților către acestea”, se mai arată în comunicat.

Spitalul Clinic Județean de Urgență Craiova este spital suport Covid 19.

Potrivit digi24.ro, două persoane au murit, la finalul săptămânii trecute, în timp ce așteptau în izolator să se elibereze un pat la ATI.

(sursa: Mediafax)

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Criză de medici de familie în județul Botoșani. Prefectul aduce la aceeași masă instituțiile și autoritățile locale pentru identificarea soluțiilor

Publicat

criză de medici de familie în județul botoșani. prefectul aduce

Publicitate

Criză de medici de familie în județul Botoșani. Prefectura aduce la aceeași masă instituțiile și autoritățile locale pentru identificarea soluțiilor

Județul Botoșani se confruntă cu o problemă majoră în ceea ce privește asistența medicală primară: șapte localități nu au, în prezent, medic de familie, iar 44% dintre medicii de familie activi au vârsta de peste 60 de ani. Situația ridică semne de întrebare privind accesul populației…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Acțiuni ale polițiștilor pentru siguranța elevilor, în Botoșani

Publicat

acțiune pentru siguranța tinerilor cu prilejul evenimentului „toamna bobocilor ”

Publicitate

În zilele de 12, respectiv 13 noiembrie a.c., polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Botoșani – Biroul Siguranța Școlară, împreună cu polițiștii din cadrul Poliției municipiului Dorohoi, Poliției municipiului Botoșani, Serviciului Criminalistic, Serviciului Rutier și Serviciului de Investigații Criminale, au desfășurat o acțiune în sistem integrat, având drept scop creșterea gradului de siguranță în incinta și zona…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Polițiștii au oprit o mașină „boțită”, la Cristinești și au dat peste șoferul care conducea beat

Publicat

acțiune blitz a polițiștilor rutieri: trei șoferi au rămas fără

Publicitate

Polițiștii din Pomârla au identificat, joi, pe drumul public, din comuna Cristinești, un autoturism care prezenta avarii la partea din față ca urmare a producerii unui accident rutier soldat cu avarii.

 

În urma verificărilor efectuate a fost stabilită identitatea conducătorului auto, în persoana unui bărbat, de 65 de ani, din municipiul București.

 

Întrucât emana halenă alcoolică, a fost testat cu aparatul alcooltest, valoarea rezultată fiind…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Bărbat de 62 de ani, din Dorohoi, dat jos de la volan de polițiștii care l-au prins beat

Publicat

peste 100 de persoane legitimate și aproape 100 de autovehicule

Publicitate

Joi, polițiștii din  Pomârla au oprit pentru control, pe drumul județean DJ 291C, în comuna Hilișeu Horia, un autoturism condus de un bărbat, de 62 de ani, municipiul Dorohoi.

 

În urma testării cu aparatul etilotest, valoarea rezultată a fost de 0,99 mg/l alcool pur în aerul expirat. Ulterior, acesta a fost condus la o unitate spitalicească pentru recoltarea de probe biologice de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.

 

Cercetările sunt…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe