Connect with us

EVENIMENT

Maia Sandu, de Ziua Independenţei Republicii Moldova: ”Războiul se va termina, iar noi vom ieşi din crize mai puternici”

Publicat

maia sandu republica moldova
sursa foto: Facebook/ Maia Sandu

În discursul ocazionat de Ziua Independenţei, preşedinta Republicii Moldova, Maia Sandu, şi-a îndemnat concetăţenii să creadă în forţele proprii şi să nu se oprească „la mijloc de drum”, astfel încât să le poată lăsa copiilor o „ţară liberă, în care să îşi croiască viitorul”, relatează postul de radio Europa Liberă.

„Dacă unii vor întreba la ce foloseşte libertatea şi democraţia când preţurile cresc, le vom răspunde: libertatea noastră ne face mai puternici, ne dă voce, demnitate şi putere, ne face să stăm drepţi, să nu ne temem şi să judecăm după interesul nostru propriu, nu după dictatul cuiva din afară”.

Maia Sandu și-a ținut discursul în faţa unei mulţimi în Piaţa Marii Adunări Naţionale din Chişinău, după depuneri de flori la monumentul lui Ştefan cel Mare, împreună cu şefa guvernului Natalia Gavriliţă şi preşedintele parlamentului Igor Grosu.

Republica Moldova marchează împlinirea a 31 de ani de la proclamarea independenţei sale la 27 august 1991, odată cu destrămarea URSS. O serie de festivităţi au avut loc cu această ocazie la Chişinău sub genericul „Ţară mică, inimă mare”, un slogan lansat de Maia Sandu la începutul primăverii, când Republica Moldova şi-a deschis graniţele pentru primirea refugiaţilor din Ucraina confruntată cu o invazie rusească neprovocată, aminteşte postul de radio citat.

În discursul său, Maia Sandu a condamnat agresiunea rusă din Ucraina, afirmând că războiul înseamnă criză şi sărăcie. „Războiul nedrept al Rusiei împotriva Ucrainei ne arată clar preţul libertăţii”, a spus ea, adăugând: „Războiul se va termina, iar noi vom reuşi să ieşim din aceste crize mai puternici, mai rezistenţi”.

Agerpres

sursa foto: Facebook/ Maia Sandu

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Alin Tișe, la podcastul Cluj24: Mulți n-au câștigat nicio competiție electorală, dar dau sfaturi și conduc partidul

Publicat

whatsapp image 2025 05 20 at 15.39.50 scaled.jpeg

Într-o declarație tranșantă, președintele Consiliului Județean Cluj, Alin Tișe, vicepreședinte PNL, a afirmat că nu își mai dorește nicio funcție din partea partidului și că nu mai este interesat de jocurile interne din PNL. Prezent la podcastul Contraste de pe Cluj24, Tișe a spus răspicat că realizările sale nu se bazează pe susținerea partidului, ci pe munca personală și votul direct al oamenilor.

„Eu sunt realizat profesional. Nu am intrat în politică…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Centru de zi pentru persoanele cu dizabilități la Alba Iulia. A fost semnat contractul de execuție. Cât valorează proiectul

Publicat

centru de zi pentru persoanele cu dizabilități la alba iulia.

La Alba Iulia se va construi și amenaja un centru de zi dedicat persoanelor cu dizabilități. Contractul în valoare de 2.803.732,64 lei, fără TVA pentru serviciile de proiectare și execuție a lucrării a fost semnat la Primăria Alba Iulia, marți, 20 mai. Contractul a fost atribuit unei asocieri de firme, Constructus Srl (o firmă din Petrești) și Polarh Design srl ( firmă de arhitectură din București). 

Spațiul se va numi Centrul ”Orizonturi”. Scopul proiectului este…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Deputatul de Alba, Florin Roman, vrea pedepse mai aspre pentru minorii care comit infracțiuni cu violență. Ce proiect a depus

Publicat

deputatul de alba, florin roman, vrea pedepse mai aspre pentru

Deputatul PNL de Alba, Florin Roman, anunță că a depus un proiect de lege prin care prevede sancțiuni mai mari pentru minorii care comit fapte de violență. 

Este vorba despre un proiect de lege care a fost făcut de deputatul PNL după ce în opinia publică a fost scandalizată de violența de care o minoră de 12 ani, din Alba Iulia, a dat dovadă. 

Mai exact minora a bătut cu bestialitate o altă fată în vârstă de 16 ani. La scurt timp de la momentul agresiunii, deputatul PNL a…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Alin Tișe, la podcastul Cluj24: Românii nu mai vor să audă de politicienii naționali. Vor fețe noi, nu oameni noi

Publicat

whatsapp image 2025 05 20 at 10.51.58 scaled e1747727576878.jpeg

Într-o confesiune făcutî în cadrul podcastului Contraste de pe Cluj24, președintele CJ Cluj, Alin Tișe, vicepreședinte PNL, a vorbit despre ruptura tot mai adâncă dintre cetățeni și clasa politică națională. El spune că în timpul campaniilor electorale a constatat o lehamite generalizată față de liderii de la București și o dorință profundă a oamenilor de a vedea „fețe noi”, nu doar figuri reciclate.

„Când intram în discuții despre guvern,…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe