Connect with us

EVENIMENT

Mamografii şi ecografii mamare gratuite la Complexul Caraiman din Sectorul 1

Publicat

mamografii gratuite sector 1

Femeile între 20 şi 69 de ani cu domiciliul în Sectorul 1 pot face mamografii şi ecografii mamare gratuit, de luni până pe 17 noiembrie, la Complexul Multifuncţional Caraiman, a anunţat primarul Clotilde Armand.

„Îmi doresc ca în Sectorul 1 să prevenim şi să reducem cazurile de cancer la sân în rândul femeilor. Pentru al doilea an consecutiv oferim gratuit, timp de o lună, prin Complexul Multifuncţional Caraiman, servicii complete de investigaţii, consult şi consiliere de specialitate. Astfel, în perioada 17 octombrie – 17 noiembrie 2022, toate femeile cu vârsta cuprinsă între 20 şi 69 ani, cu domiciliul în Sectorul 1, au acces gratuit la serviciile de mamografie şi ecografie mamară oferite de Complexul Multifuncţional Caraiman”, a scris Clotilde Armand, luni, pe Facebook.

Potrivit edilului Sectorului 1, centrul medical aflat în administrarea Primăriei Sectorului 1 dispune de un mamograf de ultimă generaţie care efectuează mamografii 3D cu tomosinteză.

Clotilde Armand a precizat că pentru femeile cu vârsta cuprinsă între 20 şi 50 ani se recomandă efectuarea iniţial a unei ecografii mamare, iar dacă este cazul, la indicaţia medicului specialist, se poate efectua o mamografie.

Femeile între 50 şi 69 ani care nu au efectuat o mamografie în ultimii doi ani pot beneficia de efectuarea sa, gratuit, până pe 17 noiembrie.

După eliberarea rezultatelor de la ecografia mamară şi/sau mamografie, femeile vor beneficia de servicii de consiliere şi consult senologic prin cabinetul de obstetrică – ginecologie.

Edilul Sectorului 1 a informat că mamografiile se efectuează marţi, miercuri şi joi, între orele 9,00 – 13,00. Ecografiile mamare se realizează luni, în intervalele orare 9,00 – 13,00, 15,00 – 18,30, şi joi, între orele 15,00 – 18,00. Potrivit edilului Sectorului 1, consilierea şi consultul senologic la cabinetul de obstetrică – ginecologie se fac marţi, miercuri şi joi, între orele 9,00 – 15,00.

Pentru programări, persoanele interesate pot suna la numerele de telefon ale Complexului Multifuncţional Caraiman: 021.224.40.73, 021.224.40.29, 021.224.40.28.

Ea a punctat că, în fiecare an, în octombrie, autoritatea locală marchează luna conştientizării şi prevenţiei cancerului de sân. În paralel, prin Complexul Multifuncţional Caraiman, autoritatea locală desfăşoară o campanie gratuită de screening pentru cancerul de col uterin destinată femeilor cu domiciliul în Sectorul 1, cu vârsta cuprinsă între 25 şi 65 ani. Pentru aceste investigaţii nu este nevoie de bilet de trimitere de la medicul de familie.

Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Șoferiță prinsă băută la volan. Partenerul a vrut să o salveze, dar a fost dus la secție și sancționat

Publicat

politie noapte 11 scaled.jpg

O șoferiță din Gherla a fost prinsă băută la volan de polițiști, în urma unei acțiuni desfășurate în noaptea de 5 iulie. Incidentul a luat o turnură neașteptată după apariția partenerului ei, care a avut un comportament recalcitrant și a fost ulterior sancționat și internat într-o unitate medicală de specialitate.

În data de 5 iulie, în jurul orei 03.30, polițiștii din cadrul Poliției municipiului Gherla au oprit pentru control, în municipiu, un…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Petrișor Peiu (AUR): România a fost vândută pe datorie. Toți au știut, toți au tăcut, toți trebuie să răspundă

Publicat

peiu.jpg

Ne aflăm în fața unui caz de complicitate politică în formă continuată, care a dus la o catastrofă economică. Ciolacu, Ciucă, Iohannis – toți acești oameni, aflați în fruntea statului în 2024, au fost avertizați oficial, în scris, de apariția unei găuri bugetare uriașe. Au fost șase informări, toate cu un conținut clar: economia României deraiază.

Și ce-au făcut? Au tăcut. Mai mult decât atât: au mințit, au împărțit pomeni electorale, au lansat…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO ȘTIREA TA: Un copac a căzut pe un autoturism sâmbătă seara, pe o stradă din Alba Iulia

Publicat

video Știrea ta: un copac a căzut pe un autoturism

Un copac a căzut pe un autoturism sâmbătă seara, pe o stradă din Alba Iulia. Potrivit unui cititor Alba24, la fața locului a intervenit un echipaj de la Poliția Locală. Polițiștii locali ar fi tras pomul de pe autoturism și l-ar fi lăsat mai apoi în stradă.

Incidentul s-a produs pe strada Petru Maior, în zona intersecției cu străzile Samuel Micu și Vasile Alecsandri.

Potrivit cititorului Alba24, polițiștii locali le-ar fi spus loccuitorilor din zonă să pună mâna pe un…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Bărbat arestat preventiv pentru furt calificat. A sustras mai multe sticle de băutură dintr-un local din centrul Clujului

Publicat

bautura.jpg

Un bărbat în vârstă de 33 de ani din Cluj-Napoca a fost reținut și ulterior arestat preventiv pentru 30 de zile pentru furt calificat, după ce a sustras mai multe sticle cu băuturi alcoolice dintr-un local din centrul orașului.

Potrivit informațiilor transmise de Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Cluj, În data de 4 iulie, polițiștii din cadrul Secției 1 Poliție – Compartimentul Investigații Criminale au dispus reținerea, pentru 24 de ore, a unui bărbat de…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe