Connect with us

ACTUALITATE

Mamprenoarele din Cluj sar în ajutorul mamelor cu copii care vin în țara noastră din Ucraina. Cum puteți ajuta

Publicat

mam.jpg

Comunitatea mamelor antreprenor din Cluj-Napoca și Iași au strâns rândurile și au pregătit o acțiune care vine în ajutorul mamelor cu copii mici care trec granițele dintre Ucraina, aflată în război, și România.

„Mame din toată țara, haideți să ne unim pentru mamele din Ucraina care au ajuns la noi cu copiii în brațe și doar cu câteva lucruri!”, este îndemnul comunității mamprenoarelor.

Citește și: Sute de clujeni oferă cazare, alimente și transport pentru ucrainieni. IMPORTANT! A apărut un FORMULAR pentru înscriere

Iamginile de la granițele României sunt grăitoare. Refugiații sunt în special femei, iar printre acestea sute de mame cu copii mici în brațe sau în cărucioare.

mam2

„Barbații lor au ramas acolo sa lupte pentru țara lor și ele au fugit cu copiii în brațe. Haideți să le ajutăm!”, se arată într-o postare pe pagina de Facebook/Mamprenoare.

Citește și: Clujeni de OMENIE. Voluntarii strâng ajutoare pentru UCRAINA

Femeile au nevoie de alimente, cosmetice de bază, scutece, lapte pentru bebeluși, pături și multe altele.

Asociația Mamprenoare are pregatite centre de colectare în Cluj-Napoca și Iași, unde deja se organizează centre de refugiați.

La Cluj-Napoca, pachetele pentru mamele și copiii refugiați din Ucraina pot fi duse în: 

  • Mănăștur: Silma Optic – Strada Câmpului nr 7, orar: 9.30-18, L-V
  • Gheorgheni / Mărăști: Four Reasons Academy and Beauty Salon – Viva City, Aleea Valeriu Bologa, nr 3, la parterul blocului albastru (lângă Iulius Mall) – tel: 0729255500
  • Florești: sediul ACR Contafisc – Strada Tăuțului, nr. 89A, ap. 4, orar: 9-16, L-V
  • Cabinet avocat Badiu Andra, Calea Dorobanților nr. 25, ap. 33, tel: +40 (741) 753…

    Vezi mai mult pe Cluj24.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Esre oficial. Decontarea voucherelor de vacanță, după reguli noi: Declarație pe propria răspundere și factură de 1.600 de lei

Publicat

esre oficial. decontarea voucherelor de vacanță, după reguli noi: declarație

Publicitate

Guvernul a adoptat un noul mecanism pentru decontarea voucherelor de vacanță. Beneficiarii trebuie să prezinte o declarație pe propria răspundere, prin care confirmă că au contribuit cu suma de 800 de lei din fonduri proprii, că au utilizat și cei 800 de lei oferiți de stat și să depună o factură de minimum 1.600 de lei, care urmează să fie decontată.

Modificări esențiale în sistemul de decontare a voucherelor de vacanță:

Valoarea voucherelor…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

COD GALBEN de vânt pentru județul Botoșani

Publicat

cod galben meteo alerta 3.jpg

Publicitate

Nu scăpăm de vânt ! Meteorologii au actualizat prognoza și au emis o nouă atenționare meteorologică de tip cod galben de vânt, pentru județul Botoșani, valabilă mâine între orele 11:00 – 23:00. Potrivit acestora, vântul va prezenta intensificări cu viteze de 50…60 km/h.

Pentru a preveni situațiile de urgență, recomandăm cetățenilor respectarea următoarelor măsuri:

✔ fiți prudenți atunci când vă aflați pe stradă și evitați…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Botoșani: Dosar penal și amendă de peste 4.000 de lei pentru un bărbat care s-a urcat beat la volan

Publicat

etilotest bun.jpg

Publicitate

Marți, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 7 Darabani au oprit pentru control, pe drumul public, din comuna Concești, un autovehicul condus de un bărbat, de 43 de ani, din aceeași localitate.

 

În urma verificărilor efectuate s-a stabilit faptul că acesta nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de autovehicule. Mai mult decât atât, bărbatul se afla sub influența alcoolului, valoare indicată de aparatul alcooltest,…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Bunic de 81 de ani, cu permisul suspendat, depistat la volan pe o stradă din Dorohoi

Publicat

bunic de 81 de ani, cu permisul suspendat, depistat la

Publicitate

Marți, polițiștii din cadrul Biroului Rutier Dorohoi au oprit pentru control, pe drumul național, DN 29 A, în municipiul Dorohoi, un autoturism condus de un bărbat, de 81 de ani, din județul Iași.

 

În urma verificărilor efectuate s-a stabilit faptul că acesta are exercitarea dreptului de a conduce autovehicule suspendată pentru abateri la regimul rutier.

 

Cercetările sunt continuate pentru săvârșirea infracțiunii de conducere fără permis.

Citește mai departe