Connect with us

ACTUALITATE

Managerii firmelor din România estimează că vor creşte preţurile. În ce domenii vor fi cele mai mari majorări

Publicat

Managerii din România estimează, pentru următoarele trei luni, creşterea activităţii în comerţul cu amănuntul, precum şi un avans al preţurilor în industria prelucrătoare, construcţii şi comerţul cu amănuntul, reiese din datele publicate, vineri, de Institutul Naţional de Statistică (INS).

În cadrul anchetei de conjunctură din luna august 2021, managerii din industria prelucrătoare preconizează pentru următoarele trei luni o creştere moderată a volumului producţiei (sold conjunctural +6%).

Pentru activitatea de fabricare a echipamentelor electrice se estimează cea mai mare creştere (sold conjunctural +20%), urmată de activităţile de fabricare a produselor farmaceutice de bază şi a preparatelor farmaceutice (sold conjunctural +16%).

Referitor la numărul de salariaţi se estimează relativă stabilitate, soldul conjunctural fiind de +1% pe total industrie prelucrătoare. Pentru preţurile produselor industriale se prognozează creştere în următoarele trei luni (sold conjunctural +22%).

Potrivit estimărilor din luna august 2021, în activitatea de construcţii se va înregistra pentru următoarele trei luni creştere moderată a volumului producţiei (sold conjunctural +11%).

Managerii estimează relativă stabilitatea numărului de salariaţi (sold conjunctural +3%).

În ceea ce priveşte preţurile lucrărilor de construcţii se preconizează creşterea acestora (sold conjunctural +38%).

În sectorul comerţ cu amănuntul managerii au estimat pentru următoarele trei luni o tendinţă de creştere a activităţii economice (sold conjunctural +17%).

Va crește și producția, deci și numărul de angajați

Volumul comenzilor adresate furnizorilor de mărfuri de către unităţile comerciale va înregistra creştere moderată (sold conjunctural +15%). Angajatorii prognozează pentru următoarele trei luni creştere moderată a numărului de salariaţi (sold conjunctural +13%). Managerii societăţilor comerciale estimează creşterea preţurilor de vânzare cu amănuntul (sold conjunctural +32%).

Conform estimărilor din luna august 2021, cererea de servicii (cifra de afaceri) va cunoaşte creştere moderată în următoarele trei luni (sold conjunctural +10%). În sectorul de servicii se estimează relativă stabilitate a numărului de salariaţi (sold conjunctural +4%).

Potrivit opiniei managerilor, preţurile de vânzare sau de facturare ale prestaţiilor vor avea tendinţă de creştere moderată (sold conjunctural +9%).

INS menţionează că soldul conjunctural indică percepţia managerilor întreprinderilor asupra dinamicii unui fenomen care nu trebuie confundată cu ritmul creşterii sau scăderii oricărui indicator statistic produs de statistica oficială.

Soldul conjunctural procentual este obţinut ca diferenţă între procentajul managerilor care au ales varianta pozitivă a fenomenului şi procentajul celor care au indicat varianta negativă. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Botoșănean de 66 de ani, prins pe câmp, după două ore de căutări. Brățara electronică i-a dat de urmă

Publicat

botoșănean de 66 de ani, prins pe câmp, după două

Publicitate

În ziua de vineri, 15 august, ora 21.15, la solicitarea Inspectoratului de Poliție Județean Botoșani, două echipaje de jandarmerie au fost direcționate în zona satului Roșiori, din comuna Răchiți, în vederea căutării unui bărbat al cărui dispozitiv electronic de supraveghere a emis un semnal de alertă.

După aproximativ două ore de scotocire a localității, bărbatul în vârstă de 66 de ani a fost depistat pe câmp, la circa 300 de metri de…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Șofer prins beat la volan în Vârfu Câmpului

Publicat

un bărbat de 53 de ani, din municipiul botoșani, prins

Publicitate

Un bărbat de 34 de ani, din comuna Vârfu Câmpului, a fost oprit pe 15 august de polițiștii rutieri, în timp ce conducea pe DN 29C.

Pentru că mirosea a alcool, șoferul a fost testat cu etilotestul, rezultatul fiind de 0,47 mg/l alcool pur în aerul expirat. El a fost dus apoi la spital pentru recoltarea de probe biologice, care vor stabili cu exactitate alcoolemia.

Polițiștii au deschis dosar penal pentru conducere sub influența alcoolului.


Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Beat și fără permis, a intrat cu mașina în șanț la Frumușica

Publicat

beat și fără permis, a intrat cu mașina în șanț

Publicitate

Joi, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 8 Flămânzi au identificat, în localitatea Frumușica, un autoturism, care prezenta avarii la partea din față.

 

În urma verificărilor efectuate s-a stabilit faptul că un tânăr din aceeași localitate, ar fi condus autoturismul fiind sub influența alcoolului, împrejurare în care a pierdut controlul și a pătruns în șanțul de pe marginea drumului, rezultând doar pagube materiale.

 

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Ordin de protecție pentru un bărbat de 75 de ani care a făcut scandal la locuința concubinei

Publicat

gethumb.details.jpg

Publicitate

Pe 15 august, polițiștii din Botoșani au emis un ordin de protecție provizoriu împotriva unui bărbat de 75 de ani, după ce acesta a mers la locuința concubinei sale și a provocat scandal.

În urma evaluării riscului, polițiștii au stabilit că femeia se afla în pericol, astfel că bărbatul a primit interdicția de a se apropia de victimă pentru următoarele 5 zile. Ordinul este însoțit și de monitorizare electronică.

Dacă nu respectă măsura,…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe