Connect with us

EVENIMENT

Managerul Spitalului de Pediatrie Iaşi: Pacienta de la Roman are arsuri de gradul III-IV pe 43% din corp

Publicat

Medicii de la Spitalul de Pediatrie Sf. Maria din Iaşi sunt rezervaţi în ceea ce priveşte prognosticul fetei de 15 ani transferată cu elicopterul SMURD de la Spitalul Municipal Roman, care ce a suferit arsuri grave după ce în cursul dimineţii de duminică s-a urcat cu două prietene pe un tren marfar garat în staţia CFR Roman.

Managerul Spitalului de Pediatrie, Alina Belu, a declarat că fata de 15 ani a fost adusă la UPU şi ulterior internată la secţia de Arşi.

"A avut parte de o primă evaluare din partea şefului de secţie, dr. Sidonia Susanu, care a constatat o arsură de 43% din suprafaţa corpului. Este o arsură gravă, de gradul III-IV. Pacienta este instabilă hemodinamic, nu este ventilată mecanic, va beneficia de tratament în sala de operaţii pentru excizia escarelor apărute în urma arsurii şi de aplicare a terapiei cu presiune negativă. Copilul rămâne cu prognostic rezervat", a explicat Alina Belu, managerul Spitalului de Pediatrie Sf Maria din Iaşi.

Aceasta a explicat că o fată în vârstă de 14 ani a fost adusă tot de la Roman după ce a suferit o arsură de 2% pe corp. Fata va beneficia şi ea de terapia instituită în cazul arsurilor. În cazul ei, prognosticul este unul favorabil.

Medicii Spitalului Municipal de Urgenţă Roman au solicitat elicopterul SMURD pentru adolescenta în vârstă de 15 ani care a suferit arsuri, după ce duminică s-a urcat pe un tren marfar garat în staţia CFR Roman. În urma incidentului de duminică, încă o adolescentă, în vârstă de 14 ani, a suferit arsuri. O a treia adolescentă, care s-a urcat şi ea pe tren, a scăpat nevătămată. Poliţiştii de la Biroul de Transporturi Feroviare au deschis un dosar penal şi efectuează cercetări. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

FOTO: Elevii Colegiului Național "Horea, Cloșca și Crișan" din Alba Iulia, în vizită de studiu la DSVSA Alba

Publicat

foto: elevii colegiului național "horea, cloșca și crișan" din alba

Elevii clasei a XII-a, profil chimie-biologie, ai Colegiului Național "Horea, Cloșca și Crișan" din Alba Iulia au vizitat Laboratorul Sanitar Veterinar și pentru Siguranța Alimentelor (LSVSA) din cadrul DSVSA Alba.

Potrivit reprezentanților DSVSA Alba, elevii au efectuat vizita de studiu în cadrul programului "Școala Altfel".

Vizita a avut ca scop orientarea profesională a elevilor aflați în an terminal, în contextul diversității domeniilor de specialitate existente în cadrul...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Medicover – lider național în chirurgia robotică, cu peste 400 de intervenții realizate în 2025

Publicat

poza principala prof. dr. nicolae crisan e1766148122175.jpeg






Spitalul Medicover Cluj încheie anul 2025 cu rezultate remarcabile în activitatea chirurgicală, confirmând poziția sa de centru medical de excelență. Pe parcursul anului 2025, în cadrul spitalului au fost efectuate peste 4000 de intervenții chirurgicale, acoperind o gamă largă de specialități medicale.

Dintre acestea, 412 operații  au fost realizate prin abord robotic, asigurând spitalului poziția de leader...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Concert de colinde la Abrud, pe 20 decembrie, la Biserica Baptistă „Harul”

Publicat

zile libere de crăciun și anul nou 2025: 13 zile

Locuitorii din Abrud și din împrejurimi sunt invitați să participe la un concert de colinde care va avea loc vineri, 20 decembrie, începând cu ora 17:00, la Biserica Baptistă „Harul” din Abrud, situată pe strada Detunata nr. 22.

Evenimentul își propune să aducă în inimile participanților mesajul Nașterii Domnului, prin colinde și momente de închinare. În cadrul concertului vor cânta Andrei și Andreea Moiș, iar mesajul biblic va fi susținut de Costel Rusu.

Programul...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Comunicat PSD: ”Crăciun ca-n Alba”. Echipe din județ se întrec în prepararea tradițională a porcului. Bucatele, degustate gratuit

Publicat

comunicat psd: ”crăciun ca n alba”. echipe din județ se întrec

Echipe de măcelari, bucătari și păstrători ai obiceiurilor de Crăciun se întrec, sâmbătă, la Alba Iulia într-un eveniment inedit care promovează gastronomia și tradițiile românești specifice sărbătorii Crăciunului.

Evenimentul „Crăciun ca-n Alba. Tradiție și bun gust” va avea loc sâmbătă, 20 decembrie, începând cu ora 12.00, în parcarea Restaurantului „Hanul dintre Sălcii”, la ieșirea din Alba Iulia spre Sebeș.

Competiție de preparat bucate tradiționale...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe