Connect with us

EVENIMENT

Managerul Spitalului Județean de Urgență Focşani, infectat cu coronavirus, transferat în spital la cererea prefectului

Publicat

Managerul Spitalul Judeţean de Urgenţă Focşani, Constantin Mândrilă, infectat cu coronavirus şi aflat în izolare, a fost transferat, duminică, la secţia de Boli Infecţioase, la cererea prefectului judeţului Vrancea, potrivit reprezentanţilor instituţiei.

"Managerul SJU Focşani a fost luat de la domiciliul ales, acolo unde se afla în izolare ca urmare a confirmării infecţiei cu COVID-19 şi transferat la spital. Transferul s-a făcut la solicitarea prefectului judeţului Vrancea, Gheorghiţă Berbece, de a se interna în spital, aşa cum prevăd protocoalele medicale", a declarat, pentru AGERPRES, purtătorul de cuvânt al Prefecturii, Adrian Creţu.

Ministrul Sănătăţii, Nelu Tătaru, a anunţat că va face luni o vizită la SJU Focşani, unde ia în calcul un management militar.

"Focşaniul şi Vrancea reprezintă un punct nevralgic în acest moment. Avem o transmitere comunitară extinsă. Dacă e să ne raportăm la tot oraşul, Spitalul Militar din Focşani are 35 de cadre infectate, avem două cadre la ISU, un cadru la Jandarmerie, mai multe cadre la Poliţie. La Spitalul Judeţean managerul este confirmat pozitiv, a şi plecat din spital, a plecat cu toată documentaţia şi ce mai avea el în birou - este o problemă. Mâine voi fi la Focşani şi ne gândim, după ce voi face evaluarea, inclusiv la un management militar. Am vorbit şi cu domnul ministru al apărării, domnul general Ciucă şi vom duce şi la Focşani, cred, o conducere militară", a declarat Nelu Tătaru la un post de televiziune.

Tătaru a vorbit şi despre posibile sancţiuni pentru Direcţia de Sănătate Publică Vrancea.

În judeţul Vrancea au fost confirmate, duminică, 117 cazuri de COVID-19, printre care şi câteva zeci de cadre medicale. Trei persoane din Vrancea au decedat, după ce au contractat virusul SARS-CoV-2. Sâmbătă, secţia de Cardiologie a SJU Focşani a fost închisă, după ce o asistentă a fost confirmată pozitiv la COVID-19, iar în cursul acestei săptămâni, Secţia de Nefrologie a SJU Focşani a fost de asemenea închisă, după ce două cadre medicale au fost testate pozitiv. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Radu Moisin, nemulțumit de modul în care Ministerul Sănătății a gestionat proiectul Spitalului Regional de Urgență Cluj

Publicat

whatsapp image 2026 01 13 at 14.13.39.jpeg






Deputatul PNL de Cluj, Radu Moisin, s-a declarat foarte nemulțumit de modul în care Ministerul Sănătății a gestionat proiectul construirii Spitalului Regional de Urgență Cluj, în cazul căruia procedura de licitație a fost anulată de CNSC, iar ofertele trebuie reevaluate.

Radu Moisin a declarat, marți, că Ministerul Sănătății și Agenţia Naţională pentru Dezvoltarea Infrastructurii în Sănătate (ANDIS)...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

17-18 ianuarie: Competiții 4X Cross pentru schi, snowboard și mountain bike, la Păltiniș Arena. Traseu și premii

Publicat

17 18 ianuarie: competiții 4x cross pentru schi, snowboard și mountain

Păltiniș Arena organizează în weekendul 17 - 18 ianuarie 2026, două competiții 4X Cross, dedicate pasionaților de schi, snowboard și mountain bike.

Complexul de schi și agrement Păltiniș Arena pregătește un weekend dedicat sporturilor de viteză și spectacolului pe zăpadă.

Ambele evenimente sunt deschise publicului, spectatorii având acces cu telescaunul pe bază cartelei de puncte, disponibilă la casierie.

Sâmbătă, 17 ianuarie: Ski & Snowboard 4X Cross

Potrivit...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Din inima Apusenilor, în slujba comunității. Povestea polițistei Anamaria, care s-a întors acasă, la Vadul Moților

Publicat

din inima apusenilor, în slujba comunității. povestea polițistei anamaria, care

Din inima Apusenilor, în slujba comunității. Povestea polițistei Anamaria, care s-a întors acasă, la Vadul Moților, a fost spusă de reprezentanții IPJ Alba, într-o postare pe contul instituțional de Facebook. 

Născută și crescută în inima Munților Apuseni, în localitatea Vadu Moților, Anamaria a știut încă din copilărie ce drum își dorește să urmeze.

Visul de a deveni polițistă a prins contur devreme, iar atunci când a venit momentul decisiv, nu a ezitat: s-a...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Alexandru Bota, aproape de un transfer în Italia. Sampdoria îl vizează pe mijlocașul „U” Cluj. Răspunsul lui Radu Constantea

Publicat

alex bota sursa fc universitatea cluj facebook.jpg






Un nou talent românesc ar putea face pasul în fotbalul italian. Alexandru Bota, mijlocaș central de 17 ani crescut de „U” Cluj, se află în vizorul celor de la Sampdoria, echipă aflată în prezent pe locul 16 în Serie B.

Tânărul fotbalist a strâns deja 10 apariții pentru prima echipă a ardelenilor, trei dintre ele în actuala stagiune, și 81 de minute în total pe teren. La nivel internațional, Bota a bifat...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe