Connect with us

ACTUALITATE

Manual de educaţie financiară pentru întreaga familie, lansat în cadrul unui proiect al Asociaţiei Happy Moms

Publicat

bani

O carte inedită, "de educaţie financiară pentru întreaga familie", intitulată "Aventurile lui Mimi", a fost lansată, miercuri seara, la Librăria "Ştefan Octavian Iosif" din Braşov, în cadrul unui eveniment la care au participat, alături de cele patru coautoare şi invitaţii acestora, numeroşi părinţi şi copii.

Potrivit directorului Libris Braşov, Dana Anghelescu, cartea a fost editată "într-un timp record" şi "nu mai există un produs similar similar pe piaţă". Ea a arătat că volumul este uşor de parcurs şi, pe lângă povestea lui Mimi - o fetiţă care ştie să deseneze foarte frumos şi care este învăţată de părinţi cum să ajungă să-şi îndeplinească visul folosindu-şi acest talent - propune o serie de exerciţii practice pentru întreaga familie.

Coordonatoarea cărţii, lector universitar dr. Dana Lupşa, preşedinte al Asociaţiei Happy Moms, a arătat că această carte este "un proiect de suflet al asociaţiei" şi va sta la baza unei piese de teatru, care va fi prezentată în şcoli din Braşov, Bucureşti, Sibiu, Alba Iulia şi Cluj, astfel că sumele din drepturile de autor vor fi folosite pentru continuarea proiectului. De asemenea, ea a menţionat că volumul va fi lansat într-un turneu de promovare în ţară, începând cu oraşele menţionate.

Conform Danei Lupşa, prima reprezentaţie a piesei de teatru va avea loc într-o şcoală pe 24 mai.

"Cartea este pilonul de bază al programului Business Kid, program de educaţie financiară pentru întreaga familie, derulat de Asociaţia Happy Moms. Copiii învaţă, prin teatru, joc şi joacă, dar şi prin ateliere practice, cum se câştigă banii, cum se cheltuie, cum se economisesc, cum şi cui se pot dona, dar şi ce înseamnă nevoi şi dorinţe şi diferenţa dintre acestea. Părinţii deprind, prin exerciţii practice, modul în care se împart veniturile într-o lună, pe diverse categorii de cheltuieli, şi exersează împreună cu copiii aceste obiceiuri", se arată în descrierea cărţii.

Cartea a fost realizată de Dana Lupşa, (lector universitar, doctor în management, preşedinta Asociaţiei Happy Moms şi Brand Developer), Bianca Bucă (realizator Radio Romania Braşov FM, scriitoare de cărţi pentru copii şi designer vestimentar), Alina Moldovan (psihoterapeut) şi de Diana Mihăilă (organizator profesionist, blogger) şi ilustrată de Daiana Bogdan, elevă a (Liceului de Artă "Hans Mattis-Teutsch din Braşov").

Atmosfera evenimentului de lansare a fost întregită de scurte momente artistice inspirate din tema cărţii, susţinute de membri ai echipei KidsNews de la un post de radio. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Salariul minim brut va crește la 4.325 de lei de la 1 iulie 2026. Aproape 1,76 milioane de salariați vor beneficia de majorare

Publicat

salariul minim brut va crește la 4.325 de lei de

Publicitate

Ministerul Muncii a publicat, vineri, proiectul de hotărâre privind majorarea salariului de bază minim brut pe țară garantat în plată, care urmează să intre în vigoare la 1 iulie 2026. Potrivit documentului, salariul minim brut va ajunge la 4.325 de lei, ceea ce reprezintă o creștere de 6,8% față de nivelul aplicabil în luna iunie 2026, scrie alba24.ro.

Conform notei de fundamentare care însoțește proiectul, aproape 1,76 milioane de salariați vor...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Ceața a acoperit Municipalul, CFR Cluj a dat lovitura: FC Botoșani, prima înfrângere a sezonului

Publicat

ceața a acoperit municipalul, cfr cluj a dat lovitura: fc

Publicitate

Pe o ceață deasă, care a pus serioase probleme de vizibilitate, FC Botoșani a suferit prima înfrângere din actualul sezon de Superligă. Formația pregătită de Leo Grozavu a cedat luni seară, pe Stadionul Municipal, scor 0-1, în fața vicecampioanei CFR Cluj, într-un meci care a deschis ultima rundă a anului competițional.

Unica reușită a partidei a venit foarte devreme. În minutul 5, Păun a trimis un șut precis, aproape de vinclu, profitând de o...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

O nouă porțiune din Autostrada A7 se deschide înainte de Crăciun: Românii vor circula și pe tronsonul Focșani–Adjud, anunță Sorin Grindeanu

Publicat

o nouă porțiune din autostrada a7 se deschide înainte de

Publicitate

Românii vor putea circula pe încă o porțiune din autostrada Moldovei A7 chiar înainte de Crăciun. Anunțul a fost făcut de Sorin Grindeanu, președintele Camerei Deputaților și fost ministru al Transporturilor, într-o postare publicată pe pagina sa de Facebook.

Potrivit acestuia, lucrările la sectorul de autostradă dintre Focșani și Adjud sunt pe ultima sută de metri, iar deschiderea circulației este deja planificată în aceste zile. Noul tronson...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Bucuria de a bucura: Elevii Școlii Gimnaziale Nr. 2 Miorcani au organizat un Târg de Crăciun pentru Masa Bucuriei cu suflet mare

Publicat

bucuria de a bucura: elevii Școlii gimnaziale nr. 2 miorcani

Publicitate

Școala Gimnazială Nr. 2 Miorcani a fost cuprinsă astăzi, 19 decembrie 2025, de emoție, culoare și glasuri cristaline, odată cu organizarea Târgului de Crăciun „Bucuria de a bucura!”. Pentru o zi, elevii au devenit negustori ai faptelor bune, punând în vânzare obiecte realizate cu migală, creativitate și multă dăruire.

Scopul evenimentului a fost unul nobil: sprijinirea proiectului „Masa Bucuriei”, un demers inițiat și coordonat de...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe