Connect with us

EVENIMENT

MApN a pregătit spitalele militare pentru răniții din Ucraina

Publicat

ucraina

Ministerul Apărării Naționale a pregătit toate cele 11 spitale militare din subordinea Direcției Medicale pentru asigurarea asistenței și tratamentului medical pentru militarii răniți din Ucraina, anunță ministerul.

De asemenea, începând de duinică, ora 12.00, Centrul de transfuzii sanguine al Direcției Medicale, care funcționează în București în curtea Spitalului Universitar de Urgență Militar Central, va fi deschis pentru donare de sânge în beneficiul militarilor răniți. Centrul va funcționa în fiecare zi, între orele 8.00 și 14.00, pentru toți cei care doresc să doneze sânge în acest scop. Donatorii vor fi așteptați în intervalele orare precizate, la intrarea din Calea Plevnei nr. 134.

Totodată, în baza solicitărilor primite de la Ministerul Apărării al Ucrainei, Guvernul României a aprobat, duminică, 27 februarie, o hotărâre care reglementează donarea în regim de urgență, către Guvernul Ucrainei, a unor bunuri materiale de resortul muniții și echipamente de protecție balistică asigurate din excedentul Ministerului Apărării Naționale al României.

Valoarea elementelor de muniție și a celor 2.000 de căști de protecție balistică și 2.000 de veste antiglonț cu nivel de protecție III-IV care vor fi donate armatei ucrainene se situează în jurul sumei de două milioane de euro.

Transferul de echipamente constituie un element de sprijin logistic necesar eforturilor Ucrainei de respingere a agresiunii Federației Ruse, declanșată asupra teritoriului ucrainean în data de 24 februarie.

Transmiterea acestor materiale către Guvernul Ucrainean se circumscrie efortului general care se realizează de către statele membre ale NATO și UE pentru sprijinirea Ucrainei în acțiunile de apărare a teritoriului propriu, a independenței și integrității statului împotriva agresiunii armatei Federației Ruse.

(sursa: Mediafax)

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Proiectul pentru retehnologizarea stației de epurare din comuna Bucerdea Grânoasă. Undă verde de la Direcția Județeană de Mediu

Publicat

proiectul pentru retehnologizarea stației de epurare din comuna bucerdea grânoasă.

Proiectul pentru retehnologizarea stației de epurare din comuna Bucerdea Grânoasă. Agenția Națională pentru Mediu și Arii Protejate – Direcția Județeană de Mediu Alba a anunțat pe 9 octombrie luarea deciziei etapei de încadrare – cu evaluarea impactului asupra mediului și cu evaluarea impactului asupra cursurilor de apă – pentru proiectul „Retehnologizare stație de epurare ape uzate în comuna Bucerdea Grânoasă, județul Alba”. 

Valoarea investiției este estimată la…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

S-a aflat! România e țara care bea cel mai mult alcool din lume. Nici vecinii nu ne mai țin pasul

Publicat

alcool scaled e1628443605829.jpg






România este pe primul loc în clasamentul mondial al celor mai „drunke” țări, potrivit datelor publicate de World Population Review și prezentate de platforma The World in Maps.

Conform studiului, românii consumă în medie 17,1 litri de alcool pur pe an, depășind toate celelalte națiuni din topul celor mai mari băutori ai lumii.

Pe locul doi se află Georgia, cu 15,5 litri pe cap de locuitor, urmată de…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO. Ansamblul ”Mugurelul” al UBB cucerește aurul în Coreea de Sud, la cel mai mare festival internațional cu măști din lume

Publicat

cor 5 scaled.jpg






Ansamblul Folcloric Studențesc „Mugurelul” al Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca (UBB) a obținut premiul I la cel mai mare festival internațional cu măști din lume, organizat în perioada 26 septembrie-5 octombrie 2025 în Andong, Coreea de Sud.

„Străjerul măștilor”, povestea prezentată de ansamblul Mugurelul, a impresionat publicul coreean, internațional și juriul de specialitate prin forța…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

12 octombrie: Filmul ”Cardinalul”, prezentat la Alba Iulia. Povestea impresionantă a episcopului greco-catolic Iuliu Hossu

Publicat

12 octombrie: filmul ”cardinalul”, prezentat la alba iulia. povestea impresionantă

Duminică, 12 octombrie, la Alba Iulia este prezentat filmul ”Cardinalul”, în sala Atrium Centurionum de la sediul Consiliului Județean Alba.

Evenimentul face parte din festivalul ”Școala Ardeleană – Dialoguri”.

În anul omagial Iuliu Hossu, vă invităm duminică, 12 octombrie, începând cu ora 16.00 la o celebrare a acestei personalităţi istorice marcante a României secolului XX.

Evenimentul va începe cu Te Deum, la bustul Cardinalului Hossu aflat în Parcul Unirii.

De…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe