Connect with us

ACTUALITATE

MARAMUREȘ: Târg săptămânal cu produse tradiţionale. Promovare pentru producătorii autohtoni

Publicat

produse

Produsele tradiţionale ale fermierilor autorizaţi vor fi valorificate doar printr-un târg de specialitate săptămânal, a declarat, luni, pentru AGERPRES, preşedintele fondator al Asociaţiei Producătorilor de Produse Tradiţionale Maramureş, Ioan Tătăran.

"E singura noastră şansă de-a ajunge la un număr cât mai mare de consumatori care preferă produsele agroalimentare autohtone (...) aşa că am decis ca toate aceste produse să fie comercializate săptămânal, în zilele de vineri şi sâmbătă, printr-un târg specializat care să atragă atenţia cumpărătorilor că produsele provin din ferme şi n-au fost cumpărate din altă parte pentru comercializare.

VEZI și FOTO: 100 de familii izolate din Munții Apuseni, ajutate de voluntari. De la lacrimi la zâmbete, de la daruri la lecții

Pe piaţa liberă din municipiul Baia Mare vin un număr apreciabil de mici producători individuali, dar şi comercianţi în cea mai mare parte, comercianţi care cumpără produse din ţară sau din străinătate pentru a le comercializa. E foarte mare diferenţă între producătorul individual, fermierul autorizat şi comerciantul clasic de produse agroalimentare", a spus Ioan Tătăran.

Potrivit acestuia, peste 70 de fermieri autorizaţi produc în cantităţi mai mici şi "sunt foarte atenţi la ce produc".

"Fermierii autorizaţi sunt foarte atenţi la tot ce produc (...) aceştia nu au producţii masive, ci mici, în funcţie de cererea pieţei dar şi de comenzile lansate de unele pensiuni turistice sau restaurante. Produsele de grădină, ca să dau un singur exemplu, sunt culturi care nu beneficiază de tratamente chimice, ci se bazează pe un sol curat, ajutat cu gunoi de grajd, iar acest lucru se poate simţi în calitatea şi gustul legumelor. Aceste produse sunt foarte apreciate şi căutate de toate categoriile de cumpărători, indiferent de anotimp sau sezon. Avem peste 70 de mici fermieri autorizaţi care produc şi comercializează legume, fructe, produse de panificaţie, dulceţuri, produse apicole, prăjituri, sucuri naturale, produse din carne, lactate, dar şi un grup restrâns de meşteri populari", a declarat Ioan Tătăran.

De asemenea, directorul Direcţiei pentru Agricultură Judeţeană Maramureş, Virgil Ţânţaş, a precizat că fermierii autorizaţi au devenit promotorii principalelor produse tradiţionale, iar localnicii, dar şi turiştii cunosc majoritatea bunurilor produse.

" O mare parte din produsele acestor fermieri reprezintă emblema Maramureşului, mulţi localnici, dar şi turişti care ajung ocazional prin Baia Mare caută să cumpere aceste produse direct de la producători", a spus Virgil Ţânţaş.

Ocazional, fermieri din cadrul Asociaţiei Producătorilor de Produse Tradiţionale Maramureş participă la unele târguri de profil organizate în judeţele limitrofe, Satu Mare şi Sălaj. (AGERPRES)

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

FOTO: Daruri de la jandarmi pentru o mamă singură cu șase copii, din Bălușeni, în prag de An Nou

Publicat

foto: daruri de la jandarmi pentru o mamă singură cu

Publicitate

O mamă singură, cu șase copii, din comuna Bălușeni, i-a întâmpinat astăzi cu bucurie pe jandarmii botoșăneni sosiți cu cadouri, în prag de An Nou.

Alimente de bază, dulciuri pentru copii, dar și o sumă de bani necesară nevoilor zilnice au ajuns la cei care au mare nevoie în aceste zile friguroase de o mână întinsă și de o vorbă bună.

La căsuța familiei, construită cu ajutorul Asociației Grup Civic Botoșani, jandarmii s-au întâlnit cu...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Patriarhul BOR, mesaj de Anul Nou și Botezul Domnului: A transmis sănătate și fericire, pace și bucurie

Publicat

patriarhul daniel, în pastorala de crăciun: naşterea domnului – o

Publicitate

Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Preafericitul Părinte Daniel, a transmis un mesaj video cu ocazia Anului Nou 2026 și a Sărbătorii Botezului Domnului, în care urează românilor ‘sănătate și fericire, pace și bucurie’.

‘Cu prilejul Anului Nou 2026 și al Sfintei Sărbători a Botezului Domnului, vă adresăm tuturor doriri de sănătate și fericire, pace și bucurie dimpreună cu tradiționalul salut: La mulți ani!’, a urat Patriarhul,...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Poliţia Română a lansat ghidul „Inteligenţa artificială & manipularea percepţiei umane”

Publicat

poliţia română a lansat ghidul „inteligenţa artificială & manipularea percepţiei

Publicitate

Poliţia Română a lansat ghidul „Inteligenţa artificială & manipularea percepţiei umane”, cu scopul educaţiei populaţiei în ceea ce priveşte mecanismele difuzării conţinutului de tip deepfake, precum şi menţinerea oamenilor în „bule” informaţionale.

„Inteligenţa artificială face deja parte din viaţa noastră de zi cu zi. Ne ajută să căutăm informaţii, să lucrăm mai uşor şi să comunicăm mai rapid. În acelaşi timp, ea poate...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Proiect de lege pentru recunoașterea gărzilor medicale ca vechime în muncă, depus de senatorul Cătălin Silegeanu

Publicat

proiect de lege pentru recunoașterea gărzilor medicale ca vechime în

Publicitate

Gărzile efectuate de medici, obligatorii prin contract, ar putea fi recunoscute oficial ca vechime în muncă, potrivit unui proiect legislativ depus în Parlament de senatorul Cătălin Silegeanu. Inițiativa propune alinierea statutului personalului medical cu cel al altor angajați din serviciile de urgență și apărare, pentru care munca în ture și permanențele sunt luate în calcul la stagiul de cotizare.

Proiectul prevede ca activitatea de gardă să...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe