Connect with us

ACTUALITATE

Maraton teatral în Oradea la FITO, cu 19 spectacole din ţară şi din străinătate

Publicat

teatru fito
Sursa foto: FITO/facebook.com

Festivalul Internaţional de Teatru Oradea (FITO) va oferi celor interesaţi, în perioada 2-9 iunie, 19 spectacole prezentate de companii teatrale renumite din întreaga ţară, dar şi din străinătate: Moldova, Ucraina, Georgia şi Franţa.

Potrivit reprezentanţilor Teatrului "Regina Maria" din Oradea, în acest an, festivalul va cuprinde două mari secţiuni: concurs - Festivalul de teatru scurt, ajuns la ediţia aniversară 25 şi secţiunea Spectacole invitate - off concurs.

Selecţia pentru Festivalul de teatru scurt, manifestare culturală unică în ţară, cu caracter competitiv, a fost realizată de către Victoria Balint - şeful de birou proiecte culturale şi relaţii cu publicul al Teatrului "Regina Maria".

În concurs se vor juca opt producţii realizate atât de teatre instituţionalizate, cât şi de cele care provin din mediul independent.

Juriul este format din trei personalităţi culturale ale teatrului românesc: criticii de teatru Ion Parhon şi Elisabeta Pop şi actorul de teatru şi film Ion Sapdaru.

În secţiunea Spectacole invitate, publicul orădean va putea vedea 11 spectacole, din ţară şi din străinătate, dar şi producţii de succes ale Teatrului "Regina Maria".

Actorii orădeni vor pune în scenă premiera spectacolului "Sunetul Muzicii", muzica de Richard Rodgers, versurile de Oscar Hammerstein II, libret de Howard Lindsay şi Russel Crouse, după romanul "The Trapp family singers" de Maria Augusta Trapp, regia Mihaela Bogdan.

De asemenea, printre producţiile remarcabile care pot fi văzute în cadrul FITO se numără şi spectacolul de balet "Carmen.TV", o producţie a Teatrului Ucrainean Academic Theatre Kyiv Modern-Ballet, spectacolul "Medea's boys", montat de compania de teatru Apollo 111 din Bucureşti şi "Navigatorul" Teatrului Naţional Târgu-Mureş - Compania "Liviu Rebreanu", care îl are în distribuţie pe actorul orădean Richard Balint, câştigătorul Premiului pentru cel mai bun actor în rol secundar în cadrul ediţiei 2019 a Galei de premiere UNITER.

Festivalul Internaţional de Teatru Oradea va reuni astfel, şi anul acesta, spectacole create de mari regizori precum Cristian Juncu, Claudiu Goga, Andrei Măjeri.

Evenimentele din cadrul FITO 2019 se vor desfăşura la Sala Mare a Teatrului, Sala Arcadia, Sala Studio Szigligeti şi scena mobilă amplasată în Cetatea Oradea.

Ajuns la a şaptea ediţie, FITO este organizat de Teatrul "Regina Maria", în parteneriat cu Consiliul Judeţean Bihor, Primăria Municipiului Oradea, Fundaţia Culturală FITO şi UNITER. AGERPRES

 

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

FOTO: Incendiu violent la Vorniceni. O casă și o anexă au ars din temelii

Publicat

foto: incendiu violent la vorniceni. o casă și o anexă

Publicitate

Un incendiu violent s-a produs, în această seară, în localitatea Vorniceni. O casă și o anexă au fost cuprinse de flăcări, cel mai probabil, din cauza unui coș de fum neprotejat termic față de materialele combustibile.

 

La caz s-au deplasat, în cel mai scurt timp, pompierii militari din cadrul Stației Săveni și Detașamentului Botoșani, cu trei autospeciale de stingere, dar și Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență Vorniceni. Aceștia...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

FOTO: Eveniment emoționant la Coșula: Sfânta Liturghie arhierească și sfințirea clopotniței Bisericii „Izvorul Tămăduirii”

Publicat

foto: eveniment emoționant la coșula: sfânta liturghie arhierească și sfințirea

Publicitate

Sâmbătă, în Parohia „Izvorul Tămăduirii” din comuna Coșula, Protopopiatul Botoșani, a avut loc sfințirea noii clopotnițe, împodobită cu un clopot nou și porți noi, eveniment onorat cum se cuvine de credincioșii din comună și din împrejurimi.

Slujba a fost oficiată de Preasfințitul Părinte Nichifor Botoșăneanul, episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iașilor, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi. Din sobor a făcut parte și...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Incendiu în Cătămărești Vale. O casă a luat foc de la un coș de fum neprotejat termic. Proprietarul a primit îngrijiri

Publicat

incendiu în cătămărești vale. o casă a luat foc de

Publicitate

Casa unei familii din localitatea Cătămărești Vale a fost în pericol, astăzi, din cauza unui incendiu izbucnit în jurul coșului de fum.

Din fericire, flăcările au fost observate la timp, iar pompierii au reușit să salveze locuința.

La fața locului a intervenit un echipaj din cadrul Detașamentului de Pompieri Botoșani, cu o autospecială de stingere, precum și un echipaj aparținând Serviciului Județean de Ambulanță Botoșani.

Proprietarul a...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Bărbat din Botoșani, dispărut după plecarea la muncă în Spania

Publicat

bărbat din botoșani, dispărut după plecarea la muncă în spania

Publicitate

Iulian Ciobanu, un bărbat în vârstă de 39 de ani, originar din județul Botoșani, este dat dispărut după ce a plecat la muncă în Spania. Acesta s-a născut la data de 14 aprilie 1986 și avea domiciliul în localitatea Durnești.

Potrivit informațiilor disponibile, în cursul anului 2020, Iulian Ciobanu a părăsit România pentru a lucra în Spania. De la momentul plecării, acesta nu a mai revenit acasă și nu a mai luat legătura cu familia sa. Lipsa...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe