Connect with us

EVENIMENT

Marcel Ciolacu a fost desemnat de președintele Klaus Iohannis candidat la funcţia de premier

Publicat

iohannis ciolacu fb captura video
sursa foto: captură video Facebook / Administrația Prezidențială a României

Președintele Klaus Iohannis l-a desemnat marți, liderul social-democraților, Marcel Ciolacu, ca fiind candidatul pentru funcția de prim-ministru.

După consultările pe care le-am avut astăzi, cred că nu este nicio surpriză, dar acum desemnez pentru poziţia de prim-ministru al României pe domnul Marcel Ciolacu, pe care îl invit să formeze un guvern al coaliţiei şi să continue munca dedicată, serioasă, eficientă şi eficace a coaliţiei cu acest guvern care se va forma probabil în scurt timp.

Domnule prim-ministru desemnat, vă doresc mult succes în negocierile pentru formarea Guvernului şi vă aştept pentru depunerea jurământului", a declarat preşedintele Klaus Iohannis, la Palatul Cotroceni.

Şeful statului a afirmat că schimbarea premierilor este un model nou pentru România, care a funcţionat foarte bine.

"Sunt încredinţat că va funcţiona şi în continuare.

Am avut în prima parte ca prim-ministru pe domnul Nicolae Ciucă, care a condus un guvern format din miniştri desemnaţi de partidele care sunt în coaliţie, care au fost în coaliţie.

România, în această perioadă, a trecut prin mai multe crize şi datorită felului în care Coaliţia, Guvernul condus de domnul Ciucă au lucrat, România a trecut cu bine de criza energetică, de inflaţie, avem creştere economică şi toate acestea sunt rezultatul unei munci intense. Nimic din aceste rezultate nu a venit de la sine", a spus preşedintele Iohannis.

El a susţinut că formalizarea rotaţiei premierilor arată un nou nivel de implicare şi seriozitate la nivelul coaliţiei de guvernare.

"Românilor li s-a promis stabilitate şi au primit stabilitate.

Românilor li s-a promis o guvernare care rezolvă marile crize care s-au arătat deja la orizont atunci şi au fost rezolvate", a adăugat şeful statului

Agerpres

sursa foto: captură video Facebook / Administrația Prezidențială a României

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Europarlamentar de Cluj, Daniel Buda: Acordul UE–Mercosur nu este un miracol, dar nici catastrofa despre care se vorbește

Publicat

buda 1 e1760616920579.jpg






Eurodeputatul PNL de Cluj, Daniel Buda, susține că și-a dedicat întreaga activitate sectorului agricol și îi pare sincer rău că discursul extremist a ajuns să influențeze mii de fermieri de bună-credință din România, aoameni care muncesc cinstit, de dimineața până seara, și care merită respect, nu manipulare.

”Trăim într-un moment dificil. Europa riscă să rămână izolată într-un context geopolitic...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Șofer de TIR, beat la volan în Vâlcele. Două containere s-au desprins de pe platformă și au acroșat trei stâlpi

Publicat

tureni e1768856442651.jpeg






Polițiștii au fost sesizați, luni seară, cu privire la producerea unui eveniment rutier în localitatea Vâlcele, pe sensul de mers Cluj-Napoca – Tureni.

”Din primele verificări a rezultat faptul că un ansamblu rutier, format din cap tractor și semiremorcă, care transporta două containere metalice, a fost implicat într-un incident, în urma căruia unul dintre containere s-ar fi desprins de pe platforma...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Ministerul Educației selectează profesori pentru ”Școala din spital”. Vor preda copiilor internați în unități sanitare

Publicat

ministerul educației selectează profesori pentru ”Școala din spital”. vor preda

Ministerul Educației și Cercetării a anunțat, luni, începerea înscrierilor pentru selecția cadrelor didactice în programul ”Școala din spital”.

Este vorba despre profesori, educatori sau învățători care vor preda copiilor care suferă de diferite afecțiuni și sunt internați în spital.

”Apelul este deschis cadrelor didactice care predau sau doresc să predea în spital

  • în educația timpurie - educator/educatoare, profesor pentru educație timpurie
  • în învățământul...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Primărița din Apahida acuză o încercare de intimidare a sa și a Consiliului Local. Proces de 59 de milioane de lei

Publicat

belce 1.jpg






Primarul comunei Apahida, Cristina Belce, acuză o încercare de intimidare a sa și a Consiliului Local de către un dezvoltator imobiliar care a deschis un proces în care cere despăgubiri de 59 de milioane de lei.

”Un dezvoltator imobiliar, al cărui PUZ a fost respins de Consiliul Local Apahida, a inițiat o acțiune în instanță, însă demersurile juridice nu au un fundament solid și reprezintă, în esență, o...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe