Connect with us

EVENIMENT

Marea Britanie, SUA, Canada și Japonia vor interzice importurile de aur rusesc

Publicat

skynews joe biden warsaw 5719663

Marea Britanie, SUA, Canada și Japonia vor interzice importurile de aur rusesc, în cea mai recentă etapă a efortului de a paraliza economia Rusiei ca răspuns la războiul din Ucraina.

Exporturile de aur au fost în valoare de 15,2 miliarde de dolari în Rusia în 2021, iar importanța lor a crescut de la invazia lui Vladimir Putin în Ucraina, deoarece oligarhii s-au grăbit să cumpere lingouri pentru a evita impactul sancțiunilor, a declarat Downing Street, conform Press Association.

Oficialii consideră că, deoarece Londra este un important centru de tranzacționare a aurului, sancțiunile britanice vor avea un impact uriaș asupra capacității lui Putin de a strânge fonduri pentru a-și finanța efortul de război.

Boris Johnson a confirmat această mișcare la sosirea la summitul G7 din Bavaria, Germania.

Interdicția urmează să intre în vigoare în scurt timp și se va aplica aurului nou extras sau rafinat. Ea nu va afecta aurul de origine rusă care a fost exportat anterior din Rusia, a adăugat guvernul britanic.

Biden a confirmat că G7 va impune o interdicție asupra importurilor de aur rusesc.

 

Marea Britanie, SUA, Canada și Japonia vor interzice importurile de aur rusesc: ce spune Joe Biden

 

Președintele SUA, Joe Biden, a declarat că țările G7 vor interzice importurile de aur rusesc, care este „un export major care aduce zeci de miliarde de dolari Rusiei”.

Aurul este un activ crucial pentru banca centrală a Rusiei, care a restricționat accesul la unele dintre activele sale din străinătate din cauza sancțiunilor occidentale. Mediafax

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Co-pilotul avionului Ryanair, externat din Spitalul Județean de Urgență Cluj. Care a fost diagnosticul medicilor

Publicat

ryanair scaled e1664906267872.jpg






Co-pilotul avionului Ryanair, o femeie căreia i s-a făcut rău luni seară la aterizarea pe Aeroportul ”Avram Iancu” Cluj, a primit tratament medical și a fost externată.

”În cursul nopții, la camera de gardă ORL a SCJU Cluj-Napoca a fost adusă o pacientă în vârstă de 31 de ani, cetățean străin.

Femeia era în stare de conștiență, iar în urma investigațiilor de specialitate a primit diagnosticul de…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO. Fraudă de 380.000 de lei la Cluj. Administrator prins după ce a încheiat contracte de leasing fără intenția de plată

Publicat

perchezitii.jpg






Într-o operațiune coordonată de Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție și Inspectoratul General al Poliției Române, polițiștii specializați în investigarea criminalității economico-financiare au efectuat marți, 4 noiembrie, patru percheziții domiciliare în Cluj-Napoca.

Cercetările au vizat un bărbat de 41 de ani, administrator al unei societăți comerciale, care, împreună cu un…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Premieră muzicală internațională la Sebeș: Pianista japoneză Chiyo Hagiwara a lansat un CD cu piese compuse de Josef Filtsch

Publicat

premieră muzicală internațională la sebeș: pianista japoneză chiyo hagiwara a

Luni, 3 noiembrie 2025, pe scena Centrului Cultural „Lucian Blaga” din Sebeş, a avut loc un spectacol inedit, oferit de pianista japoneză Chiyo Hagiwara, pentru a-l omagia pe compozitorul Josef Filtsch.

Muzică fratelui mai mare al deja celebrului Carl a fost readusă la viață, printr-un efort documentar şi artistic excepțional susținut de artista niponă, devenită ambasadoare neobosită a Sebeșului – un teritoriu a cărui bogăție culturală o prețuiește și o promovează cu…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO. Incendiu puternic la o casă din Panticeu. ISU Cluj a folosit 20.000 de litri de apă

Publicat

incendiu panticeu.jpg






Un incendiu a izbucnit marţi seară la o casă şi o anexă gospodărească din Panticeu. Un bărbat a avut nevoie de ajutorul medicilor. Cauza – un jar nestins.

„Pompierii din cadrul Detașamentului 1 Cluj-Napoca au finalizat o intervenție pentru stingerea unui incendiu izbucnit într-o gospodărie din comuna Panticeu.

Apelul de urgență a venit în jurul orei 18.00, iar la fața locului s-au deplasat două…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe