Connect with us

ACTUALITATE

Mărfuri contrafăcute de peste un milion de lei. Administratorul unei firme din București, anchetat

Publicat

politie masina

Un cetăţean român, administrator al unei firme din Bucureşti, este anchetat pentru punerea în circulaţie de mărfuri contrafăcute, după ce poliţiştii de frontieră şi lucrătorii vamali au depistat în Portul Constanţa Sud – Agigea, într-un container sosit din China, astfel de produse, constând în jucării, cosmetice şi electrocasnice, în valoare de peste un milion de lei, a informat, joi, Garda de Coastă.

„În luna martie, poliţiştii de frontieră din cadrul Gărzii de Coastă, împreună cu lucrătorii vamali din cadrul Biroului Vamal Constanţa Sud, au efectuat, în baza analizei de risc, controlul amănunţit la un container sosit din China, având ca destinatar o societate comercială de pe raza municipiului Bucureşti. În urma controlului, au fost descoperite 6.332 bunuri (jucării, cosmetice şi articole electronice), susceptibile a aduce atingere dreptului de proprietate intelectuală al unor mărci cunoscute”, reiese dintr-un comunicat de presă transmis de Garda de Coastă.

Potrivit documentului, poliţiştii de frontieră au extins cercetările şi, în urma confirmării din partea titularului de marcă a faptului că bunurile aduc atingere dreptului de proprietate intelectuală al unor mărci cunoscute, în data de 10 aprilie s-au sesizat din oficiu sub aspectul săvârşirii infracţiunii de punere în circulaţie a unui produs purtând o marcă identică sau similară cu o marcă înregistrată pentru produse identice sau similare şi care prejudiciază pe titularul mărcii înregistrate.

De asemenea, s-a stabilit că administratorul firmei este un cetăţean român, în vârstă de 48 de ani.

Bunurile, dacă ar fi fost comercializate ca produse de marcă, ar fi avut valoarea totală de circa 1.096.700 lei. Acestea au fost ridicate în vederea continuării cercetărilor, la finalizare fiind dispuse măsuri legale care se impun, au menţionat reprezentanţii Gărzii de Coastă. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Memorialul Ipotești: „Eminescu – postbiografii”, ediția a IV-a

Publicat

memorialul ipotești: „eminescu – postbiografii”, ediția a iv a

Publicitate

Memorialul Ipotești – Centrul Național de Studii „Mihai Eminescu” a inițiat în acest an un proiect de discuții pe marginea biografiilor romanțate ale lui Mihai Eminescu. Prima dezbatere, organizată în parteneriat cu Colegiul Tehnic „Regele Ferdinand I” Rădăuți și Cercul Profesorilor de Limba și literatura română-zona Rădăuți, a avut loc în data de 4 aprilie 2025.

La această primă ediție, moderată de Mircea A. Diaconu, s-a discutat…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Ajutorul de deces: Care este suma maximă acordată

Publicat

ajutorul de deces: care este suma maximă acordată

Publicitate

Ajutorul de deces este o indemnizație unică acordată prin Casa Națională de Pensii Publice (CNPP) pentru a sprijini acoperirea parțială a cheltuielilor legate de înmormântare. Acesta poate fi solicitat atât în cazul decesului unei persoane asigurate sau pensionare, cât și în situația în care a decedat un membru de familie neasigurat. În anul 2025, suma maximă acordată poate ajunge la 8.620 de lei.

Valoarea ajutorului de deces este stabilită…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Direcția Județeană de Mediu Botoșani anunță ocuparea prin transfer a unui post de consilier asistent

Publicat

direcția județeană de mediu botoșani anunță ocuparea prin transfer a

Publicitate

DJM Botosani anunță persoanele interesate că, pe site-ul instituției, la adresa https://djmbt.anmap.gov.ro/informatii-publice/oportunitati-de-angajare/ a fost publicat anunțul privind ocuparea prin transfer a unei funcții publice de execuție vacante de consilier, clasa I, grad profesional asistent la Serviciul Monitorizare și Laboratoare, în conformitate cu prevederile art. 502, alin (1), lit. c) și ale art. 506 din OUG nr. 57/2019 privind Codul…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

FOTO: Pompierii au salvat o bovină dintr-o groapă de doi metri, la Ștefănești

Publicat

foto: pompierii au salvat o bovină dintr o groapă de doi

Publicitate

Rămasă captivă într-un cămin de apă din beton, aflat într-o gospodărie din orașul Ștefănești, o bovină a fost salvată de pompierii militari.

 

Animalul a căzut în groapa adâncă de aproximativ doi metri după ce capacul care o acoperea a cedat. Proprietarul a încercat să o scoată, însă eforturile sale au fost zadarnice.

 

Chemați în ajutor, pompierii din cadrul Gărzii de Intervenție Ștefănești au ajuns în cel mai scurt timp la fața…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe