Connect with us

EVENIMENT

”Mariupol – un oraș al fantomelor”. Consilier local: Cel puțin 22.000 de locuitori au fost uciși în război

Publicat

mariupol sursa reuters 1000x600

„Mariupol este acum un oraș al fantomelor”, a declarat un consilier al primarului din orașul aflat în ruină. Petro Andriușcenko, care a fugit pe teritoriul controlat de Ucraina, a declarat că oficialii primăriei din Mariupol cred că cel puțin 22.000 de locuitori ai orașului au fost uciși în război.

Numărul deceselor nu poate fi verificat în mod independent, precizează CNN, în condițiile în care presa liberă nu poate avea acum acces în oraș, iar cei care se află acolo sunt prea speriați pentru a vorbi deschis.

Numărul se bazează, a declarat Andriușcenko, pe numeroasele contacte pe care el și alți oficiali ai primăriei continuă să le aibă cu oficialii blocați în interior. Dar el crede că numărul real ar putea fi mult mai mare.

”Mariupol este acum un oraș al fantomelor”. Oficialii ruși au cerut ca fiecare persoană care revendică un cadavru să înregistreze un videoclip în care solicitantul spune că decedatul a fost ucis de armata ucraineană

Andriușcenko a spus că procesul de reînhumare a morților a fost complicat de insistența oficialilor ruși ca trupurile revendicate să fie aduse la morgă și ca o persoană care revendică un cadavru să fie de acord să înregistreze un videoclip în care solicitantul spune că decedatul a fost ucis de armata ucraineană.

Pe baza informațiilor adunate, Mariupol a fost aruncat înapoi în Evul Mediu, a declarat Andriușcenko.

„Este întuneric în interiorul orașului. Singurele lumini provin de la trupele și patrulele rusești”, a spus el.

Mariupol este acum un oraș al fantomelor: „Peste tot este miros de moarte și miros de foc”

Consilierul primarului a declarat că sursele sale descriu imaginea unui oraș aflat în ghearele unei catastrofe umanitare, cu foarte puține contacte cu lumea exterioară. Conexiunile de telefonie mobilă abia încep să fie restabilite.

El a spus că locuitorii nu se pot deplasa liber, fiind necesare permise speciale pentru orice mișcare în interiorul orașului, iar un sistem de filtrare îi împiedică să fugă cu totul.

Mariupol s-a aflat în centrul unei bătălii feroce, care a durat luni între forțele guvernamentale ucrainene și soldații ruși și luptătorii pro-ruși.

Orașul a căzut oficial în mâinile forțelor ruse vineri, când ultimul grup de luptători de la uzina siderurgică Azovstal, în care aceștia rezistau de mai multe săptămâni, s-a predat.

(sursa: Mediafax)

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

VIDEO: O persoană, găsită decedată într-un bloc din Alba Iulia. Pompierii au intervenit după ce în scară s-a simțit miros de gaz

Publicat

video: o persoană, găsită decedată într un bloc din alba iulia.

Pompierii din Alba Iulia intervin de urgență, marți, 11 noiembrie, în jurul orei 17.20, pe strada Vasile Goldiș din oraș. 

Mai exact pompierii intervin după ce în urma unui apel la 112 au primit informații că pe scara unui bloc din zonă se simte miros de gaz. După ce au ajuns la fața locului, pompierii au descoperit o persoană decedată într-un apartament din bloc. 

Este vorba despre un bărbat de peste 40 de ani, dar din câte se pare acesta ar fi decedat de câteva zile….

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Clujul intră în atmosfera magică a Crăciunului. Târgul din Piața Unirii se pregătește de deschidere

Publicat

piata unirii pregatiri craciun.jpg






Cluj-Napoca se pregătește pentru unul dintre cele mai așteptate evenimente ale iernii. Târgul de Crăciun, care va avea loc în perioada 21 noiembrie – 1 ianuarie, la Piața Unirii, promite să transforme centrul orașului într-o adevărată „Planeta Crăciun”.

Organizatorii au anunțat că pregătirile sunt deja în plină desfășurare.

Pregătirile sunt pe ultima sută de metri

Căsuțele tradiționale sunt…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Eveniment major al comunității greco-catolice, la Blaj: Claudiu Lucian Pop întronizat Arhiepiscop Major. Program

Publicat

eveniment major al comunității greco catolice, la blaj: claudiu lucian pop

Eveniment major al comunității greco-catolice, la Blaj: Întronizarea Arhiepiscopului Major Claudiu-Lucian Pop va avea loc sâmbătă, 15 noiembrie 2025, în Catedrala „Sfânta Treime” din Blaj. Aceasta este cea mai înaltă poziție în ierarhia bisericii greco-catolice din România și a fost ocupată până nu demult de cardinalul Lucian Mureșan.

Ceremonialul va începe la ora 10:45, printr-o procesiune solemnă care va porni de la Curia Arhiepiscopiei Majore spre Catedrala „Sfânta…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

ANPC: Amenzi de 1,5 milioane de lei după controale la IFN-uri din țară. Abateri constatate și recomandări pentru cetățeni

Publicat

un patron din alba iulia, vizat de percheziții ale mascaților:

Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor a verificat peste 570 de IFN-uri din toată țara. Inspectorii ANPC au dat peste 250 de amenzi, în valoare de 1,5 milioane de lei. Printre principalele abateri constatate se numără dobânzi excesive, clauze înșelătoare și comisioane percepute nelegal.

Direcția Generală Control și Supraveghere Piață – Direcția Produse și Servicii Bancare, Nebancare și Administratori de Credite, prin Serviciul Produse și Servicii Financiare,…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe