Connect with us

ACTUALITATE

Mărţişoare comestibile la târgul handmade din Deva

Publicat

Sursa foto:Primaria Deva

Aproximativ 30 de comercianţi şi-au anunţat prezenţa la Târgul de Mărţisor organizat în acest an de Primăria Deva, în oferta acestora înscriindu-se şi primele mărţisoare comestibile dedicate celor care doresc să facă un cadou mai special cu prilejul zilelor de 1 şi 8 Martie.

„Evenimentul debutează cu o premieră pentru oraşul Cetăţii: mărţişoare comestibile – figurine multicolore, din fondant, care au dimensiunile unui biscuit şi se vând la preţuri între 3 şi 10 lei”, a declarat, luni, purtătorul de cuvânt al Primăriei Deva, Mona Voinescu.

 

Târgul de Mărţişor va fi deschis în perioada 22 februarie – 9 martie, în Piaţa Unirii din centrul municipiului Deva şi va fi dedicat în exclusivitate produselor handmade şi florilor de sezon.

Timp de 16 zile, vizitatorii târgului vor avea ocazia să cumpere şi mărţişoare clasice, alegând dintre sute de produse unicat, realizate manual din lemn, sticlă, ţesătură sau plante.

Comercianţii vor oferi spre vânzare inclusiv produse de artizanat, cadouri personalizate şi alte obiecte specifice sărbătorilor de 1 şi 8 Martie.

Târgul de Mărţişor va fi deschis zilnic, între orele 9,00 şi 18,00, fiind organizat de Serviciul Administrare Domeniu Public şi Privat din cadrul Primăriei Deva. (AGERPRES)

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Campanie de solidaritate la Botoșani: Sprijin pentru familiile numeroase prin proiectul „Dar pentru copii”

Publicat

campanie de solidaritate la botoșani: sprijin pentru familiile numeroase prin

Publicitate

Arhiepiscopia Iașilor continuă programul de sprijin pentru familiile numeroase „Dar pentru copii”, derulat prin Departamentul Pro Vita al Sectorului de Misiune. Inițiativa, începută în anul 2020 cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Teofan, face parte din Programul de solidaritate „Sfântul Stelian”, dedicat familiilor cu mulți copii din județele Iași, Botoșani și Neamț. În prezent, programul are înscrise 203 familii, fiecare cu…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Incendiu la Șendriceni! O casă a luat foc, iar proprietarul a încercat să stingă flăcările cu mâinile goale, suferind arsuri

Publicat

incendiu la Șendriceni! o casă a luat foc, iar proprietarul

Publicitate

Un incendiu s-a produs, în această după-amiază, într-o casă din localitatea Pădureni, comuna Șendriceni. Acoperișul clădirii și bunurile dintr-o cameră și un hol au luat foc, cel mai probabil, de la un coș de fum neizolat termic față de materialele combustibile din structura acoperișului. Proprietarul, un bărbat în vârstă de 84 de ani, a încercat să stingă flăcările și a suferit arsuri la fața și mâini.

 

Alertați de vecini prin apel…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Aproape 360 locuri de muncă disponibile la Botoșani. LISTA comunicată de AJOFM

Publicat

aproape 360 locuri de muncă disponibile la botoșani. lista comunicată

Publicitate

Aproape 360 de locuri de muncă sunt libere în această săptămână la nivelul județului Botoșani. Datele au fost centralizate de AJOFM Botoșani de la agenții economici și făcute publice la începutul acestei săptămâni.

Iată și lista completă cu locurile de muncă comunicate de AJOFM Botoșani:

DENUMIRE JOB DENUMIRE ANGAJATOR ADRESA ANGAJATOR
DIRECTOR / DIRECTOR ADJUNCT, INSPECTOR – SEF SPITALUL JUDETEAN DE URGENTA MAVROMATI STR.MARCHIAN, Nr….

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Un fals preot din Botoșani, care colecta bani la Mănăstirea Secu, este acuzat de înșelăciune

Publicat

bani lei 3 cxfi 1000x600.webp.webp

Publicitate

Un fals preot din județul Botoșani, care colecta bani în proximitatea Mănăstirii Secu, este anchetat de polițiști pentru săvârșirea infracțiunii de înșelăciune, a informat, luni, Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Neamț.

Bărbatul în vârstă de 46 de ani era îmbrăcat în haine preoțești și a fost prins când lua de la credincioși pomelnice cu bani.

”Asupra sa au fost identificate patru bancnote de 500 euro, având inscripția PROP…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe