EVENIMENT
Masca obligatorie 24 de ore din 24 în Italia, la Genova

Portul măştii a devenit obligatoriu 24 de ore din 24 în centrul istoric al Genovei, marele port din nordul Italiei, pentru a lupta împotriva creşterii cazurilor de COVID-19.
Centru oraşului a înregistrat 63 de cazuri noi în 24 de ore, obligând regiunea Liguria, în acord cu primăria şi autorităţile sanitare, să ia măsuri de prevenire care au intrat imediat în vigoare pentru o perioadă nedeterminată.
Potrivit ordonanţei adoptate de regiune, masca a devenit obligatorie în exterior şi indiferent de distanţa dintre persoane.
„Suntem în faţa unui potenţial focar de contaminare în centrul istoric. Am decis, prin urmare, să luăm măsuri de precauţie”, au declarat preşedintele regiunii, Giovanni Toti, şi primarul Marco Bucci. Obiectivul „este de a elimina din faşă focarul potenţial”, au adăugat ei.
La fel ca vecinii săi europeni, Italia se confruntă cu o resurgenţă a contaminării cu coronavirusul, însă de o mai mică amploare decât în ţări ca Franţa şi Spania. În peninsulă s-au înregistrat 1.640 de cazuri noi în 24 de ore, faţă de 10.799 în Spania şi 13.072 în Franţa.AGERPRES

Noul an universitar a început la Universitatea ”1 Decembrie 1918” din Alba Iulia, luni, 29 septembrie. Au participat studenți, profesori și reprezentanți ai autorităților locale și județene.
Evenimentul a avut loc, la fel ca în fiecare an, la Casa de Cultură a Studenților din oraș. În locație s-au strâns studenți, boboci, dar și studenți din alți ani universitari.
”În acest an universitar pornim cu 2.300 de studenți înmatriculați în anul I, atât la licență și…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Amenzi uriașe pentru bunuri contrafăcute, aplicate de polițiștii din Alba. 48 de firme, verificate în 2 zile

Amenzi uriașe pentru bunuri contrafăcute, aplicate de polițiștii din Alba: Polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice au acționat, pe raza județului Alba, pe linia prevenirii și combaterii evaziunii fiscale, respectiv a depistării infracționalității la regimul bunurilor contrafăcute.
Controalele au avut loc la finalul săptămânii trecute.
Potrivit informațiilor furnizate de IPJ Alba, au fost verificați 48 de agenți economici.
În urma neregulilor…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
UPDATE. Accident în lanț pe DN1, la Huedin. Patru mașini au fost implicate. O femeie și un copil, transportați la spital

Un accident de circulație a avut loc luni dimineață, în jurul orei 10:00, pe DN1 – E60, în orașul Huedin, la ieșirea spre Oradea.
Din primele informații, în eveniment au fost implicate patru autoturisme, în urma unei coliziuni față–spate.
Patru mașini implicate într-un accident la Huedin
O persoană necesită manevre pentru extragerea din autovehiculul avariat pentru a primi îngrijiri medicale.
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Anunț Primăria Sebeș: Ședința publică ordinară a Consiliului Local al Municipiului Sebeș. Ordinea de zi a proiectelor

Ședința publică ordinară a Consiliului Local al Municipiului Sebeș va avea loc în data de 30 septembrie 2025, începând cu ora 14:00, în sala de ședințe a Primăriei Municipiului Sebeș situată în Piața Primăriei, nr. 1. Ordinea de zi poate fi consultată accesând acest link.
DISPOZIȚIA NR. 575/2025 Privind convocarea Consiliului Local al Municipiului Sebeș, jud. Alba în ședință publică ordinară
PRIMARUL MUNICIPIULUI SEBEȘ,
În temeiul prevederilor art. 133 alin….
Citește mai mult pe Alba24.ro