EVENIMENT
Maşină în care se aflau trei hoţi, urmărită de Poliţie pe străzile din Capitală
Luni noaptea, polițiștii au reușit să prindă trei hoți care au spart o locuință în Sectorul 1, după o urmărire pe străzile Capitalei. Mașina acestora a fost oprită în cele din urmă, iar cei trei indivizi au fost imobilizați și conduși la audieri.
Potrivit unui comunicat al Poliţiei Capitalei, în noaptea de duminică spre luni, în jurul orei 1,30, poliţişti din cadrul Secţiei 5 Poliţie au efectuat pe o stradă din Sectorul 1 semnal regulamentar de oprire a unui autoturism, moment în care şoferul nu a oprit şi a demarat în viteză.
Imediat, poliţiştii au procedat la urmărirea autoturismului, reuşindu-se blocarea acestuia într-o localitate din judeţul Ilfov.
Ulterior, cei doi pasageri din maşină, împreună cu şoferul, au fost imobilizaţi şi conduşi la audieri. Este vorba despre trei bărbaţi cu vârste cuprinse între 22 şi 36 de ani.
În urma cercetărilor s-a stabilit că unul dintre tineri a sustras o plăcuţă cu număr provizoriu de la o maşină parcată pe raza judeţului Ilfov. Hoţii au montat plăcuţa pe maşina lor, după care s-au deplasat la un imobil din Sectorul 1, de unde au sustras mai multe produse electrocasnice.
Cei trei tineri au fost reţinuţi pentru săvârşirea infracţiunilor de punerea în circulaţie sau conducerea unui vehicul neînmatriculat şi furt calificat, urmând a fi prezentaţi în instanţă cu propunere de arestare preventivă. Agerpres
EVENIMENT
Cei doi inculpați din cazul Kreiner, condamnați la închisoare pe viață la Tribunalul Alba, au făcut apel la decizia magistraților
Cristian Marian Minae și Laurențiu Ghiță, cei doi bărbați condamnați la închisoare pe viața pentru uciderea omului de afaceri Adrian Kreiner, au făcut apel la decizia Tribunalului Alba.
La o zi de la pronunțarea în sala de judecată a Tribunalului Alba, cei doi au făcut apel, în data de 12 noiembrie 2025.
De asemenea și fugarul Cosmin Costinel Zuleam a contestat decizia magistraților Tribunalului Alba. Zuleam a fost și el condamnat la 30 de ani de închisoare cu executare.
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Înmormântarea Ierusalimei Ghibu, măicuța care a obținut reînființarea Mănăstirii Râmeț: Mesajul Patriarhului Daniel
Înmormântarea Stavroforei Ierusalima Ghibu de la Râmeț: Patriarhul Daniel a transmis un mesaj, în care i-a făcut acesteia un portret detaliat.
Reamintim că Ierusalima Ghibu de la Râmeț a încetat din viață sâmbătă dimineață, la 88 de ani.
A fost una dintre cele mai puternice personalități ale lumiii monahale din România, reușind să obțină reînființarea Mănăstirii Râmeț.
În cuvântul său, Patriarjul Daniel a vorbit despre ea la superlativ.
Mesajul Patriarului…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Primăria Florești caută meșteșugari și artizani pentru înscrierea în Programul Național Multianual. Află cum poți participa
Primăria Comunei Florești a început, la solicitarea Prefecturii Cluj și a AJOFM Cluj, identificarea de urgență a meșteșugarilor și artizanilor din localitate, în vederea înscrierii în Programul Național Multianual pentru susținerea meșteșugurilor și artizanatului.
Autoritățile locale anunță că pot participa toate persoanele care desfășoară activități meșteșugărești sau artizanale, indiferent de…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Bărbat, arestat preventiv la cererea procurorilor din Alba Iulia. Este căutat în Austria pentru furt de carduri bancare
Un bărbat a fost arestat preventiv pentru 15 zile, la cererea procurorilor Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Alba Iulia. Bărbatul în cauză, Ovidiu C.G, este căutat de autoritățile din Austria, fiind suspect într-un dosar de furt.
Mai exact, pe numele bărbatului este emis un mandat european de arestare emis de autoritățile austriece.
Din primele informații bărbatul este din Botoșani, dar a fost identificat într-un oraș de pe raza Curții de Apel Alba Iulia. Din câte se…
Citește mai mult pe Alba24.ro


