EVENIMENT
Mașină înfiptă într-un gard metalic pe DN 7, în județul Hunedoara. Două persoane rănite
Un accident rutier a avut loc miercuri seara, pe DN 7, în localitate Sântuhalm, județul Hunedoara. Șoferița unui autoturism a pierdut controlul asupra direcției de mers și s-a izbit cu mașina de gardul metalic de protecție pentru pietoni. În urma impactului două persoane au fost rănite.
Potrivit IPJ Hunedoara, o tânără in vârstă de 21 de ani, din localitatea Uroi, în timp ce conducea un autoturism pe DN 7, din direcția Sibiu – Arad, în localitatea Sântuhalm, a intrat în derapaj lovind gardul metalic de protecție pentru pietoni.
În urma evenimentului rutier, a rezultat rănirea șoferiței și a unei pasagere în vârstă de 30 de ani.
Ambele victime au fost transportate la spital, în vederea acordării de îngrijiri medicale.
În cauză, poliţiştii au întocmit dosar de cercetare penalâ, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă.
EVENIMENT
Aurul pierde din strălucire. Prețul a scăzut cu 34 lei pe gram în trei zile, după mai multe recorduri istorice
Aurul este probabil cel mai căutat „activ refugiu” în perioadele de criză din punct de vedere geopolitic, economic și militar, la care se adaugă dorința multor bănci centrale de a-și modifica rezervele în detrimentul dolarului.
Astfel, în ultimii șase – șapte ani prețul metalului galben a cunoscut o creștere constantă, cu praguri psihologice depășite rapid, arată economistul clujean Radu…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
NEBUNIE în BT Arena. U-BT Cluj-Napoca o învinge pe Umana Reyer Venezia, după prelungiri dramatice
Emoție, suspans și prelungiri care i-au ținut pe toți cu sufletul la gură: acestea au fost ingredientele unei seri de Eurocup reușite pentru U-BT Cluj-Napoca.
Echipa ardeleană a reușit să se impună pe teren propriu în fața puternicei formații italiene Umana Reyer Venezia, scor final 103-102, consolidându-și poziția în clasamentul competiției europene.
De la dominare la thriller
Reveniți pe teren propriu…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Bărbatul care s-a prezentat drept căpitan SRI a fost adus miercuri seara la sediul DIICOT Alba Iulia
Bărbatul care s-a prezentat drept ofițer al Serviciului Român de Informații, coordonând o presupusă structură secretă de „culegere de informații”, a fost adus miercuri seara la sediul DIICOT Alba Iulia pentru audieri.
Potrivit anchetatorilor, este vorba despre Teodor Manuel Isfan, un tânăr de 26 de ani, cunoscut pentru mai multe tentative de uzurpare de calități oficiale.

Acesta ar fi recrutat foști combatanți din…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
O cercetătoare de la UBB Cluj, aleasă autor principal al Raportului ONU privind schimbările climatice
Dr. Blanka Bartok, cercetătoare la Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca, a fost selectată de Grupul Interguvernamental pentru Studiul Schimbărilor Climatice să participe, în calitate de autor principal, la elaborarea celui de-al Șaptelea Raport de Evaluare (AR7), documentul științific de referință al Națiunilor Unite privind schimbările climatice.
Dr. Bartok va coordona capitolul intitulat „Projections…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

