EVENIMENT
Măsuri de supraveghere pentru coronavirus: Filtre ale Poliţiei Rutiere la intrările în Galați, pentru depistarea transporturilor ilegale pe ruta Italia
Începând de luni seara, la intrările în judeţul Galaţi, la Şendreni şi la Tecuci, vor fi amplasate filtre ale Poliţiei Rutiere pentru a depista transporturile ilegale de pasageri pe ruta Italia-Galaţi, dar şi pentru identificarea autovehiculelor care fac astfel de curse în sistem car sharing, a declarat prefectul judeţului Galaţi, Gabriel Avrămescu.
Acesta a avut o întâlnire, luni după-amiază, cu transportatorii cu licenţă care efectuează curse Italia-România sau care transportă pasageri la şi dinspre aeroportul Otopeni, cerându-le acestora să le distribuie pasagerilor chestionare asemănătoare celor care se completează în aeroport, în care persoana spune din ce zonă vine şi dacă ştie să fi luat contact cu o persoană cu coronavirus.
Autorităţile fac apel public la cetăţeni ca aceştia să anunţe inclusiv cursele Italia-România care se desfăşoară fără autorizaţie de transport sau în sistem car sharing, pentru a exista o evidenţă clară a celor care provin din zonele afectate de coronavirus.
În plus, serviciile de eliberare a paşapoartelor şi cărţilor de identitate au primit chestionare pe care le vor distribui solicitanţilor de acte, astfel încât şi aceştia să declare dacă au venit dintr-o zonă cu coronavirus.
De asemenea, Direcţia de Sănătate Publică Galaţi a detaşat personal şi la punctele de trecerea frontierei cu Republica Moldova, în localităţile Oancea şi Giurgiuleşti, unde cei care intră în România, prin judeţul Galaţi, trebuie să completeze chestionare dacă au ajuns în vreuna din zonele afectate de coronavirus. AGERPRES
Floreștiul dă startul campaniei de colectare a brazilor de Crăciun, un demers anual menit să asigure gestionarea corectă a deșeurilor vegetale după perioada sărbătorilor.
Primăria anunță un program diferențiat, astfel încât toți locuitorii comunei să își poată preda bradul într-un mod simplu și ecologic.
Locuitorii îi pot preda gratuit
Pentru asociațiile de proprietari, colectarea se va face...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
După blocajele cauzate de zăpadă, școlile din Cluj își deschid porțile. Maria Forna: Sperăm să nu intervină situații neprevăzute
Cursurile suspendate joi în șapte unități de învățământ din județul Cluj, precum și dificultățile întâmpinate de elevii navetiști din alte zeci de localități, se vor încheia vineri, când toate școlile din județ își vor relua activitatea în format fizic.
Anunțul a fost făcut de Prefectura Cluj, în urma consultărilor cu Inspectoratul Școlar Județean și autoritățile locale.
În cursul zilei de...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO. IREAL. A fost plasat sub control judiciar șoferul care a omorât un pieton la Ceanu Mare și a fugit
Șoferul care a lovit mortal marți seară un bărbat în localitatea Ceanu Mare a fost plasat sub control judiciar pentru 60 de zile.
Imagini șocante surprinse de camerele de supraveghere
Primele înregistrări arată momentul în care șoferul realizează că a lovit pietonul. În imagini, acesta își pune mâinile pe cap, într-un gest de șoc, apoi fuge de la locul faptei. Victima, identificată de surse locale ca...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Muscă din Cluj escaladând zăpada la -5 grade Celsius. Ce spune specialistul Stermin
O muscă a fost surprinsă joi escaladând nămeţi de zăpadă în zona centrală a Clujului, la o temperatură de -5 grade Celsius.
Sandu Stermin: Ar trebui să fie în diapauză
Reputatul biolog şi exporator clujean Alexandru N. Stermin a explicat, pentru Cluj24, că, prezenţa muştei în zăpadă ar fi explicate doar de faptul că ea tocmai ar fi ieşit de undeva de la căldură.
“Sigur musca asta a...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
