EVENIMENT
Meciul România - Danemarca, din preliminariile Under-21, va avea loc la Craiova
Meciul dintre selecţionatele de tineret ale României şi Danemarcei, care va avea loc pe 31 martie, în preliminariile Campionatului European de fotbal Under-21 din 2021, va avea loc pe Stadionul ''Ion Oblemenco'' din Craiova, a anunţat FRF pe site-ul său oficial.
Ora de începere a meciului cu cea mai puternică adversară din grupă a tricolorilor va fi comunicată ulterior.
Întâlnirea cu liderul grupei reprezintă şi debutul lui Adrian Mutu ca selecţioner al naţionalei Under-21. De asemenea, va fi pentru prima oară când tinerii tricolori vor evolua pe noul stadion din Craiova. În urmă cu doi ani, echipa naţională de seniori a disputat pe arena craioveană un meci amical cu Suedia (1-0), fiind susţinută de 20.454 de spectatori.
Naţionala Under-21 a României ocupă locul secund în Grupa a 8-a a preliminariilor, cu 10 puncte, după Danemarca, 15 puncte.
La turneul final, pe lângă cele două formaţii gazdă, Ungaria şi Slovenia, se vor califica direct cele 9 câştigătoare ale grupelor preliminare şi cea mai bună echipă de pe locul secund. Celelalte 8 formaţii clasate pe locul al doilea vor disputa între ele un baraj în dublă manşă pentru celelalte patru locuri disponibile. AGERPRES
EVENIMENT
Cât a fost salariul mediu net în România, la sfârșitul anului trecut. Date oficiale de la INS
Cât a fost salariul mediu net în România, la sfârșitul anului trecut: Institutul Național de Statistică (INS) a făcut publice datele pe luna noiembrie 2025.
Potrivit instituției, salariul mediu net 5.615 lei a fost salariul mediu net în noiembrie 2025, în creştere cu 123 lei (+2,2%) față de luna octombrie 2025, a anunțat INS.
În luna...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Avalanșă de intervenții pe munte. 17 oameni salvați într-un singur weekend de salvamontiștii clujeni. Recomandări pentru turiști
Un nou sfârșit de săptămână de foc pentru salvamontiștii din Cluj. Echipele Serviciului Public Județean Salvamont-Salvaspeo Cluj și ale Formației Salvamont Vlădeasa au fost solicitate să intervină în nu mai puțin de 17 cazuri de accidentări și rătăciri de pe munte.
În total, cinci persoane au avut nevoie de îngrijiri medicale și au fost predate echipajelor de ambulanță.
Opt persoane salvate la...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
România, cea mai scumpă țară din regiune la carburanți. Comparație cu prețurile în țările vecine
România, cea mai scumpă țară din regiune la carburanți. În urmă cu câțiva ani, țara noastră figura cu cea mai ieftină benzină și motorină din Europa.
În prezent, lucrurile nu mai stau așa. Acum România se numără printre țările cu cei mai scumpi carburanți din UE, arată cele mai recente date publicate de Weekly Oil Bulletin.
Ca urmare a creșterii accizelor și a majorării TVA la carburanți, aplicate de la 1 ianuarie 2026, România nu se mai numără printre țările...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Report URIAȘ la Joker și la Loto 6/49. Ce sume pune la bătaie Loteria Română, la extragerea de joi
Report URIAȘ la Joker și la Loto 6/49: Un report de peste 48,58 milioane de lei (peste 9,54 milioane de euro) se înregistrează la Joker, la categoria I, în timp ce la Loto 6/49, la aceeași categorie, este un report de peste 17,20 milioane de lei (peste 3,38 milioane de euro), informează, luni, Loteria Română.
De asemenea, la Noroc este în joc un report cumulat în valoare de peste 5,18 milioane de lei (peste un milion de euro).
Joi, vor avea loc noi trageri Loto 6/49, Noroc, Joker,...
Citește mai mult pe Alba24.ro
