Connect with us

EVENIMENT

Medic de familie din Cugir, trimis în judecată de DIICOT, pentru prescriere de ”droguri”. CJAS Alba, parte vătămată

Publicat

Un medic de familie din Cugir este judecat pentru prescriere de droguri fără să fie necesar, într-un dosar instrumentat de DIICOT Alba. Dosarul a fost înregistrat pe rolul Tribunalului Alba. 

Medicul Anton Ștefan Butnaru din Cugir este dat în judecată pentru prescriere de droguri fără să fie necesar din punct de vedere medical, într-un dosar instrumentat de DIICOT Alba.

În dosarul înregistrat pe rolul Tribunalului Alba, partea vătămată în proces este Casa de Asigurări de Sănătate Alba.

Infracțiunea pentru care medicul este cercetat se pedepseste cu închisoare de la 1 an la 5 ani.

(1) Prescrierea drogurilor de mare risc, cu intenție, de către medic, fără ca aceasta să fie necesară din punct de vedere medical, se pedepsește cu închisoare de la 1 an la 5 ani.
(2) Cu aceeași pedeapsă se sancționează și eliberarea sau obținerea, cu intenție, de droguri de mare risc, pe baza unei rețete medicale prescrise în condițiile prevazute la alin. (1) sau a unei rețete medicale falsificate.

Contactat telefonic de Alba24, medicul Butnaru nu a dorit să ofere detalii despre procesul în care este inculpat și a declarat că așteaptă ca justiția să își urmeze cursul.

Potrivit reprezentanților Casei Județene de Asigurări de Sănătate Alba, medicul Butnaru a fost membru a Comisiei de Psihiatrie, în Comisia Teritorială pentru Aprobarea de Medicamente CAS Alba, fiind propus de către DSP Alba. Comisia din care a făcut parte medicul Butnaru a fost desființată în data de 1 martie 2017.

Dosarul în care medicul din Cugir este cercetat a trecut de faza de urmărire penală și a fost înregistrat pe rolul Tribunalului Alba, dar încă nu a primit un prim termen de judecată.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

„Să curgă bere pe Someș. Toți în negru”. Suporterii „U” Cluj cheamă la mobilizare totală înaintea derby-ului cu CFR

Publicat

suporteri u 2.jpg






Cluj-Napoca fierbe înaintea marelui derby local. Suporterii Universității Cluj au lansat un apel puternic către toți fanii „Șepcilor Roșii”, chemând la o mobilizare masivă sâmbătă, de la ora 16:00, în Piața Unirii, înaintea confruntării cu rivalii de la CFR Cluj.

„Să curgă bere pe Someș! Toți în NEGRU!”, a scris peluza „Șepcile Roșii”.

Meciul dintre CFR și „U” va avea loc de la ora...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO: Solistul din Alba, Paul Berghean (PAULL), și-a lansat al doilea videoclip. Cum arată și cum sună ”Ultima încercare”

Publicat

video: solistul din alba, paul berghean (paull), și a lansat al

Paul Berghean, artist independent cunoscut sub numele de scenă PAULL, originar din județul Alba, și-a lansat a doua piesă muzicală, „Ultima încercare”, apărută în luna februarie.

”După debutul cu single-ul „Permanent”, „Ultima încercare” continuă parcursul meu pop și abordează o tematică emoțională, sinceră, inspirată din experiențe reale” a precizat Paul, pentru Alba24.

YouTube videoYouTube video

Piesa interpretată de...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Peste 2,2 milioane de apeluri false la 112, în 2025. STS: Procentul celor care sună abuziv a scăzut, dar numărul rămâne ridicat

Publicat

peste 2,2 milioane de apeluri false la 112, în 2025.

Peste 2,2 milioane de apeluri false la 112: Numărul persoanelor care sună abuziv la 112 a scăzut în 2025 cu 10,47% față de 2024, dar numărul apelurilor rămâne foarte ridicat.

Astfel, potrivit STS, 2.262.177 de astfel de apeluri false au fost preluate în 2025, puțin peste o treime din numărul total.

Se împlinesc 22 de ani de la operaționalizarea numărului unic de urgență 112 în România, un serviciu esențial, administrat de către Serviciul de Telecomunicații Speciale (STS)...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

STOP social media pentru copii. Propunerea radicală care reaprinde dezbaterea despre siguranța online a minorilor

Publicat

telefon mobil 5g pixabay.jpg






Organizația Salvați Copiii România cere măsuri legislative ferme pentru protejarea minorilor în mediul digital, inclusiv interzicerea totală a accesului la rețelele sociale pentru copiii sub 13 ani și permiterea utilizării acestora între 13 și 15 ani doar cu acordul explicit al părinților.

Propunerile vin pe fondul creșterii îngrijorătoare a riscurilor online, de la dependență digitală și probleme de...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe