EVENIMENT
Medic mort într-unul din spitalele mari ale țării, din cauza complicațiilor generate de Covid
Medicul primar oftalmolog Dan Iacoblev a murit joi seara la Secţia ATI a Spitalul Judeţean de Urgenţă Galaţi, în urma unor complicaţii pulmonare grave generate de infecţia cu noul coronavirus, au anunţat, vineri, reprezentanţii unităţii medicale.
„Cu deosebit regret colectivul Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă Sf. Apostol Andrei Galaţi anunţă trecerea în nefiinţă a domnului doctor Iacoblev, medic primar oftalmolog, care s-a stins din viaţă în seara de 3 decembrie în urma complicaţiilor pulmonare grave generate de infecţia cu noul coronavirus. Domnul doctor Iacoblev a decedat în Secţia ATI a spitalului în care timp de 22 de ani şi-a dedicat întreaga experienţă profesională pacienţilor cu probleme oftalmologice. A fost un medic devotat şi muncitor, un om excepţional, de o probitate morală desăvârşită, cu o modestie şi o nobleţe rar întâlnită şi un extraordinar coleg. Îl rugăm pe Dumnezeu să-l ierte şi să-l odihnească în pace", se arată în informarea transmisă de unitatea medicală.
Un număr de 88 de angajaţi ai Spitalului Judeţean de Urgenţă "Sf. Andrei" din Galaţi, din care 11 medici, trei medici rezidenţi, 37 de asistente, 21 de infirmiere, 11 îngrijitoare, o moaşă, doi brancardieri şi doi membri ai personalului TESA, sunt infectaţi cu SARS-CoV-2, potrivit unităţii medicale. AGERPRES
EVENIMENT
Doi bărbați din Alba, trimiși în judecată pentru trafic de droguri. Unul dintre ei a vândut chiar într-un centru de recuperare
Doi bărbați au fost trimiși în judecată de procurorii DIICOT Alba Iulia pentru trafic de droguri. În data de 14 ianuarie 2026, dosarul a trecut de stadiul de măsuri și excepții de cameră preliminară. Mai exact judecătorii Tribunalului Alba au admis rechizitoriul întocmit de procurori.
Din câte se pare activitatea celor doi pe linia traficului de droguri a fost documentată de procurorii DIICOT Alba Iulia din anul 2022 și până în 2025.
În mare parte cei doi vindeau droguri...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
CFR Cluj câștigă cu 1-0 împotriva Oțelului Galați și se impune în Gruia. Oaspeții, în inferioritate numerică
CFR Cluj a obținut o victorie importantă în fața echipei Oțelul Galați, scor 1-0, în etapa a 22-a din Superliga României. Partida, desfășurată pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu” din Gruia, a fost marcată de un început rapid al gazdelor și de o perioadă în care oaspeții au evoluat în inferioritate numerică.

Golul de deschidere al meciului a venit în minutul 3, când atacantul Andrei Păun a...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Cât dăm la o nuntă în 2026? Ce preferințe au mirii și miresele din Alba. Ce spun organizatorii de nunți despre tendințe
Cât dăm la o nuntă în 2026? Întrebarea celor care știu că vor avea de mers la nunți în acest an și vor să își facă un buget. Reporterii alba24.ro au căutat și au găsit un răspuns la întrebare.
Un răspuns pe alocuri previzibil: În primul rând darul s-a mărit. Adică vom pune în plic mai mult decât în anii precendenți. Răspunsurile la întrebările despre nunți în 2026 au fost date de cei implicați direct în ”lumea nunților” din Alba.
Giulia Sturza este event...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Un bărbat de 54 de ani din Cluj, dat dispărut, a fost găsit spânzurat într-un cimitir. A plecat de acasă după decesul mamei
Un bărbat în vârstă de 54 de ani a fost găsit decedat într-un cimitir din municipiul Dej, la câteva zile după ce familia l-a dat dispărut.
Potrivit surselor Cluj24, bărbatul a fost descoperit lângă mormântul fratelui său. Apropiații spun că acesta era profund afectat de pierderea mamei sale, decedată în urmă cu câteva zile, și nu a reușit să facă față dureroasei pierderi.
Bărbatul a plecat de...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
