Connect with us

EVENIMENT

FOTO: Medicamente şi materiale sanitare expirate, găsite de inspectorii DSP la un cabinet din Arad care e şi centru de vaccinare

Publicat

Medicamente şi diverse materiale sanitare expirate au fost descoperite de inspectorii Direcţiei de Sănătate Publică (DSP) Arad la un cabinet medical care e şi centru de vaccinare, fiind aplicată o amendă de 6.000 de lei, însă activitatea cabinetului nu a fost suspendată pentru a se putea continua administrarea vaccinurilor pentru populaţie.

DSP Arad a informat, miercuri seară, că desfăşoară controale în toate spitalele, ambulatoriile şi cabinetele medicilor, descoperind mai multe neconformităţi la un cabinet de medicină de familie.

"Într-un cabinet de medicină de familie, în care se desfăşoară şi activitate de vaccinare, au fost identificate mai multe neconformităţi: medicamente şi materiale sanitare cu timp de valabilitate depăşit şi multe alte aspecte care nu trebuie să existe într-un cabinet medical. Sancţiunea aplicată se ridică la 6.000 de lei, conform, HG 857/2011, cu un timp maxim de şapte zile pentru conformare. Activitatea nu a fost suspendată deoarece suntem în plină campanie de vaccinare, cu toate că aceasta era abordarea corectă", a informat DSP Arad.

În mai multe imagini oferite de inspectori presei se vede că unele medicamente găsite în cabinet sunt expirate de un an, fiind găsite şi seringi cu termen de valabilitate depăşit din 2015 sau produse de curăţenie expirate din 2020.

Inspectorii anunţă că vor continua controalele în următoarele săptămâni în tot judeţul Arad.

"Scopul controalelor nu este de a sancţiona, ci de a garanta pacienţilor accesul la un act medical în condiţii de siguranţă. Chiar dacă este doar un caz izolat, trebuie să tragem un semnal de alarmă că nu vom tolera astfel de neconformităţi, dacă vom mai întâlni situaţii asemănătoare. Trebuie să conştientizăm că actul medical trebuie să se desfăşoare în condiţii de igienă şi siguranţă, la toţi furnizorii de servicii medicale de stat sau private", a mai transmis DSP Arad. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Bărbatul care s-a dat drept căpitan SRI și a trimis în misiuni de spionaj foști militari, trimis în judecată de DIICOT Alba Iulia

Publicat

bărbatul acuzat de diicot alba iulia că s a dat drept

Bărbatul care s-a dat drept căpitan SRI și a convins mai mulți foști militari să execute ”misiuni de spionaj”, a fost trimis în judecată. Este vorba despre Isfan Teodor Manuel, care a fost trimis în judecată de procurorii DIICOT Alba Iulia pentru uzurparea calității oficiale. Dosarul a fost înregistrat pe rolul instanței superioare din Alba, Curtea de Apel Iulia, în data de 11 februarie 2026. 

Momentan dosarul se află în stadiul de măsuri și excepții de cameră...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Ziua porților deschise: Spitalul Dr. Holhoș din Alba Iulia devine funcțional

Publicat

ziua porților deschise: spitalul dr. holhoș din alba iulia devine

Sâmbătă, 14 februarie – Ziua porților deschise la Spitalul Dr. Holhoș din Alba Iulia. Noul spital privat îi așteaptă pe toți cei care doresc să-i treacă pragul între orele 10:00 și 15:00.

Alba Iulia, 11 februarie 2026. Rețeaua de Oftalmologie Dr. Holhoș invită locuitorii din Alba Iulia și din proximitatea orașului să participe la Ziua porților deschise. Evenimentul este dedicat prezentării noului Spital Dr. Holhoș din Alba Iulia, cel mai mare spital privat de oftalmologie...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Ministrul Culturii face un pas înapoi după protestele actorilor. Regulile privind evidența timpului de muncă, retrase temporar

Publicat

demeter andras.jpg






Ministrul Culturii, András Demeter, a decis miercuri retragerea instrucțiunilor privind organizarea unitară și evidența timpului de muncă pentru personalul din instituțiile publice de spectacole și concerte, după protestele actorilor și reacțiile critice venite din sectorul artistic.

Decizia vine în urma consultărilor cu reprezentanți ai domeniului cultural și suspendă aplicarea măsurilor propuse până la...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Închisoare cu executare pentru trei bărbați din Alba care au comis trei furturi și o tentativă, într-o singură noapte

Publicat

un bărbat din aiud a ajuns la închisoare. cât va

Trei bărbați care au comis trei furturi și o tentativă într-o singură noapte au fost condamnați la închisoare cu executare. Aceștia au fost condamnați de magistrații Judecătorei Aiud, în data de 6 februarie 2026, la închisoare cu executare. 

Cei trei au mers în Aiud, din câte se pare cu intenția de a fura tot ce gasesc în cale.

Faptele s-au petrecut în luna ianuarie a anului 2025. Un an mai târziu aceștia au fost condamnați în primă instanță.

Potrivit motivării...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe